Menu
FANZINE.cz
Technologie

Hrajete násilné hry? Pak máte podle vědců z Missouri sklony k agresivitě

Peter Kačina

Peter Kačina

16. 6. 2011

FOTO: Killzone 3

Vědci potvrdili vliv hraní násilných her na agresivitu člověka. Fakt, který se ověřuje snad už po sté a výsledek  vždy dopadne stejně. Skalní hráče to neovlivní, příležitostné hráče FPS a dalších krvavých her to spíše navnadí na odreagování při pomyšlení, že dotyčný zmasakrovaný ve hře je šéf nebo někdo, kdo je naštval.

OBR.: Voják ISA bojující s helghastem nablízko

Přečtěte si také recenzi na exkluzivní PS3 pecku Killzone 3!

Dle výzkumu mají gameři násilných her nižší mozkovou reakci při zhlédnutí násilí. Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna hrála násilnou hru a druhá ne po dobu zhruba 30 minut. Když skončili, výzkumníci změřili jejich mozkovou aktivitu a následně jim ještě ukázali sérii jak krvavých, tak i neutrálních obrazů. Nakonec byli účastníci vyzváni, aby zakřičeli intenzitou hlasu, která vystihuje jejich momentální agresivitu.

Vědátoři zjistili, že nejvyšší hladinu agresivity měli hráči her Call of Duty, KillzoneGTA. Lidé, kteří hráli zmíněné tituly, na konci testu zakřičeli úplně nejhlučněji ze všech zúčastněných. Navíc ti, kteří hráli hry s násilným obsahem, měli sníženou mozkovou reakci na fotky s násilím, které zhlédli, což potvrzuje snížení citlivosti na násilí.

V tiskové zprávě univerzity Missouri se vyjádřil profesor psychologie Bruce Barthlow: „Víc než kterékoli média hry chtějí po hráčích aktivní spoluúčast na násilí. Z psychologického hlediska jsou hry skvělé nástroje pro učení, kvůli odměňovaní hráčů za jejich snahu v různých typech snažení. Bohužel v mnoha populárních hrách jsou odměňovaní za násilí.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrajete násilné hry? Pak máte podle vědců z Missouri sklony k agresivitě

Hide picture