Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Herschelův teleskop brzo doslouží. Jeho mise byla nadmíru úspěšná

Martin Kubal

Martin Kubal

9. 3. 2013

Evropská vesmírná agentura (ESA) vypustila 14. května 2009 největší infračervený teleskop, který kdy letěl do vesmíru. A téměř na měsíc přesně, jak vědci předpovídali, tento teleskop přestane fungovat.

Umělecké vyobrazení teleskopu. Zdroj: ESA – C. Carreau, NASA.gov

Umělecké vyobrazení teleskopu. Zdroj: ESA – C. Carreau, NASA.gov

Počátky Herschelova teleskopu sahají až do roku 1982, kdy byl podán návrh na vytvoření infračerveného teleskopu. Po mnoha letech projednávání a projektování se konečně v roce 2001 dostal do výroby a roku 2009 byl vypuštěn na oběžnou dráhu. ESA spočítala cenu projektu, který byl plánován na tři a půl roku, na více než miliardu eur.

Krátká životnost kosmického dalekohledu je zapříčiněna nutným chlazením přístrojů na -271 °C tekutým heliem. Toho si teleskop s sebou nesl 2 300 litrů v nádrži, ze které se postupně uvolňovalo k chlazení. Jakmile helium dojde, přístroje se přehřejí a přestanou fungovat. Vzhledem k omezené době provozu se nyní snaží vědci využít co nejvíc zbývajícího času k pozorování. V současnosti má za sebou teleskop už 22 000 hodin služby, což je o 10 % více, než bylo plánováno, a obrovskou databázi infračervených snímků k dalšímu studiu.

Se svým 3,5metrovým hlavním zrcadlem se stal Herschelův teleskop největším infračerveným teleskopem ve vesmíru a je schopen získávat snímky částí kosmu, které doposud jiný obdobný přístroj nezachytil. Jeho pozorování pomáhají pochopit vznik hvězd a procesy probíhající v galaxiích. Poté, co dalekohled na konci března vyčerpá veškeré hélium, bude naveden na oběžnou dráhu Slunce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herschelův teleskop brzo doslouží. Jeho mise byla nadmíru úspěšná

Hide picture