Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Hvězda starší než sám vesmír trápila vědce sto let. Teď už mají jasno

Jan Kouba

Jan Kouba

13. 3. 2013

Hvězda s označením HD 140283 vědcům pořádně zamotala hlavu, když ji začali poprvé zkoumat. Její stáří určili na 16 miliard let, což je víc, než by měl mít dle většiny expertů samotný vesmír.

Nejstarší hvězda. Zdroj: NASA.gov

Nejstarší hvězda  Zdroj: NASA.gov

Hvězdu HD 140283 přezdívají výzkumníci Metuzalém podle biblického patriarchy, který se měl dožít enormního věku. Metuzalém je od nás vzdálen pouhých 190 světelných let, což není příliš velká vzdálenost. Pozorován a studován je už více než sto let.

Hvězda je tvořena hlavně héliem a vodíkem, což ukazuje na to, že jde o jednu z prvních hvězd vůbec. Také se neskládá z žádných těžších prvků, jak je zvykem u mladších hvězd.

HD 140283 byla opředena tajemstvím, protože první pokusy o určení stáří vyšly na 16 miliard let, což je víc, než by měl mít vesmír. Vědci však nyní za pomoci vyspělých technologií, konkrétně Hubbleova teleskopu a 11 snímků, které pořídil v rozmezí roků 2003-2007, dokázali určit stáří hvězdy přesněji.

Podle moderních výsledků je Metuzalémovi 14,5 miliardy let, což je stále více, než by měl mít vesmír se svým určeným stářím 13,77 miliardy let. Vědci však vysvětlují, že výsledky mají odchylku zhruba  800 milionů let. Hvězda je tedy stará přinejmenším 13,7 miliardy let, čímž se do předpokládaného věku vesmíru s odřenýma ušima vejde.

HD 140283 momentálně zůstává nejstarším známým objektem v celém širém vesmíru.

Zdroj: NASA.gov

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hvězda starší než sám vesmír trápila vědce sto let. Teď už mají jasno

Hide picture