Menu
FANZINE.cz
Literatura

Hugo Awards 2011: Ian McDonald i Ted Chiang v nominacích na čtenářské ocenění

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

9. 5. 2011

FOTO: Harry Potter a Relikvie smrti - část 1Tradiční, převážně literární ocenění Hugo bude uděleno na konci letních prázdnin, už nějaký pátek jsou však známa jména nominovaných. Nechybí mezi nimi ani zkušení velikáni Ted Chiang, Ian McDonald či Lois McMaster Bujoldová.

Ian McDonald (2005)

O Huga letos usiluje i spisovatel Ian McDonald Zdroj: en.wikipedia.org

Po loňské překvapivé remíze, díky níž si vítězství připsala dvojice China Miéville a Paolo Bacigalupi, se letos opět očekává jediný vítěz románové kategorie. Výběr fanoušků je omezen na pětici jmen. Kterých pět?

Nováčci nebo zkušení?

Ani jeden z výše jmenovaných pánů na své loňské vítězství nenaváže. Miévillovi sice vychází v těchto dnech nový román Embassytown, jenž je mimochodem autorovým zatím nejvýraznějším výletem do domény sci-fi, ale ten se může o Huga ucházet až v ročníku následujícím. Loňský autorův román Kraken se podobně jako Bacigalupiho young-adult titul (tj. kniha vydaná do autorových 21 let) Ship Breaker do užší nominace nedostal.

China Miéville na Topzine.cz

O svého šestého Huga tak může zabojovat stálice fantastické scény Lois McMaster Bujoldová. Její román Cryoburn, jenž je součástí příběhů Milese Vorkosigana, však bude mít těžkou konkurenci. V románové kategorii je nominován taktéž Ian McDonald, který si už stihl svými sci-fi romány Brasyl a Řeka bohů podmanit i české čtenáře. Podobně jako Cryoburn, taktéž The Dervish House se dočkal řady velmi příznivých recenzí.

Oba zkušení autoři si však musejí poradit i s čerstvou krví, kterou představuje hororová autorka Mira Grantová (román Fleed). S tou novou krví to sice není tak žhavé, protože jde o pseudonym Seanan McGuireové, ovšem ve srovnání s Bujoldovou jde pořád o značně neokoukané jméno. Na druhou stranu, McGuireová si loni odnesla John Campbell Award pro nadějného nováčka žánru a letos už je pod dalším jménem nominována v románové kategorii. Její romány v žánru městské fantasy už vyšly v německém překladu.

Nominovaný Ian McDonald na Topzine.cz

Nicméně o úplné nováčky také není nouze. Trojici doprovází afroamerická autorka N. K. Jemisinová se svým debutem The Hundred Thousand Kingdoms. Na druhé straně barikády je Connie Willisová, držitelka celkem deseti sošek Hugo, doposud však pouze v kategoriích kratší a středně dlouhé prózy.

Předposlední Harry Potter se utká s Počátkem

Ve zbývajících kategoriích se budou o vítězství ucházet jiná slavná jména, včetně povídkáře Teda Chianga, který usiluje o přízeň čtenářů se svou novelou The Lifecycle of Software Objects. Nominováni jsou kupříkladu také Rachel Swirskyová, Kij Johnsonová či Alastair Reynolds.

Kromě tradiční literatury se však Hugo uděluje i skvostům filmového průmyslu nebo komiksové tvorby. Nominaci za nový příběh z Grandville si vysloužil komiksový mág Bryan Talbot nebo kousek z oblíbené řady Fables (Mýty) scenáristy Billa Willinghama.

Předčí všechny ve filmové kategorii animovaný drak? Zdroj: distributor filmu

V dalších kategoriích dojde na souboj mezi fanoušky Harryho Pottera a režiséra Christophera Nolana, jehož sci-fi Počátek s prvním dílem závěrečného dílu potterovské série soutěží. Přestože dalšími nominovanými jsou geekovsky vděčný Scott Pilgrim proti zbytku světa a povedené animáky Jak vycvičit draka a Toy Story 3, dá se předpokládat, že rozhodovat se v této kategorii bude právě mezi prvními dvěma kandidáty.

Mezi editory nechybí známé firmy jako Australan Jonathan Strahan či Američan Lou Anders, jimž v češtině nedávno vyšel společný fantasy výběr Meče a temná magie (Laser-books, 2011).

Výsledky cen Hugo budou oznámeny 20. srpna v nevadském Renu, kde se letos koná 69. World Science Fiction Convention.

Jak skončilo udílení cen Hugo v loňském roce? Čtěte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hugo Awards 2011: Ian McDonald i Ted Chiang v nominacích na čtenářské ocenění

Hide picture