Menu
FANZINE.cz

Hugo, Nebula, Locus a další. Nejlepší díla roku 2009 v záři žánrových cen

Redakce

Redakce

3. 6. 2010

Zdálo by se, že si anglo-americký svět libuje v udílení žánrových cen. Jejich množství se pohybuje kolem stovky a psát o všech by byl holý nesmysl. Některá klání se však vyplatí sledovat, protože často předznamenávají, na která díla se v českém překladu můžeme těšit. Jak dopadla udílení těch nejznámějších ocenění pro rok 2009?

Ilustrace na obálce The Graveyard Book Neila Gaimana Autor: Dave Mckean

V udělování jednotlivých cen není nikdy jednoduché se zorientovat. Zatímco některá ocenění vyhlášená v roce 2009 vycházejí z produkce roku 2008, jiná nominované tituly vybírají z doby uplynulé od předchozího udílení, což mnohdy znamená romány ze dvou kalendářních let. Zatímco některá níže uvedená ocenění tak nechají vzpomenout na tituly relativně nedávné, na jiné už se ale práší prach v knihovnách delší dobu.

Na Topzinu jsme se z výčtu literárních cen zatím věnovali pouze dvěma, World Fantasy Award a British Science Fiction Award. Než začneme splácet dluh vůči těm zbývajícím, shrňme si, kdo bodoval právě v těchto soutěžích.

Měšťan China Miéville a dělba sošky za nejlepší fantasy

Britský velikán China Miéville má se sbíráním ocenění slušné zkušenosti. Za svou relativně krátkou spisovatelskou kariéru už si vyzdobil knihovnu několika Locusy, cenami Arthura C. Clarka i dvěma British Fantasy Award. Letos bodoval na frontě sci-fi, když porotu British Science Fiction Award ze všech nominovaných titulů nejvíce oslovil právě Miévillův román The City and the City (2009, č. Město & město, Laser-books 2009).

Kompletní výsledky British Science Fiction Awards

V celosvětové World Fantasy Award, která tradičně upozorní na to nejlepší z žánru fantasy, však jediný vítěz kategorie román stanoven nebyl, a tak se o první místo musela podělit díla dvě. Zatímco americký spisovatel Jeffrey Ford porotce okouzlil nejen svým románem The Shadow Year (2008), ale také sbírkou The Drowned Life (2008), za niž si též odnesl WFA, Australanka Margo Lanaganová, které v Česku nedávno vyšla sbírka Černá šťáva, se musela spokojit pouze s oceněním za svůj román Tender Morsels (2008).

Shrnutí výsledků World Fantasy Awards

Kluk ze hřbitova pobořil zavedené schéma Huga

Ocenění Hugo se dlouhodobě profiluje jako soutěž sci-fi titulů, přestože v podmínkách tímto žánrem vymezeno není. Cena, která je udělována samotnými fanoušky, se tak v loňském roce dočkala vítěze z řad fantasy.

Není se čemu divit, i u nás se The Graveyard Book (2008, č. Kniha hřbitova, Polaris 2008) Neila Gaimana vyšplhala mezi autorovy nejlépe hodnocené tituly. Kromě Huga si příběh Nika Owense a jeho záhrobních přátel odnesl i cenu Locus v kategorii Young adult novel.

Nebula – dvojče Huga nebo plnohodnotná cena?

Častým potvrzujícím razítkem na úspěch u čtenářů je Nebula, cena udělovaná odbornou porotou. Nebula je sice udělována už v dubnu nebo květnu, zatímco na Huga se čeká až do letních prázdnin, ne-li ještě déle, první jmenované ocenění má však širší záběr titulů, a tak se třeba Louis McMaster Bujoldová dočkala za svůj román Paladin of Souls (č. Ochránkyně duší, Talpress 2006) v roce 2004 Huga, následujícím pak i Nebuly. Obě ocenění se však dají získat i v opačném pořadí, což naposledy dokázal v roce 2008 Michael Chabon s románem The Yiddish Policemen’s Union (2007, č. Židovský policejní klub, Euromedia Group – Odeon 2008).

Letos se však z Nebuly neradoval ani jeden z výše jmenovaných. Románem Powers (2007) si vydobyla neuvěřitelnou šestou Nebulu veteránka žánru Ursula K. Le Guinová. Není to sice nikterak nedosažitelný počet, protože stejně jich mají třeba spisovatelé William Gibson nebo Larry Niven, přesto tímto oceněním udělala americká autorka další krok k věčnému setrvání v srdcích fanoušků.

Dětským přívěškem k Nebule je Andre Norton Award pro nejlepší titul pro dospívající čtenáře. Teprve čtvrtým držitelem této ceny se stala spisovatelka Ysabeau S. Wilceová s románem Flora’s Dare (2008).

Famózní Ursula K. Le Guinová aneb Focus on Locus

Když už jsme tu nakousli Ursulu K. Le Guinovou, pojďme ji chválit dál. Autorce románového cyklu Zeměmoří a mnoha dalších příběhů totiž jediná cena za rok zdaleka nestačí, a tak si v žánru fantasy došla i pro jednu z těch nejcennějších, Locus. Kdo by z toho však vyvozoval, že jí k tomu stačil již zmiňovaný román Powers, ten je hluboce na omylu. Na jedinou knihu už Le Guinová ceny neloví, a tak ji čtenáři renomovaného časopisu vyzdvihli za zcela novou knihu Lavinia (2008).

