Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Hunted: The Demon’s Forge představuje temný mix fantasy RPG a střílečky

Šimon Kolář

Šimon Kolář

15. 6. 2011

OBR.: Caddoc a Elara!Recenze! Hra, která byla označována za letošního černého koně herní scény je konečně venku. Jedná se o zajímavého míšence několika žánrů nebo o bezpohlavní slátaninu?

OBR.: Caddoc a Elara v akci

Oba hrdinové v celé parádě, Zdroj: huntedthegame.com

Hunted bylo vcelku očekávanou hrou. Sliby vývojářů o tom, že půjde o skvělou kombinaci RPG a akce alá Gears of War v atraktivním fantasy kabátku, dokázaly namlsat nejednoho hráče zasaženého letním herním suchem. Hra se navíc chlubila propracovanou možností kooperace dvou hráčů v kůžích dvou hlavních příběhových hrdinů, což je hodně populární herní mechanismus už od dob Left4Dead.

Kamarádi do deště

Těmi dvěmi hlavními postavami jsou mohutný lidský válečník Caddoc ovládající boj nablízko, a elfka Elara, která upřednostňuje střelné zbraně. Dvojka je to vcelku zajímavá a například v dialozích se dobře a občas i vtipně doplňuje. „Buddy“ vtípky sice nejsou všechny tak povedené jako třeba ty ze série Uncharted, ale rozhodně se nedá říci, že by nefungovaly.

Společně s průchodem příběhovou linkou se navíc dozvíme i takové věci jako, že Caddocovi se extrémně hnusí všechen hmyz nebo, že se Elara k smrti bojí výšek. Jsou to sice drobnosti, ale právě ty přispívají k tomu, že s postavami dokážeme alespoň minimálně soucítit. Když už jsme zmínili příběh, bylo by slušné si ho alespoň trochu přiblížit, přestože moc originality nepobral.

OBR.: Zrůda zblízka

Babičko, proč máš tak velké zuby?

Naši dva hrdinové právě plní jakousi důležitou zakázku, když se jim náhle zjeví tajemná žena z Caddocových snů. Ta jim nabídne odměnu v podobě nových sil, když ji seženou určitý magický artefakt. Tím je v podstatě dán už celý průběh zbytku hry. Párkrát se sice události obrátí naruby ale to už tak nějak od příběhů očekáváme. To, co začíná vcelku originálně a atmosfericky Caddocovou noční můrou se brzí změní ve snůšku příběhového klišé.

Poloviční hra

Neoriginalita děje se ovšem snadno odpustí pokud je hra opravdu zábavná. To se bohužel v případě Hunted tak úplně říci nedá, respektive dá ale jen napůl. Tu zábavnou polovinu představuje hraní za Elaru. Právě v jejím podání si užijeme krycí systém jako z Gears of War a kombinaci soubojů na dálku a na blízko. Pokud hrajete za elfku, budete se cítit spíše jako u hraní nějaké moderní střílečky než fantasy RPG.

Zato Caddoc, kterému nezbývá než se vždy vrhnout po hlavě mezi nepřátele, je pomalý a nemotorný a boj tváří v tvář je v jeho provedení spíše utrpením než zábavou. Rozhodně by mu prospělo, kdyby okoukal pár fines například od Kratose z God of War, hlavně co se týče soubojů s několika nepřáteli najednou. Když si tedy budete chtít zahrát s kamarádem kooperativní multiplayer, budete si muset střihnout. Kdo prohraje bude hrát za Caddoca.

OBR.: Caddoc v boji s kostlivci

Nenechte se zmást. I když to vypadá dobře, je to opravdu nuda

Kooperace zde probíhá na dvou rovinách. Za prvé v boji, kde mají oba žoldáci jasně rozdělené role, Caddoc řádí v obležení nepřátel a Elara ho šípy jistí z dálky, a za druhé v řešení nejrůznějších hádanek. Ty jsou povětšinou hodně neoriginální a z počátku také jednoduché ve stylu „ty si stoupni támhle na ten spínač a já projdu dveřmi, které se tím otevřou“. Časem ovšem přituhne a občas se objeví i některé nápaditější varianty využívající přednosti obou postav.

