Menu
FANZINE.cz

Hluboké pastviny Arthura C. Clarka: Příběh z daleké současnosti

Redakce

Redakce

12. 1. 2011

Arthur C. Clarke napsal Huboké pastviny v polovině dvacátého století. Ani tehdy však příběh nemohl být považován za science- fiction, neboť to, co popisuje, se podobá životu honáka dobytka. Tedy až na to, že oním dobytkem jsou velryby.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Je rozhodně škoda, že Clarke opustil vesmír. Tím, že se jeho příběh odehrává na Zemi, mu totiž ubral ono kouzlo objevování neznámého. Místa v knize vykreslená jsou všeobecně známá, na obrázek podmořského živočicha lze narazit na každém kroku. A vzhledem k tomu, že autor nenabízí téměř žádná časová určení, mohl by se příběh odehrávat klidně v současnosti, pokud by se člověk rozhodl chovat velryby. Právě tato skutečnost, velryby vystupující jako hospodářská zvířata, měla být nejspíš tím překvapujícím sci-fi prvkem, ale nevyzní dostatečně.

Samé popisy

Bohužel, Clarke své vypravěčské umění demonstruje až příliš okatě. O dialog za více než dvě stě stran téměř nezavadíte, a pokud ano, pak se jedná jen o pár rychle prohozených vět a vše se vrací zpět k vyprávění. Popisy krásy podmořského světa neberou konce, autor nejspíš chápal, že něco takového se musí vidět a litoval, že čtenářům nemůže podat výstižnější popis. Proto otáčel již řečené věty několikrát dokola, aby nabídl co nejkomplexnější ukázku.

Ale nejen v místech, kde by se rozvleklost dala omluvit, se Clarke rozepsal. Například akční scény, kde každý očekává nějaký spád a tempo, se nesou ve stejném duchu jako scény z podmořské plavby. Než autor popíše, jak co vypadá, jak kdo vypadá a jak se co udělá, ztratí čtenářovu pozornost a jen velice těžko ji získává zpět.

Ubohý Franklin

Hlavní hrdina je přitom velice sympatický muž. Má svůj problém, který sám nedokáže vyřešit, sem tam udělá nějakou botu, sem tam si není jistý, jestli má život vůbec nějaký smysl. Čtenář si ho oblíbí hned na začátku příběhu a s dalšími a dalšími společnými zážitky tato náklonnost ještě roste. Možná lehce matoucí je hrdinovo jméno. Walter Franklin není po celou dobu vypravěčem nazýván jinak než pouze Franklin, takže si nejeden čtenář vsugeruje, že právě takto zní jeho křestní jméno. Tento detail ale není nijak závratně důležitý, je to pouze třešnička na vrcholu ledovce. Protože se ale příliš často nestává, že by sám autor nazýval svou postavu příjmením, čtenář může být zaražen.

Arthur C. Clarke: Hluboké pastviny (obálka)

Kniha je vlastně jen třemi kapitolami ze života tohoto muže. Tím se ale také setkává s několika problémy. Jednotlivé kapitoly totiž nedostávají takový prostor, jaký by potřebovaly, aby čtenáře uspokojily. Sotva nastíní okolnosti nastalé situace, už řeší hlavní zápletku a čtenář je opouští, aniž ho nějak poznamenají. Na to, aby mohly dostatečně popsat celý dlouhý život jednoho člověka, je jich příliš málo, což je škoda,  z tématu by se jistě dalo vytěžit mnohem víc. Jako samostatné povídky možná mohly fungovat, ale rozhodně ne v jedné sbírce.

Velký závěr

Z částí jednoznačně vede ta poslední. V první se čtenář s Franklinem teprve seznamuje, ještě mu nerozumí, nezná jeho tajemství. Oba jsou vlastně ještě učedníci. Ve druhé lze sice najít více akce, jenže popsané příliš mnoha slovy, což mnoho čtenářů odradí. Ve třetí části se ale konečně objeví problém hodný pozornosti. Franklin se zde musí vyrovnat s problémem mnohem horším než jsou mořské proudy: s veřejností. Tady také svitne pěkně propracovaná psychologie hlavního hrdiny svádějícího hlavní bitvu ne s veřejným míněním, ale se sebou samým. Pokud by jedna z částí měla vyjít samostatně, pak tato. Pravděpodobně by to knize spíše prospělo, přestože je rozhodně pravda, že zbylých dvou by byla přece jenom škoda.

Název originálu: The Deep Range
Český název: Hluboké pastviny
Autor: Arthur C. Clarke
Překladatel: Ivana Nuhlíčková
Obálka: Martina Kysucká
Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Rozměry: 125 x 200 mm
Vydal: Baronet, Praha 2010
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hluboké pastviny Arthura C. Clarka: Příběh z daleké současnosti

Hide picture