Locus, jak již bylo naznačeno, je opět cena čtenářská a díky vyššímu počtu hlasujících se její výsledky těší možná největšímu zájmu. Kromě kategorie fantasy a young adult novel je přirozeně udělována též v sektoru sci-fi prací. Všechny žánrové kolegy v ní předčil Neal Stephenson s románem Anathem (2008), který tak navázal na svá předchozí tři vítězství.

Za svou prvotinu Singularity’s Ring (2008, č. Prstenec singularity, přip. Laser-books) byl Locusem oceněn americký scifista Paul Melko.

Drákulův otec pro Stephena Kinga

Jméno Brama Stokera si k udělování vlastních cen propůjčila Asociace spisovatelů hororu, z čehož i těm pomaleji myslícím jistě vyplynulo, že jsme se přesunuli do krajin strachu a děsu. Nekorunovaným králem hororu je samozřejmě Stephen King, který dokonce v roce 1987 dostal za Misery vůbec prvního udělovaného Brama Stokera. O vítězství se tehdy musel podělit s Robertem R. McCammonem, od té doby však proměnil už čtyři další románové nominace. Jeho páté vítězství v nejrozsáhlejší kategorii mu zajistil příběh Duma Key (2008, č. Ostrov Duma Key, Beta 2008).

Podobně jako předchozí ceny, také Bram Stoker Award oceňuje nováčky žánru. Mezi dosavadní vítězné debuty patří třeba The Lovely Bones (2002, č. Pevné pouto, Egmont 2003 a XYZ 2008 a 2010) Alice Seboldové nebo Heart-Shaped Box (2007, č. Černá krabice, Beta 2007) Kingova syna publikujícího pod pseudonymem Joe Hill. V loňském roce se opět radovala jedna krabice, když si sošku ve tvaru strašidelného domu vysloužila za román The Gentling Box Lisa Mannettiová.

Ještě ceny Arthura C. Clarka a Philipa K. Dicka

Ocenění dvou významných žánrových autorů nesou zbývající dvě ocenění, o nichž se zmíníme. Cenu Arthura C. Clarka získává každoročně nejlepší sci-fi román vydaný poprvé ve Velké Británii. Přestože britští autoři jsou v tomto směru trochu zvýhodněni, zahraniční tvůrci, kterým se podaří probít na ostrovní trh, mohou Clarkea ukořistit také. Koneckonců hned první ocenění z roku 1987 mířilo do Kanady k rukám Margaret Atwoodové. V roce 2009 se přesto z jejího zisku mohl radovat právě Brit. Ocenění za román Song of Time (2008) se dostalo Ianu R. MacLeodovi.

Ke Clarkům by se nejspíše slušelo i dodat, že vzhledem k jejich udělování v dubnu známe též i vítěze letošního ročníku. Chvíle napětí… ne, samozřejmě, opět zopakujeme jméno románu The City and the City. Po Miévillově zisku BSFA to patrně není zase takové překvapení.

Cena Philipa K. Dicka se uděluje každoročně už od autorovy smrti a mezi její laureáty patří taková jména jako William Gibson nebo Tim Powers. Mezi nejlepšími paperbackovými tituly roku 2008, protože měkká vazba a žánr sci-fi jsou vymezeními této ceny, se o jednoznačném vítězi nerozhodlo. O vítězství se tak musela podělit dvojice Adam-Troy Castro (v Česku naposledy v novém čísle Magazínu F&SF) za román Emissarie from The Death (2008) a David Walton za Terminal Mind (2008).

Podobně jako Clarke má už i Dick svého nejčerstvějšího držitele. Za loňský rok byl letos v dubnu oceněn paperback Bitter Angels (2009), který poprvé pod pseudonymem C. L. Anderson napsala spisovatelka Sarah Zettelová.

Nejvýznamnější románová ocenění pro rok 2009

  • Hugo: Neil Gaiman: Kniha hřbitova
  • Nebula: Ursula K. Le Guinová: Powers
  • Nebula (Andre Norton Award): Ysabeau S. Wilce: Flora’s Dare
  • World Fantasy Award (dělená): Margo Lanaganová: Tender Morsel a Jeffrey Ford: The Shadow Year
  • Bram Stoker Award: Stephen King: Ostrov Duma Key
  • Bram Stoker Award (debut): Lisa Mannetti: The Gentling Box
  • Arthur C. Clarke Award: Ian R. MacLeod: Song of Time
  • Philip K. Dick Award (dělená): Adam-Troy Castro: Emissaries from the Dead a David Walton: Terminal Mind
  • Locus (sci-fi): Neal Stephenson: Anathem
  • Locus (fantasy): Ursula K. Le Guinová: Lavinia
  • Locus (young adult): Neil Gaiman: Kniha hřbitova
  • Locus (debut): Paul Melko: Prstenec singularity

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hugo, Nebula, Locus a další. Nejlepší díla roku 2009 v záři žánrových cen

Hide picture