Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Hororové subžánry: Začínáme klasickým hororem s motivy nadpřirozena (supernatural)

Redakce

Redakce

17. 11. 2010

Silent_hill_1Utržené končetiny létající vzduchem, duchové v opuštěných domech, oživlé mrtvoly, divné holčičky, malí i velcí mutanti, upíři a další pěkné příšerky a tajemná zákoutí. Kdo se v tom všem má vyznat? Laik by to hodil všechno do stejného kotle. Ovšem my nejsme žádní začátečníci, a tak se podíváme na subžánry hororu pěkně zblízka.

Vítejte v Silent Hill a u další dávky napětí. Zdroj: distributor filmu

Vítejte v Silent Hill a u další dávky napětí. Zdroj: distributor filmu

Aby to nebylo tak úplně jednoduché, neexistují žádná oficiální pravidla, podle kterých by bylo možné jednoduše daný film zařadit do konkrétní přihrádky. Když k tomu přidáme ještě fakt, že většinu filmu lze zařadit do více takových přihrádek, vzniká nám značně nepřehledná situace. Jakožto budoucí odborníci se naučíme tedy rozeznávat jednotlivé základní znaky subžánrů hororu, a to nám pomůže k tomu, abychom předešli falešným očekáváním a zklamání.

Nadpřirozeno má každý rád

Prvním a nejrozšířenějším subžánrem je klasický horor s motivy nadpřirozena (supernatural). Spadá sem obrovské množství filmů, od klasických duchařin (Poltergeist, Kruh, Osvícení, Záhada Blair Witch), kde je  strůjce zla a napětí nedefinovatelný a postavený nad divákovo chápaní, po filmy, kde je tato hrozba až nepříjemně konkrétní (Vymítač ďábla, Věc, Silent Hill).

Pro všechny tyto flmy je typický výskyt nepochopitelných událostí, tajemných sil nad kterými nám rozum zůstává stát a prvků, které byste v našem světě tězko hledali. Jednoduše by se dalo říci, že do této přihrádky patří každý horor. Fanoušek se ovšem nespokojí s jednoduchými fakty, a tak se postupem času (a pilnou praxí) naučíme rozeznávat drobné detaily, které nám pomůžou rozhodnout o zařazení.

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Kdo hledá, najde

Než přejdeme k dalšímu subžánru, dovolím si ještě jednu osobní radu. Nejlepší způsob, jak zařadit film do subžánru, je určit prvek, který je v silné převaze nad ostatními prvky z jiných kategorií. Například u filmu Osvícení je to právě neuchopitelný pocit strachu z přítomnosti nadpřirozených sil, který dominuje nad prvkem násilí a naturalistických scén. A protože začínám už být až moc akademický, tak si dáme zase krátkou pauzu a za týden se podíváme na další subžánr, tentokrát  slasher horor.

Nakonec si ještě vychutnejte několik obrázků k dnešnímu tématu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hororové subžánry: Začínáme klasickým hororem s motivy nadpřirozena (supernatural)

Hide picture