Menu
FANZINE.cz

I drakoniáni mají svou čest aneb Kangův regiment podruhé

Redakce

Redakce

8. 1. 2011

Sérii DragonLance snad není třeba představovat, v této řadě, pod záštitou Wizards of the Coast, vychází spousta kvalitních fantasy příběhů. Celá série sází na prověřené koncepty a archetypy postav a tak se zde vedle mocných mágů nachází děsiví draci, lakomí trpaslíci a udatní rytíři. Drakoniánská čest, je druhou knížkou z minisérie Kangův regiment, která ukáže události na Krynnu z jiného pohledu.

Ilustrace na obálce knihy Drakoniánská čest Autor: Keith Parkinson

Předchozí kniha, Brigáda zatracených vyprávěla o oddílu drakoniánů, netvorů, kteří se vylíhli z dračích vajec. Pod vedením plukovníka Kanga přežili válku, kterou přežít neměli a žili v ústraní daleko od ostatních. Čekali na smrt, protože všichni drakoniáni jsou odsouzeni k záhubě. Zlí mágové, kteří je vytvořili, zabránili líhnutí samiček, aby měli jejich počty pod kontrolou. Kangova jednotka ovšem objevila poklad, a tak se jí na konci knihy, i přes všechny intriky, podařilo získat dvacet vajíček se samičkami.

Druhý díl, Drakonianská čest začíná rok po událostech v první knize. Drakoniáni, spolu s již vylíhnutými samičkami, cestují na sever, aby našli nějaké klidné místo a usadili se. Jediné, co jim v tom brání, jsou hordy goblinů. Goblini ale mají nového vůdce, někoho, kdo jim prozradil význam pojmů kázeň a disciplína. Zbytky Kangovy jednotky nemají šanci se dlouho ubránit stále přicházejícím hordám nepřátel. Na poslední chvíli ale přijde pomoc, Kangova jednotka se setká s dalšími drakoniány, kteří přežili Válku kopí a teď žijí v nedaleké pevnosti. Ovšem, v pevnosti se dějí divné věci…

Knížka zaujme už jen jiným pohledem na věc. Zatímco ostatní příběhy série vypráví většinou o hrdinech bojujících proti královně temnot Takhisis, tady je to naopak. Seznámí nás s duší drakoniána. Zatímco v ostatních knihách série jsou drakoniáni jakousi obdobou skřetů, kteří jenom drancují a vyhrávají díky počtu a síle, zde jsou popisováni více lidštěji. Mají své vlastní problémy a dokážou bystře uvažovat.

Margaret Weis & Don Perrin: Drakoniánská čest

Jak už to v sérii DragonLance bývá, celý příběh je klasická sword & sorcery fantasy, navíc ale ještě s jistou dávkou humoru. O tu se starají hlavně dospívající drakoniánky, které nemají stání a chtějí poznat svět zblízka. Možná překvapí, že se většina knihy odehrává v okolí jedné jediné, na první pohled nezajímavé pevnosti, zatímco v předchozím díle drakoniáni navštívili i podzemí trpasličího království Thorbardinu. Ale nakonec to vlastně není na škodu.

Příběh je plný nečekaných zvratů, tajemství a intrik. To, že se Kang a jeho regiment nečekaně ubytovali v neznámé pevnosti, dává čtenáři možnost sžít se více s hlavním hrdinou, neboť čtenář, stejně jako Kang, netuší, co se zde vlastně děje. Kniha je čtivá a rozhodně nezůstane nedočtena. Po dočtení čtenáře nejspíš zasáhne pocit, že kniha skončila příliš brzy, případně otázka, zda bude mít pokračování. Bohužel, touto knihou minisérie Kangův regiment končí.

Krom klasických konceptů a humorného vyprávění je série DragonLance známá také tím, že velmi často proplétá příběhy svých knih. Ani zde tomu není jinak. U pravidelných čtenářů této řady se pocit déjà vu určitě dostaví.

Drakoniánská čest není kniha, na kterou budete ještě několik let vzpomínat. Ale pokud si chcete přečíst zábavnou a svým způsobem nevšední fantasy, nebo pokud se vám líbil první díl, druhý díl si vaši pozornost určitě zaslouží.

Název originálu: Draconian Measures
Český název: Drakoniánská čest
Autor: Margaret Weis, Don Perrin
Překlad: Zuzana Hanešková
Obálka: Keith Parkinson
Počet stran: 224
Vazba: paperback
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydalo: FantomPrint, Ostrava 2010
Doporučená cena: 219 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I drakoniáni mají svou čest aneb Kangův regiment podruhé

Hide picture