Menu
FANZINE.cz
Technologie

Cena HTC Flyer začne na 12 000 Kč! Zázrak se nekoná

Redakce

Redakce

26. 5. 2011

FOTO: Sedmipalcový tablet tchajwanské společnosti HTC !Tablet!Na letošní únorové konferenci Mobile World Congress 2011 v Barceloně bylo představeno přes 30 nových mobilních zařízení. Mezi nimi byl i první tablet společnosti HTC s názvem Flyer. Jeho cena začne na 12 000 Kč. Obstojí HTC Flyer v souboji s konkurencí?

FOTO: HTC Flyer s Google Android 2.4 nabídne upgrade na Android Honeycomb

Htc slibuje možnost softwarového upgardu na Android 3.0 Zdroj: Htc.com

Mezi šesti zařízeními tchajwanské společnosti HTC byl i jeden tablet. Jde o HTC Flyer a své místo hledá někde mezi mobilními telefony a většími tablety. Úhlopříčka displaye 7 palců jej řadí přímo mezi chytrý telefon, kde je standard velikosti 3 až 4 palce, zároveň však nedosahuje na „plnohodnotné“ tablety jako je iPad nebo nové modely s OS Android 3.0 (např. Acer Iconia Tab nebo Asus EEE Pad Transformer).

Čtěte také exkluzivní recenzi tabletu iPad2 od Applu!

Dominantou hliníkového těla tabletu je určitě sedmipalcový kapacitní display. Ten kromě rozlišení slušných 1024 x 600 bodů v černém rámečku skrývá tři doteková tlačítka typická pro zařízení s OS Google Android, která se navíc v závislosti na orientaci tabletu přesouvají, zachovávajíce umístění vždy na spodní hraně tabletu. Praktičnost bude vyhovovat každému jinak, osobně mi tlačítka na dosah pravé ruky po straně vyhovují více než vycentrovaná na dlouhé spodní hraně při držení naležato.

Standardní výbavu dnes již tvoří dvojice kamer – jedna se slabším rozlišením 1,3 megapixelů nad displayem pro videohovory a druhá na zádech přístroje. Ta zvládne videozáznam v rozlišení 720p a slouží též jako fotoaparát s rozlišením 5 Mpx a automatickým ostřením. Blesk však bohužel chybí.

FOTO: Flyer je bohatý i na příslušenství - v balení najdete stylové pouzdro a aktivní stylus.

Mezi základní výbavu paří sluchátka, HTC šlo ještě dál a přidalo pouzdro s aktivním stylusem

Uvnitř přístroje tepe jednojádrový procesor Qualcomm na frekvenci 1,5 GHz. U tabletu v roce 2011 bychom čekali spíše pomaleji taktované dvoujádro. Systém má k dispozici operační paměť o velikosti 1 GB, pro uživatele je pak k dispozici 32 GB dále rozšiřitelných pomocí microSD karet. HTC Flyer nezaostává ani v možnostech konektivity.

Uživatel má samozřejmě k dispozici bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi (standard b/g/n) a u 3G verzí tabletu i mobilní síť operátora. Ve výbavě je dále Bluetooth 3.0 a vestavěná GPS, kterou kromě navigace užijete např. při automatickém geotagování fotografií. Pro synchronizaci s počítačem využijete micro-USB konektor a sluchátka připojíte pomocí 3,5 mm stereo konektoru.

HTC sází na Android

Flyer je postaven na platformě OS Google Android ve verzi 2.4 s graficky podařenou nástavbou HTC Sense, která je optimalizovaná pro potřeby tabletu. Přesto bychom však raději viděli novou verzi Android 3.0 i za cenu absence HTC Sense, všechna konkurenční zařízení jsou již vybavena novou verzí Android Honeycomb, která je na tablety velmi dobře připravena již v základu. HTC však v průběhu druhého čtvrtletí roku 2011 nabídne upgrade na novou verzi OS Android Honeycomb.

FOTO: HTC Flyer je vcelku obyčejný tablet - nezahanbí, ale ani neohromí

Velikostí sedm palců se HTC Flyer řadí někam mezi chytrý telefon a netbook.

Výrobce dodatečně zmiňuje funkce jako bezdrátový tisk přes Wifi, dále slibuje plnou podporu multimediálního obsahu v Adobe Flash nebo HTML5. Snímač okolního světla pro automatickou úpravu jasu displaye je dnes samozřejmostí, G-Sensor bohužel upravuje orientaci systému jen ve dvou polohách. Práci s mapou pak zpříjemní digitální kompas. Za zmínku stojí i podpora streamovaného hraní pomocí služby OnLive, kterou si zatím užijí jen američtí zákazníci. Služba by se však měla brzy dostat i do Evropy, kdy však bude dostupná pro koncové uživatele v ČR není známo.

HTC Flyer zaplňuje díru na trhu i v portfoliu výrobce. Zároveň však nenabízí nic nového a jen se tak pozvolna drží dnešních standardů. Za konkurencí zaostává kromě aktualizovatelného systému i po hardwarové stránce, kde většina výrobců již implementuje dvoujádrové procesory na platformě nVidia Tegra 2.

Nejpříznivější není ani cena, která začíná na dvanácti tisících korunách. Za tu dostane uživatel průměrný tablet, který konkurenci ničím neporáží, ale ani nezahanbuje značku. HTC Flyer je k dostání od pátku za doporučenou cenu 12 tisíc korun za nejmenší variantu, za zajímavější 32 GB model s 3G uživatel zaplatí zhruba 16 tisíc korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena HTC Flyer začne na 12 000 Kč! Zázrak se nekoná

Hide picture