Menu
FANZINE.cz
Technologie

HTC Desire S. Průměrný telefon pro náročnou klientelu?

Tadeáš Kubů

Tadeáš Kubů

29. 7. 2011

!Recenze telefonu! Máte dost nadvlády Applu, ale stejně chcete telefon až po střechu nabitý aplikacemi? Hledáte zároveň telefon, který bude stát pod 10 000 korun? HTC se svým Desire S nabízí více než slušnou alternativu.

FOTO: HTC Desire S 1

HTC Desire S je synonymem pro manažerskou eleganci, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Konkurence na trhu s mobilními telefony s dotykovými obrazovkami je obrovská, a tak se musí všichni výrobci snažit své telefony tlačit do co nejkvalitnějších zpracování. Společnost HTC zvolila cestu zahlcení trhu mnoha svými telefony. Někdo by očekával, že to bude na úkor kvality, ale jak jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži, HTC Desire S je výstavní kousek technologie.

Odolný, přesto elegán

Jen co telefon vyndáte z balení, zjistíte, že ač je Desire S poměrně dost masivní kousek výrobený primárně z hliníku, padne krásně do ruky. I v případě, že chcete telefon ovládat pouze jednou rukou, dosáhnete krásně po celém displeji. Po stranách telefonu najdete podlouhlé tlačítko ovládání hlasitosti telefonu, které se v případě potřeby mění v ovládání zoomu u fotoaparátu.

Chtěli byste také odolný tablet? Co takhle nový Panasonic Toughbook?

Dále na boku telefonu najdete klasický mini-USB konektor. U něj je třeba zmínit tu zásadní maličkost, že je bez krytu, tudíž se časem bude zanášet prachem a nečistotami, což může narušit chod telefonu. Otázka, zda tento port na straně je překázkou nebo výhodou, je na názoru každého z našich čtenářů. Tak či onak, není to zásadní problém.

FOTO: HTC Desire S 2

USB portu jasně chybí kryt, což nevypadá sympaticky, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Na vrchní straně telefonu pak najdete klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek, popřípadě bedniček, a hned vedle něj je tlačítko na zamykání kláves. U něj je potřeba uvést jeden fakt, a to ten, že v případě, že používáte telefon v daný moment pouze jednou rukou, na toto malé kovové tlačítko dosáhnete jenom horko těžko.

Na zadní straně telefonu je již dnes standardní 5 megapixelový fotoaparát, který je doplněn kamerkou na přední straně hned nad displejem. O té však až později. Podíváme-li se na rozměry, co do šířky a výšky je HTC Desire S naprosto totožný například s iPhonem 4, ale kde pokulhává je pak tloušťka, která může být pro mnoho lidí odrazující.

Zapněte telefon a party začíná

Jako první příjemné zjištění je rychlost spuštění telefonu. Ta se teoreticky může prodloužit, pokud budete mít v telefonu plně nacpanou paměťovou kartu, ale i tak je pět sekund velice příjemných. Po zapnutí vykoukne 3,7 palce velký S-LCD displej o rozlišení 480 × 800 bodů, 16 milionů barev a kapacitní provedení je u telefonů tohoto typu již standardním provedením.

Pokud však čekáte od Desire S nejlepší displej, míříte špatným směrem, předností tohoto modelu je něco úplně jiného. Je to srdce celého telefonu, gigahertzový procesor Qualcomm, který dokáže z tohoto HTC vytáhnout maximální výkon. K tomu je třeba připočítat operační pamět 768 MB, jež zaručí, že tento brouček vydrží opravdu nějakou tu zátěž.

HTC každým coulem

Velice příjemně uvítá telefon uživatele, jen co se dostane přes základní logo. Úvodní obrazovka obsahuje klasické HTC hodiny, které ovšem můžete dle libosti nahradit ručičkovými hodinami, kolem těchto hodin si můžete pak vyskládat jednoduchým přetažením z menu až osm svých oblíbených aplikací. Kromě této obrazovky pak Desire S nabízí dalších šest obrazovek. Ty nabízejí všechno od galerie s obrázky nebo aplikace pro sociální sítě po přehrávač hudby.

FOTO: HTC Desire S 3

Ilustrační foto

Co se ovšem nemění, jsou tři základní tlačítka na dotykové obrazovce. Zleva doprava telefon nabízí přístup do základního menu, největší tlačítko patří přístupu k telefonu a číselné klávesnici pro vytáčení a na právě straně najdete tlačítko zkracující přístup do menu pro personalizaci telefonu, které nabízí opravdu široký výběr, což je jedna z předností všech HTC.

K základním ovládacím prvkům patří ještě čtyři tlačítka, také dotyková, která však již nejsou na obrazovce samotné, ale jsou umístěna těsně pod ní. Je to unikátní systém HTC. Pro uživatele, který drží v ruce Desire S a je to jeho první telefon od HTC, sice může být tento systém poněkud složitý a novátorský, přesto je užívání telefonu jejich prostřednictvím příjemné a dá se na něj zvyknout.

Aplikací až na půdu, a kdo se v tom má hrabat

Jen co si přestanete hrát se základními obrazovkami a přesunete se do základního menu, začnete možná váhat, jestli jste na správném místě. Menu, ač nabízí výběr ze tří možných variant, všechny aplikace, časté a stažené, je totiž velice chaotické a chce to opravdu chvilku, než si zvyknete na abecední uspořádání všech aplikací. Jako příklad lze uvézt už jen fakt, že v menu vedle sebe leží dvě ikonky s názvem nastavení.

