Menu
FANZINE.cz

Hra o trůny George R. R. Martina. Mocenské boje bez cti a slitování

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

31. 5. 2011

První díl rozsáhlé ságy Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina má jedinou chybu – je zatraceně návykový. Fanoušky čekají bezesné dny, protože boj o královský trůn nebyl nikdy napínavější.

Ilustrace na obálce knihy Hra o trůny, autor: Martina Pilcerová

Nové vydání první části fantasy románu Hra o trůny se objevilo na pultech knihkupectví ve stejnou dobu jako nový seriál HBO, vzniklý právě na motivy této knihy. Ti, kdo o románu nikdy neslyšeli, mají jedinečnou příležitost ponořit se do jedné z nejzásadnějších fantasy dnešní doby. Hra o trůny je pouhou první částí dosud nedokončené ságy s názvem Píseň ledu a ohně, která by měla v konečné podobě čítat sedm dílů. Dosud byly vydány čtyři romány: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Za celou ságou stojí americký spisovatel George R. R. Martin. Detailnost a promyšlenost Písně ledu a ohně lze spatřovat už ve faktu, že na svém díle pracuje již patnáct let. Další kniha s názvem A Dance with Dragons (česky Tanec s draky) by měl vyjít v červnu tohoto roku.

Spletitý, ale napínavý děj

Děj Hry o trůny je plný postav, zápletek a lokalit. Nejdůležitější události se točí okolo tří hlavní příběhových os, z nichž každá se odehrává na jiném konci světa. Nejdříve se představuje lord Eddard Stark, správce severní části království, kterému se dostane té cti stát se pobočníkem krále. Tuto funkci převezme po smrti minulého pobočníka s podezřením, že jeho smrt nebyla náhodou, ale chladnokrevnou vraždou. Druhá příběhová linie se točí okolo Eddardova nemanželského syna Jona. Jon se právě stal na Zdi příslušníkem Noční hlídky a začíná cítit, že se ze severu žene daleko větší nebezpečí, než jsou mocenské rozepře uvnitř říše. Poslední děj se odehrává ve vyhnanství, kde se dcera předchozího krále Daenerys snaží získat zpátky své postavení.

Hlavní zápletka se zdá zpočátku jednoduchá, ale po chvíli se na ni začnou nabalovat další a další příběhy, a tak se čtenář může lehce ztratit. Nejvíce ve chvíli, kdy se každá z postav rozjede na jiný konec světa a hledá svůj vlastní osud. Nakonec ale vše směřuje ke stejnému cíli. Nevinné příběhy, vyprávěné na začátku knihy, nebo bezvýznamné věty, které jen naoko nedávaly smysl, se nakonec ukážou být zásadními. Ne nadarmo autor o své sáze říká, že Ďábel se skrývá v detailech. Hru o trůny se opravdu vyplatí číst pozorně, protože důležité okamžiky lehce proklouznou. To ale neznamená, že by kniha byla nudná. Právě naopak. Martin dokazuje, že je mistr vypravěč a těch osm set stránek uteče jako voda.

Základní jádro příběhu tvoří postavy

Zajímavým faktem je, že se sice v anotaci mluví o knize jako o fantasy, autor však užívá těchto prvků poskrovnu. Nacházejí se v ní sice zmínky o dracích, stínokočkách a jiných fantastických tvorech, ale Hru o trůny lze označit hlavně za historické drama. Velká část děje sleduje hlavně mocenské pře a intriky, takže si milovníci dějepisu přijdou na své. Martin se také netají tím, že se inspiroval skutečnou událostí – Válkou růží.

Kromě zajímavé zápletky a detailního vykreslení světa Písně ledu a ohně nezbývá než vyzdvihnout postavy, protože na nich stojí celý děj. Martin své charaktery opravdu zná a ze způsobu, jakým jim vdechl život, by se mohli poučit mnozí spisovatelé. Nejlepší na všech postavách je fakt, že žádná z nich není vyloženě kladná. Snad kromě Eddarda Starka, ale ten na svou dobrotu doplatí a jeho činy pouze potvrzují domněnku, že čest se ve světě Georga R. R. Martina nenosí. Pokud chce někdo dosáhnout vyššího postavení nebo prosadit svou vůli, musí se odhodlat k intrikám a podlému chování. Většina postav se v knize chová sobecky a jedná jenom k užitku svému nebo své rodiny. To jim ovšem přidává na věrohodnosti a čtenáři nedělá problém ztotožnit se se svým oblíbeným antihrdinou.

Hra o trůny představuje úžasný začátek napínavé ságy, po jejímž přečtení nezbývá než sáhnout po druhém dílu. Už dlouho zde nebyla kniha, která by dokázala chytnout za srdce čtenáře po celém světě a přinutila je fandit zákeřným a sobeckým postavám spíše než typickým hrdinům.

Název originálu: Game of Thrones
Český název: Hra o trůny I.
Autor: George R. R. Martin
Překlad: Hana Březáková
Počet stran: 843
Obálka: Martina Pilcerová
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Talpress, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hra o trůny George R. R. Martina. Mocenské boje bez cti a slitování

Hide picture