Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Hubbleův vesmírný teleskop slouží už 23 let. Ještě 3 roky má vydržet

Petr Pešout

Petr Pešout

28. 3. 2013

NASA oznámila prodloužení pobytu Hubbleova dalekohledu v kosmu. Na orbitě by měl setrvat až do roku 2016, pokud jej nevyřadí technická závada.

FOTO: Hubblův teleskop

Hubbleův teleskop bude zkoumat vesmír ještě minimálně 3 roky.
Zdroj: nasa.gov

Server exoplanety.cz před pár dny informoval o této skutečnosti českou veřejnost. Zatím poslední opravu Hubbleova teleskopu NASA provedla v roce 2009 a jejím cílem bylo prodloužit životnost o 5 až 10 let. To se také zřejmě podařilo a pokud se nevyskytnou technické problémy, měl by dalekohled zůstat na oběžné dráze minimálně do 30. dubna 2016. Případnou další opravdu NASA nechystá.

Vypuštěn byl před 23 lety, 25. dubna 1990. Od té doby se v oblasti výzkumů a vědy vesmíry odehrálo skutečně mnoho a dalekohled již nemá takovou hodnotu, jakou měl dříve. Další teleskop vypuštěný po Hubbleově misi již bude pracovat v infračervené oblasti spektra.

Provozní náklady také nejsou nízké. Hubbleův dalekohled stojí Spojené státy denně zhruba 1,3 milionů korun. Provoz čtyř dalekohledů VLT Evropské jižní observatoře vyjde na 3,5 milionu Kč za noc. Astronomie je a vždycky byla velice finančně náročná. Kvůli větším škrtům v rozpočtu tak musí vesmírné agentury dobře rozmýšlet, který projekt se jim vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hubbleův vesmírný teleskop slouží už 23 let. Ještě 3 roky má vydržet

Hide picture