Mezi více než 50 ikonkami najdete kromě samozřejmostí, jako jsou SMS, také aplikaci na čtení denních zpráv, fotoaparát, navigaci, počasí, baterku, Google mapy, obchod s aplikacemi, HTC Hub a mnoho dalších. Navíc pak jsou aplikace, jako je zrcátko využívající kameru na přední straně telefonu a například aplikace SoundHound. Ta dokáže přes internet určit autora nebo název songu, který hraje ve vašem okolí.

FOTO: HTC Desire S

Aplikace SoundHound je rozhodně plus a občas i pomůže

Psaní čehokoli od internetové adresy po sms je příjemné a telefon nezaostává za prsty ťukajícími na displej. Internetový prohlížeč je také dobře zpracován; díky tomu, že základní ovládací tlačítka jsou pod displejem, nabízí Desire S opravdu velkou plochu na zobrazení internetových stránek, jež díky kapacitnímu displeji velice snadno můžete dvěma prsty prohlížet.

Foťák vyfotí, ale radši si pustíte MP3

Z multimediálního prostředí tohoto HTC je třeba nejdříve poznamenat, že fotoaparát patří spíš k průměrnějším kouskům, 5 megapixelů dnes již nikoho nevytrhne a ani kvalita fotek není zrovna úžasná. Esko to ovšem nahrazuje velice dobrým prostředím hudebního přehrávače a především možností posílit zvuk u přehrávání videa, na které můžete koukat díky tomu i bez sluchátek, pokud nebudete třeba v tramvaji.

Podívejte se na návrat nacistů v traileru na nový film Iron Sky!

Externí reproduktor je i přesto také trochu zklamáním, protože kromě videa, které máte přímo v telefonu, zvuk posílit nedokáže a tudíž pokud budete sledovat třeba videa z Youtube se slabším zvukem, moc zábavy si neužijete. Stejné je to i s přehráváním hudby. Pokud se ovšem obáváte, že by vyzvánění telefonu nebylo dostatečně hlasité, není třeba se bát, společně s vibracemi roztančí kapsu i kabelku tak, že si toho všimnete okamžitě.

Že se ale drží

Velkou předností HTC Desire S je baterka. I přesto, že musí napájet silný procesor a displej je poměrně velký. Základní dodávaná baterka Li-Ion o síle 1 450 mAh dokáže udržet telefon v plném chodu celý den a nezáleží, zda sledujete video, posloucháte hudbu, brouzdáte po internetu nebo hrajete třeba Angry Birds.

FOTO: HTC Desire S

Zadní část krytu svůj původ z rodiny HTC nezapře, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Zároveň klidně můžete být připojení přes 3G internet nebo domací WiFi síť a stahovat další moře aplikací buď do základní 1,1 GB velké paměti, nebo na libovolně velkou microSDHC kartu, která již pojme nějakou tu aplikaci nebo video a za investici rozhodně stojí, pokud si již pořizujete tento telefon.

Verdikt

HTC Desire S je telefon, který má rozhodně co nabídnout. Není to dělo, které by každý záviděl, ale je to telefon, za který není třeba se na veřejnosti stydět. Za cenu kolem 9 000 korun, za níž je dnes k mání, dostanete o něco vyšší standard, než je u telefonů této cenové relace zvykem, a to je rozhodně velké plus. Započítat je pak ale potřeba i náklady na případnou koupi paměťové karty, která může cenu navýšit o nějakou tu stokorunu. Na druhou stranu, od koupě může odradit místy až příliš složité ovládání, tloušťka telefonu nebo pouze průměrný fotoaparát.

HTC Desire S

 • Rozměry: 115 x 60 x 11,6 mm
 • Hmotnost: 130g
 • Možnosti připojení: WiFi, Bluetooth, 3,5 mm Jack, miniUSB
 • Displej: S-LCD, 480 x 800,kapacitní, 3,7“
 • Procesor: Scorpion 1000 MHz
 • Baterie: 1450 mAh
 • RAM paměť: 768 MB
 • Paměť: 1100 MB + microSDHC karta
 • Fotoaparát: autofocus, diodový blesk, 5Mpx (2 592 × 1 952), video (1 280 × 720)
 • Operační systém: Android 2.3
 • Cena: 9000 Kč

Hodnocení 70%

 • Klady: Výdrž baterie, poměr cena/výkon, výkon procesoru, přehrávač videa, plynulý chod
 • Zápory: Průměrný fotoaparát, Přeplácané menu, rozměry, slabýreproduktor

HTC Desire S

Rozměry: 115 x 60 x 11,6 mm                                                                                                                                                                                                              Hmotnost: 130 g                                                                                                                                                                                                                                         Displej: S-LCD, 480 x 800,kapacitní, 3,7“                                                                                                                                                                             Možnosti připojení: WiFi, Bluetooth, 3,5 mm Jack, miniUSB                                                                                                                                                 Procesor: Scorpion 1000 MHz                                                                                                                                                                                                     Baterie: 1450 mAh                                                                                                                                                                                                                                 RAM paměť: 768 MB                                                                                                                                                                                                                             Paměť: 1100 MB + microSDHC karta                                                                                                                                                                                              Fotoaparát: autofocus, diodový blesk, 5Mpx (2 592 × 1 952), video (1 280 × 720)                                                                                           Operační systém: Android

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

HTC Desire S. Průměrný telefon pro náročnou klientelu?

Hide picture