Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Ilustrátorka Jana Šouflová maluje i hraje na harfu

Redakce

Redakce

30. 10. 2010

antologie Legendy: Draci!SPECIÁL!Mezi českou elitu ilustrátorů fantastiky se probojovalo jen relativně málo autorů. Jana Šouflová, autorka mnoha oslavovaných knižních obálek, ovšem patří mezi špičku i mezi touto elitou.

Ilustrace na obálce knihy Vítr v piniích Autor: Jana Šouflová

Malířka a harfenistka Jana Šouflová se narodila v roce 1975 v Praze. Vystudovala obchodní akademii a navzdory svému uměleckému zaměření nikdy žádnou artistickou školu nenavštěvovala. Po maturitě nastoupila do nakladatelství Aventinum, které záhy vyměnila za Magnet-Press, kde pracovala tři roky na pozici grafika v knižní edici. Právě tady se podle svých vlastních slov naučila základy řemesla. Většina jejího umu však pochází ze samostudia různých publikací a večerních hodin olejomalby. Dnes používá vesměs kombinovanou techniku akvarelu na tmavém podkladu.

Janu Šouflovou zřejmě nejvíce znají čtenáři knih s fantasy tematikou. Na obálkách knih spolupracuje v současné době především s nakladatelstvím Straky na vrbě, ale její díla se objevila i na titulech Tritonu nebo Netopejru. Z poslední doby lze jmenovat antologii Legendy: Draci, triptych Kočičí noci spisovatelky Blanky Jiruškové, výpravnou fantasy Vítr v piniích Jakuba D. Kočího a Františky Vrbenské nebo Stín Černého hvozdu Míly Lince. Obálku od Šouflové by rovněž měla mít stále odsouvaná kniha Jaroslava Mosteckého Pod úplňkem hada. Její malba se vyskytuje rovněž i na jedné zdi pražského knihkupectví a kavárny Krakatit. Fantasy malba však není jejím primárním zaměřením, velkou inspiraci spatřuje v Leonardu da Vincim, Arthuru Rackhamovi a skupině prerafaelitů. Není tedy divu, že ve volném čase experimentuje se středověkými postupy malby.

Kromě malování se Šouflová věnuje i hře na folkovou harfu, s níž začala kolem roku 2002. „Dlouho jsem si myslela, že se k harfě nikdy nedostanu – drahý nedostupný nástroj, žádný výrobce, žádní učitelé, žádné informace, já nerozeznala notu od noty a myslela jsem si o sobě, že jsem absolutně nemuzikální. Pak jednoho dne jdu kolem bazaru na Smíchově a tam za výlohou malá harfa – neuvěřitelné štěstí. Neváhala jsem ani minutu a ještě ten den ji měla doma,“ prozradila v rozhovoru pro sny.cz . Začala se prý učit z knih a večerních hodin, podobně jako malířství. V první dekádě jednadvacátého století stála u zrodu Harfenické společnosti, dnes hraje především ve své skupině Harpa Vieja.

Mezi její další koníčky patří orientální tanec, kterého ale musela nechat, a jachting, kde však přenechává vůdčí pozici na lodi zkušenějším. Čtenáře fantastiky zaujme fakt, že je i autorkou několika málo povídek, z nichž první jí vyšla v dnes již dlouho zaniklém sci-fi a fantasy časopise Nemesis, se kterým spolupracovala i po grafické stránce.

Výběr z díla Jany Šouflové můžete zhlédnout na jejích internetových stránkách maffet.cz, naživo jsou v současné době k vidění v Jindřišské věži na výstavě Galerie Nemesis, kde zůstanou do soboty 6. listopadu 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ilustrátorka Jana Šouflová maluje i hraje na harfu

Hide picture