Menu
FANZINE.cz
Technologie

Hraní videoher léčí oční defekty. Děti s páskou přes oko už nepotkáte

Redakce

Redakce

17. 9. 2011

Videohry hrajeme z různých důvodů, nejčastěji asi prostě jen pro zábavu nebo pro ukrácení dlouhé chvíle. Slyšeli jste už ale o tom, že mohou i léčit a ještě ke všemu oči? U některých očních defektů je tomu skutečně tak.

PlayStation 3 a Xbox 360 možná již brzy získají novou funkci Foto: Tadeáš Kubů, Topzine.cz

PlayStation 3 a Xbox 360 možná již brzy získají novou funkci Foto: Tadeáš Kubů, Topzine.cz

Přesně to naznačují výzkumy uskutečněné na škole optometrie a neurověd Ústavu na UC Berkeley. Vědci zjistili, že hraní videoher by mohlo pomoci dospělým s tupozrakostí, poruchou mozku obyčejně známou jako líné oko.

Zlepšili se téměř všichni

Studie byla zatím provedena s dvaceti dobrovolníky postiženými tupozrakostí, a to na výzkumném vzorku účastníků od šestnácti do šedesáti let. Ti zaznamenali výrazné zlepšení v 3D vnímání hloubky a ostrosti svého zraku poté, co strávili jen čtyřicet hodin u videoher, oznámili výzkumníci z UC Berkeley.

RECENZE: Resistance 3 potápí nevyvážený děj a přehrávající hrdina!

Účastníci výzkumu byli za účelem zkoumání rozděleni do dvou skupin, jedna pařila first-person střílečku Medal of Honor: Pacific Assault a druhá pak naopak nenásilné SimCity Societies. Účastníci měli pásku přes jejich dobré oko.

Ambylopia, jak se nemoc správně nazývá, je onemocnění mozku, kdy se jedno oko nevyvíjí správně. Podle NEI (Národního očního institutu) tato porucha postihuje až tři ze sta dětí.

Foto: Nintendo 3D v praxi

Nintendo 3DS nemělo ani přes počáteční hype příliš velký úspěch Zdroj: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Ty jsou tradičně léčeny náplastí na dobré oko, aby to slabší více pracovalo, u dospělých byla tato porucha považována za nevratnou. Výsledkem čtyřiceti hodinového experimentu byl až třiceti procentní nárůst ostrosti zraku, což znamená zlepšení o jeden a půl řádku v tabulce používané optometristy.

Děti s páskou přes oko budou minulostí

Pro srovnání: u dětí s tupozrakostí může trvat až stodvacet hodin terapie s páskou přes oko dosáhnout  zlepšení o jeden řádek.  U několika dobrovolníků se projevilo až padesáti procentní zlepšení v 3D vnímání hloubky.

Aby se vědci ujistili, že to není jen páska, co zlepšilo zrak, testované osoby ji poté nosily při běžných denních činnostech, jako je sledování televize, čtení knih a surfování na internetu. Na konci tohoto experimentu se však žádné zlepšení neprojevilo. Výzkum je zatím v počátcích a byl proveden jen s malou velikostí vzorku a nedostatkem náhodného výběru, přesto jde o velký příslib do budoucna.

Čtěte také: TOP 8 zbraní z videoher. Vytuňte si invalidní vozíček nebo vrhejte atomovky!

„Tato studie je úplně první, která ukazuje, že videohry jsou užitečné pro zlepšení zraku u dospělých s tupozrakostí,“ řekl Dr. Roger Li, vedoucí výzkumného týmu a optometrista z UC Berkeley.

Hraní videoher je určitě mnohem zábavnější, než nosit pásku přes oko, že? Tak jen do toho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hraní videoher léčí oční defekty. Děti s páskou přes oko už nepotkáte

Hide picture