Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

I vypnutá televize něco stojí. Snižte si domácí výdaje za energie

Sledujete firmy a seriály doslova od rána do večera? Pak vás pravděpodobně zajímá, kolik vás tento koníček stojí. V článku se podíváme na způsoby, jak výdaje za elektřinu snížit. Někdy totiž zbytečně platíte i za věci, u kterých byste to nečekali.

Když počítač, tak raději notebook s úporným mobilním čipem

Pokud máte počítač jen na konzumování obsahu – tedy na brouzdání internetem, e-maily, sociální sítě a sledování filmů a seriálů – vždy doporučujeme volit notebook, a to i v případě, že do něj chcete zapojit velký externí monitor, abyste pro sledování měli větší obrazovku.

Notebooky jsou totiž zpravidla vybaveny tzv. mobilními čipy. Ty se vyznačují sice menším výkonem, ale úspornějším chodem. Pro běžnou výše zmíněnou činnost vám ale bude stačit téměř libovolný notebook. Pracovní a herní notebooky či klasické stolní počítače mají spotřebu energie mnohem vyšší.

Obrazovky nejlépe LCD nebo OLED, s jasem to nepřehánějte

Ať už jde o televizi, či monitor, vždy volte moderní spotřebič s LED nebo OLED displejem. Starší televize, i když mají třeba menší obrazovku, mají spotřebu obvykle mnohem větší.

Pozor také na to, že velkou část spotřeby má na svědomí podsvícení – resp. intenzita světla samotného pixelu. Zejména večer přitom plný jas určitě nepotřebujete, nebojte se proto jas obrazovky po setmění ztlumit. Nezdá se to, ale pokud budete pečlivý, na účtu se vaše píle promítne.

I vypnutý spotřebič něco stojí

Vybavte se prodlužovacími kabely s vypínači či zásuvkami s vypínačem. Pokud totiž necháte spotřebič v tzv. stand-by režimu, stále má určitou spotřebu energie. Zejména u televize či SET-TOP-BOXu je to přitom úplně zbytečné. Vypínejte spotřebiče pomocí vypínače na přívodu energie kompletně. Nebo zkrátka vytáhněte vždy zástrčku, cena elektřiny dnes není nízká a plýtvat jí i v malém množství „zbůhdarma“ se nevyplácí.

Stejný trik můžete provést i u mikrovlnky a dalších spotřebičů. Nezapomínejte vytahovat ze zásuvky i nabíječky, do kterých není nic zapojeno. I ty si obvykle berou trochu energie, pokud v zásuvce zůstávají.

Ušetřete změnou dodavatele

Prověřte ceny elektřiny u alternativních dodavatelů. V Česku lze dodavatele elektřiny změnit a ušetřit tak cenné koruny. Ostatní dodavatelé vás mohou jako nového zákazníka motivovat i extra vstupními slevami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I vypnutá televize něco stojí. Snižte si domácí výdaje za energie

Hide picture