Menu
FANZINE.cz

Hraničářův učeň od Johna Flanagana zázrakem přežil

Redakce

Redakce

2. 4. 2011

Rozvaliny Gorlanu (obálka knihy) od Johna FlanaganaAustralský spisovatel John Flanagan začal s psaním knih díky svému synovi. Příběh o odvážném patnáctiletém chlapci ale zaujal i ostatní čtenáře. Proč se série Hraničářův učeň stala tak oblíbenou?

Ilustrace na obálce knihy Rozvaliny Gorlanu, autor: Paolo Barbieri

Hrad Redmont byl útočištěm nejen pro patnáctiletého Willa, ale i jeho přátele. Když nadejde Den vybírání, musí si chlapec zvolit svou vlastní cestu. Will touží po kariéře rytíře, ale vzhledem k přísným požadavkům bojové školy ho nakonec nepřijmou. Musí proto od svého původního záměru, jít ve stopách nepoznaného otce, ustoupit.

Po neúspěšném výběru o něj projeví zájem tajemný hraničář Halt a chlapec se stane jeho učněm. Výcvik této skupiny spočívá především v boji s lukem a šípy a umění být neviditelný, nejedná se o výhradně fyzickou sílu. Will postupně zjišťuje, že zásluhy hraničářů jsou nezpochybnitelné. A tak se v rozhodující chvíli vydává společně se svým učitelem po stopách nebezpečných tvorů, kteří plánují zavraždit krále.

První kniha The Ruins of Gorlan (2004, č. Rozvaliny Gorlanu, Egmont 2008) začíná slibným příslibem nově vznikajícího dobrodružství mladého chlapce, který se po prvotním neúspěchu dostává pod ochranná křídla záhadného hraničáře. Čtenáři si mohou vybrat svého hrdinu, se kterým budou sympatizovat, ať už se jedná o Willa, nebo Halta.

Rozvaliny Gorlanu: John Flanagan (obálka knihy)

Ačkoli se spisovatel John Flanagan původně věnoval reklamní a televizní tvorbě, stala se série Hraničářův učeň u domácích čtenářů, ale i ve světě velice oblíbená a získala mnohá ocenění. Původní krátké příběhy, kterými se snažil australský autor nalákat svého syna k četbě, posloužily o deset let později k napsání historicky laděného fantasy románu.

Odvaha a další dobrodružství

V druhém díle série The Burning Bridge (2005, č. Hořící most, Egmont 2008) se mladý chlapec se svým společníkem Horácem ocitnou v maléru, když se vydávají se zprávou do sousední Celtiky. Cestou potkají zuboženou mladou dívku Evanlyn, princeznu přestrojenou za služku, která jim prozradí hrozivé tajemství. Nepřítel Araluenského království Morgarath neváhá v boji s Celtičany použít nestvůry. Království hrozí porážka a je jen na Willovi a jeho kamarádovi, aby proti tomu něco podnikli.

Ani v dalších pokračováních to nebude mít hlavní hrdina lehké, ve třetím díle The Icebound Land (2005, č. Ledová země, Egmont 2008) čeká Willa i s Evanlyn zajetí. Oba se stanou otroky skandijského lodního kapitána, který s nimi míří do své rodné země. Chlapcův učitel se spolu s Horácem chystá udělat vše možné i nemožné, aby ho zachránil, i proto je hraničář vyloučen ze svého postu. Cesta za osvobozením není snadná a útěk bude ještě těžší.

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel

Na jaře se podaří Willovi společně s Evanlyn uprchnout ve čtvrté části série Oakleaf Bearers (2006, č. Nositelé dubového listu, Egmont 2009). Dívka je však hned v zápětí lapena cizími temudžajskými jezdci ze země ležící na východ od Skandie. Will neváhá a vydává se neohroženě vstříc přesile jejích únosců, ale naštěstí ho dostihnou Halt i s Horácem a v boji proti jezdcům mu pomohou. Aby toho nebylo málo, Halta napadne, že to musí být jen předvoj a že budou následovat další nepřátelské oddíly směřující do Skandie. Proto se musí zkusit dohodnout i se svými nepřáteli, aby zastavili společného temudžajského protivníka.

V obdobném duchu se ubírají i další pokračování The Sorcerer in the North (2006, č. Čaroděj na severu, Egmont 2009), The Siege of Macindaw (2007, č. Obléhání Macindawu, Egmont 2010), Erak´s Ransom (2007, č. Výkupné za Eraka, Egmont 2009), The Kings of Clonmel (2008, č. Králové Clonmelu, Egmont 2010) a Halt´s Peril (2009, č. Halt v nebezpečí, Egmont 2010). V devátém díle Halt v nebezpečí se Halt a Will dostávají do krizové situace, když proti nim stojí přesila nájemných vrahů. Jestli se dokážou ubránit, bude záležet jen na nich a nabytých zkušenostech.

Série se skládá z deseti knih a čtenáři v ní mohou najít poutavý a dobrodružný příběh o přátelství a odvaze. Česká vydavatelství vydala devět dílů Hraničářova učně. Zatím poslední desátý díl Císař Nihon-Ja má vyjít v druhé polovině července tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hraničářův učeň od Johna Flanagana zázrakem přežil

Hide picture