Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Hry s příběhem. Zločinem a trestem se nezabýval pouze Dostojevskij

Marek Hofman

Marek Hofman

17. 4. 2011

Sborník Hry s příběhem přináší čtenářům třináct povídek mapujících české a jeden zahraniční RPG svět. Pojítkem všech příběhů se staly zločin a následný trest. Sbírka by neměla chybět v knihovničce žádného z hráčů, přečíst si ji však mohou i ti, kteří si pod pojmem hra s příběhem představí pouze Dračí doupě.

Typickým představitelem her s příběhem je Dračí doupě Foto: Marek Hofman, Topzine.cz

Editoři Zbyněk Kučera Holub a Karel Černín oslovili dvanáct autorů, začátečníků i zkušenějších, kteří se na vytváření herních světů podílejí, a dali dohromady slušnou řádku kratších prací, k níž sami třemi povídkami přispěli. Na čtenáře čeká třináct příběhů odehrávajících se v šesti různých RPG světech. A zdaleka se nestřídají pouze prostředí, autoři zkusili detektivku, thriller či baladicky laděné vypravování.

První dvě povídky zavedou čtenáře na Tariu, univerzálně vymyšlený svět, který mohou využít hráči téměř jakékoli RPG hry. Taria ze všeho nejvíc připomíná středověkou Evropu se vší drsností a špínou. Karel Černín ve své práci Lesní spravedlnost popisuje absurdní pravidla zavedená tarijskými druidy, nad nimiž se pozastavuje i hlavní hrdinka, která se do jedné podobné situace zaplete. Její činy však postrádají hlubší motivaci, a tak působí jako kam vítr, tam plášť. Jako protipól funguje povídka Hlasy mrtvých. Její autor Petr Dolník naopak klade důraz na chování a propracovanost vedlejších postav. Jak jeho teorie vypadá v převedení do praxe, ukazuje více než jasně.

Vzhůru na Asterion

Nadpoloviční většina povídek se odehrává na Asterionu, respektive na jeho jižním kontinentě Taře (neplést s Tariou). Asterion slouží jako svět pro hraní Dračího doupěte. Vyšla již spousta modulů, které hráčům Asterion přibližují a stéle se chystají další. Není tedy divu, že si jej oblíbili jak mnozí hráči, tak spisovatelé.

Zvyky a tradice Asterionu popisují Zbyněk K. Holub a Petr Jánský v detektivním příběhu Tajemství Dubu. Během každoročních oslav dojde k vraždě, již by mohl pomoci vyřešit duševně chorý chlapec. Příjemně ubíhající vyprávění však kazí grafické nedostatky – několik mezititulků totiž není zvýrazněno a splývají se zbytkem textu.

Jedna ze tří dam, které do sborníku přispěly, své postavě udělila úlohu nájemného vraha. Hanina Veselá střídá ve své povídce Derteonský roh vyprávění z pohledu oběti obchodníka Askora a jeho lovkyně psioničky Magny. Veselá vybavila svou hrdinku slovní zásobou, za níž by se nemusely stydět ani postavy z příběhů Petry Neomillnerové a díky drsné atmosféře zařadila svou povídku mezi nejlepší ze sborníku.

Největším mínusem je jednotvárnost asterionských povídek. Zamrzí, že autoři nezkusili popsat i jiné zločiny než vraždy a zlodějnu a také monotónnost prostředí. Téměř všechna vyprávění se odehrávají ve městech, což po dvou třech povídkách může čtenáře přestat bavit. Asterion toho nabízí více než jen kočičí hlavy a smradlavé zapadlé uličky.

O čem sní labutě a šílenci?

Svou reputaci si v povídce Labutí ozvěny napravuje Karel Černín. Možná pomohlo, že její děj zasadil do jednoho ze světů hry Střepy snů, která hráčům umožňuje prakticky cokoli. Před pravidly a hody kostkou upřednostňuje plynulé vyprávění a dává tak hráčům (a v tomto případě i autorovi) obrovskou volnost. Labutí ozvěny jsou skvostem celého sborníku. Kromě nejzrůdnějšího zločinu z celé antologie podává Černín také svou vizi budoucnosti.

Druhý zářez na pažbě si udělal i Ondřej Netík. Povídkou Žabí triky Zeleného skřítka se vrátil do Sanatoria podvržených, vlastního herního prostředí, v němž v lidech sídlí duše skřítků, které se naplno projevují díky snění. A protože sny bláznů jsou pokroucené, nejinak vypadá i skřítčí snový svět. Děj povídky se odehrává krátce po událostech popsaných v románu Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana. Žabí skřítek Bo se ocitá před soudem Rudé královny a zjišťuje, že na nesmyslné předpisy rozum nestačí a musí zapojit šibalství. Z jeho práce čtenář jasně cítí zkušenost. Netík svůj vypravěčský styl nezapře a díky němu se text od většiny ostatních odlišuje.

Obsah sbírky Hry s příběhem:

 • Karel Černín: Lesní spravedlnost
 • Petr Dolník: Hlasy mrtvých
 • Zbyněk K. Holub, Petr Jánský: Tajemství dubu
 • Hanina Veselá: Derteonský roh
 • Radovan Kolbaba: Kukaččí gambit
 • David Rozsíval: Dům na vršku
 • Jan Č. Galeta: Stíny Erinu
 • Ondřej Netík: Prokletí Khan
 • Jonáš Ferenc, Kryštof Ferenc: Meč v rudém šálu
 • Josef Gregor: Skřítčích deset dukátů
 • Karel Černín: Labutí ozvěny
 • Ondřej Netík: Žabí triky Zeleného skřítka
 • Lucie Lukačovičová, Petra Lukačovičová: Vrah panenek

Detektivka Vrah panenek sester Lukačovičových zavádí do zahraničního RPG světa Unknown Armies. Newyorští kriminalisté vyšetřují zločiny spáchané zvrhlým vrahem, který u svých obětí ponechává hlavu panenky, jež se mrtvým dokonale podobá. Petra a Lucie si ve své povídce pohrávají s myšlenkou, že aby se člověk zapsal do širšího povědomí, musí vykonat něco velkého, na co se nedá zapomenout.

Ve výsledku nejsou Hry s příběhem nijak převratným dílem. Potěší spíše hráče, kteří popisovaná herní prostředí znají, dokonce je povídky mohou inspirovat k odehrání podobných dobrodružství (vždyť některé z nich popisují skutečné hry). Ostatní čtenáře zabaví alespoň na chvíli. Sborník se může díky rozměrům a délkou povídek (nejdelší zaujímá necelých 60 stran) stát ideálním společníkem do dopravních prostředků. Žádná z prací nepůsobí jako vyložená kotva stahující ke dnu, i tak ale má celá sbírka co dělat, aby se udržela nad hladinou průměru. Dojem navíc kazí vylomeniny tiskařského šotka. Kromě výše zmíněných grafických chyb na čtenáře sem tam vyskočí chybějící či přebývající písmeno. Pro příště by se při korektuře měla textům věnovat dostatečná pozornost, aby se nemohlo opakovat třeba takové Arleta stála zahalena v zlaté září.

Název originálu: Hry s příběhem: zločin a trest
Autor: Zbyněk K. Holub a Karel Černín (editoři)
Obálka: Roman Kubus
Ilustrace: Kryštof a Jonáš Ferencovi
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 160 mm
Počet stran: 362
Vydal: Mytago, Ostrava 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hry s příběhem. Zločinem a trestem se nezabýval pouze Dostojevskij

Hide picture