Jak je to s RPG?

Co rozhodně ale nápadité není, tak to je design úrovní. V podstatě celou dobu jde o to, že běžíte koridorem a občas se vám do cesty postaví některý z nepřátel, kterých je ve hře všehovšudy asi 6 druhů. Často místa, kde k takovému přepadení dojde, rozpoznáte už předem, protože si všimnete do očí bijících překážek, které jsou evidentně určeny k tomu, aby posloužili jako kryt Elaře.

Co se týče RPG prvků, tak ty ve hře přítomny jsou a rozhodně jsou něčím, co hru pozvedá ze šedivého průměru akčních her. Za krystaly nasbírané v průběhu úrovní si vždy na konci levelu můžete nakoupit nějaké nové skilly pro obě vaše postavy. Ty spočívají buď v nějakém bojovém vylepšení (například výbušné šípy pro Elaru) nebo v získání nových bojových kouzel, která můžete na nepřátele sesílat.

OBR.: Spolupráce obou hrdinů v boji

Když na to přijde, dokáže se i Elara ohánět mečem

Milovníci lootu si také užijí své, protože ve hře neustále nalézáte nové zbraně a vybavení, které se odlišují svými statistikami. Sbírat budete také lektvary, kterými může jeden parťák vyléčit svého padlého druha. To se naštěstí nestává přehnaně často a to ani v singleplayeru, kde vašeho spolubojovníka ovládá umělá inteligence. V takovém případě si na určitých místech lze postavu, kterou ovládáte změnit.

Herní Conan?

To, co může fungovat jako tahák pro spoustu hráčů je vizuální stylizace hry. Působí opravdu temně, není to nic přeplácaného barvami nebo efekty tak, jak je tomu v poslední době u fantasy her zvykem. Příkladem budiž trailer z připravovaného Kingdoms of Amalur: Reckoning. Hunted působí ve své podstatě realisticky a špinavě a přesto předkládá úžasné fantaskní výjevy. Kdybych měl svůj dojem z vizuální stránky k něčemu přirovnat, byl by to asi trailer z připravovaného filmového Conana.

Bohužel tato „realistická“ stylizace dává vyniknout tomu, jak moc je hra ošklivá po čistě technické stránce. Celá působí tak nějak zubatě, textury nejsou příliš detailní a bugů je tady také nadprůměrné množství. Modely postav jsou docela povedené a snesou přísnější měřítka, bohužel v in-game animacích se tváří a pohybují jako prkenní panáci a to celý dojem z nich zabíjí.

Pokud bychom přihlíželi k očekáváním,která byla se hrou před vydáním spojená, chtělo by se říci, že jde o jedno z největších zklámání tohoto roku. To co vypadalo z marketingových prohlášení jako zajímavý žánrový mix se ukázalo býti neoriginální nadprůměrnou koridorovou akcí. Když ale ke hře přistoupíte jako k nepopsanému listu, rozhodně vás dokáže pobavit, minimálně hrou za Elaru, některými zajímavými puzzly nebo možností kooperace s nějakým svým kamarádem.

Žánr: Akční RPG
Vývojář: inXile Entertainment
Distributor: Cenega
Multiplayer: Ano
Platforma: PC, Xbox 360, Playstation 3
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: PC 999 Kč, Konzole 1299 Kč

Hodnocení: *** 65 %
Klady

  • hra za Elaru
  • některé hádanky
  • temná stylizace

Zápory

  • hra za Caddoca
  • design úrovní
  • často nesmírně jednotvárné
  • technické zpracování

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hunted: The Demon’s Forge představuje temný mix fantasy RPG a střílečky

Hide picture