Menu
FANZINE.cz
Technologie

Hráli jsme Battlefield 3. Čtěte hlavní důvody, proč PC hráče čeká zklamání

Dominik Butschek

Dominik Butschek

6. 10. 2011

Po vyzkoušení betaverze hry očekávané střílečky Battlefield 3 přinášíme pro čtenáře Topzine.cz zásadní postřehy ze hry. Rozhodně ne pouze pozitivní!

Ano, nová střílečka bude zcela určitě minimálně graficky naprosto skvělá, ale každá mince má svůj rub a líc.

Důvod #1: Origin(ální) spouštění

Pokud se hráč rozhodne stáhnout si betaverzi Battlefieldu 3, musí se smířit s instalací programu Origin, nováčkem v digitální distribuci. Samotný program působí pěkným dojmem, ovládání je intuitivní, a hráč tak spustí stahování BFka během pár vteřin od spuštění.

Battlefield 3 dorazí i na iPhone a iPad. Podívejte se na první obrázky!

Po stáhnutí hry už hráč nedočkavě kliká na tlačítko hrát. Zde se to začíná komplikovat. Namísto hry se spustí webová stránka, kde si hráč vybere, jestli chce hrát kampaň, co-op nebo multiplayer (v betě je dostupný pouze MP).  Při prvním pokusu o připojení na server je ještě potřeba do prohlížeče nainstalovat speciální plugin a až potom je možné hru spustit.

Vývojáři za to nemohou

V tomto případě jsou vývojáři skutečně nevinní, protože do této politiky je tlačí vydavatel – tedy EA Games. Když nepočítám menší problémy, které se dají vyřešit malým updatem (od toho přece beta testování je), ale skutečně se zaměřím na Origin a spouštění hry přes webový prohlížeč, ptám se, proč to zkouší zrovna na nejočekávanějším titulu od EA?

Samotná hra působí skvělým dojmem. Slibovaná grafika je doopravdy super, hratelnost je taky velmi dobře udělaná. Člověk nepotřebuje žádný tutoriál, prostě se objeví se zbraní v ruce a vše funguje, jak má. Kdo hrál alespoň jednu akční hru, hned se chytí.

Betaverze má své mouchy, to je jasné. Problémy se zvukem měl i předchozí díl, Bad Company 2. Také v betě. A do vydání plné verze tyto problémy vývojáři vyřešili. Battlefield 3 má na to být jednou z největších pecek roku, ale některé systémy nastavené EA ho taky můžou pohřbít.

Důvod #2: Restart please!

Když už se hráč dostane přes toto zbytečně složité spouštění samotné hry, tak už může v klidu hrát. Pak se ovšem může na serveru něco stát – například začne mapa, kterou hráč nemá rád a rozhodne se změnit server. Aby to mohl udělat, musí hru vypnout a přes webový prohlížeč znovu najít další server a hru znovu zapnout. Klasický server browser, který je v akčních hrách od nepaměti, v PC verzi chybí (ale konzolové verze ho nově mají).

Malé betonové překážky vydrží zásahy kulek, ale proti raketám je třeba si najít jiný kryt

Samotný gameplay je celkem povedený,  hráč se rychle ponoří do hry. Grafika je i na středně výkonném stroji na vysoké úrovni. Destrukce objektů je taky využitelná – na vlastní oči jsem viděl, jak parta nepřátel ztratila krytí, když do zdi, za kterou se krčili, poslal spojenec dobře mířenou raketu.

Důvod #3: Není zbraň jako zbraň

Jediné co může kazit dojem ze samotné hry je nevyrovnanost v oblasti zbraní a jejich vylepšení. Zatímco hráči s vysokým levelem a tedy s větším množstvím odemknutých zbraní můžou jít do boje i na ramba, tak nováčci jsou rádi, pokud tyto hráče dostanou díky nepozornosti, protože na přímý útok nemají šanci.

Aby Battlefield 3 překonal svoje chyby, které vývojáři ani nezamýšlejí odstranit (zejména spouštění přes webový prohlížeč a nutnost vypnutí hry pro změnu serveru), musí nabídnout o poznání lepší zábavu než konkurence. Nebo se musí vývojáři na poslední chvíli vzpamatovat a neduhy odstranit. Battlefield 3 v  Evropě vyjde 28. října 2011.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hráli jsme Battlefield 3. Čtěte hlavní důvody, proč PC hráče čeká zklamání

Hide picture