Menu
FANZINE.cz
Recenze her

InFamous 2. Cole McGrath se vrací, aby zelektrizoval vaše obýváky

Šimon Kolář

Šimon Kolář

13. 6. 2011

OBR.: Cole McGrath!Recenze PS3 hry!Elektrický chlapík Cole McGrath je zpět v pokračování 2 roky starého titulu pro Playstation 3. Skvělý komiksový příběh, který ale není žádným komiksem inspirován, tak pokračuje dál v novém městě a s novými schopnostmi.

OBR.: Letící Cole McGrath

Cole získá mnoho nových schopností, Zdroj: infamousthegame.com

Poslední dobou to vypadá, že v Sony existuje nějaké interní nařízení, které jejich studiím přikazuje, jak mají vypadat začátky všech jejich her. Jak jinak si totiž vysvětlit, že téměř všechny jejich exkluzivní tituly tak mocně sází na prvotní velkolepý dojem, který hráči srazí bradu až na podlahu. U InFamous 2 je to obzvlášť patrné. Samotný úvod hry si svou epičností nezadá třeba ani s takovým God Of War III a souboj s gigantickou Bestií se vám rozhodně vryje do hlavy.

Bohužel pro všechny obyvatele Empire City hlavní hrdina hry Cole McGrath v ultimátní bitvě nezvítězí a Bestie má tak volnou cestu k zdevastování celé metropole. Jak ale víme, s jídlem roste chuť, a netvor se tak se zničením jednoho města nespokojí. Vydává se na cestu po pobřeží, kde likviduje vše, co stojí v cestě. Cole se mezitím společně s přáteli agentkou CIA Kuo a parťákem Zekem přesunuje do města New Marais nabrat nové síly a připravit se na blížící se odvetu.

Vítejte v New Marais

Celý děj InFamous 2 se tak odehrává ve zbrusu novém městě. To je hned na první pohled daleko barevnější a členitější než šedivé Empire City z jedničky. Pohyb po něm se stal časem hodně stereotypním a tomu se zřejmě tvůrci v případě pokračování chtěli vyhnout. V New Marais tak najdeme jak obrovské městské centrum obležené mrakodrapy, tak třeba oblast bažin na samém okraji města.

OBR.: Boj s příšerou na předměstí

Vrh autem je Coleovým novým oblíbeným sportem

Architektura ve měste je také daleko rozmanitější a naleznete zde spoustu opravdu unikátních míst. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdina dokáže po budovách šplhat podobně jako postavy ze série Assassins Creed, je variabilita budov poměrně důležitá. V původním InFamous bylo lezení sice zpracované hodně zábavně, ale šplhání po stále stejných obytných domech brzy omrzelo.

Kromě umění lézt po budovách zůstaly Coleovi také skoro všechny schopnosti z jedničky. Hned od začátku hry tedy můžete pomocí elektrických výbojů plachtit vzduchem, surfovat po drátech vysokého napětí nebo házet po protivnících elektrické granáty. Je rozhodně dobře, že se tvůrci neuchýlili k využití některé z populárních berliček, jakou je třeba ztráta paměti hlavního hrdiny nebo nějaká jiná nehoda, kvůli které musí začínat znovu od píky.

Pokračování v pravém slova smyslu

V dnešní době, kdy sequely jednotlivých her často nemají s původními tituly společného téměř nic kromě názvu, je až překvapivé, jak moc je InFamous 2 podobná svému předchůdci. Ovládací schéma, kompletní infografika včetně HUDu a mapy nebo i skladba jednotlivých misí, to vše je naprosto stejné jako v jedničce. Autoři si zřejmě řekli, že není třeba šahat do něčeho co tak dobře fungovalo a na nějaká rozsáhlejší vylepšení úplně rezignovali.

OBR.: Cole střílí blesky na nepřítele

Šplh po domech zůstal od minule zachován beze změny

Hra se může tedy chlubit prakticky stejnými přednostmi jako původní InFamous. Pohyb a boj za pomocí Coleových speciálních schopností je neuvěřitelně chytlavý a skýtá mnoho možných kombinací, jakými lze porazit vaše nepřátele. Ve městě je kromě hlavní příběhové linky spoustu dalšího odreagování a na výběr vždy několik vedlejších misí, takže je pořád co dělat.

Jakmile chytíte své tempo, hra vás odmítne pustit a vy u ní často strávíte více času, než jste původně zamýšleli. Bohužel se stejně jako v jedničce toto tempo časem může stát až příliš stereotypní a mise i nepřátelé se začnou hodně opakovat. Hráč, který má zkušenost s prvním dílem, může být dokonce otrávený už od samotného začátku, protože náplň několika prvních úrovní ve dvojce se od těch z jedničky vůbec neliší.

Vytvoř si svůj osud

Jednou z věcí, na kterých si série InFamous zakládá, je možnost volby v nejrůznějších herních situacích a příklon vašeho hrdiny na dobrou nebo zlou stranu. Jednotlivé situace, kdy můžete takto volit, jsou napsány vcelku dobře a málokdy se stane, že by možnosti připomínaly klasické chceš rohlíky nebo housky? jak je tomu u ostatních her, které se chvástají vysokou mírou rozhodování.

OBR.: Tlaková vlna proti několika nepřátelům

Nepřátel je občas skutečně mnoho

Dobrá cesta je zde často mnohem složitější než ta špatná a i hráč, který je předem rozhodnut, že bude hrát dobrou postavu, často podlehne temné straně síly. Schopnosti, které pak v průběhu hraní získáváte, se liší podle toho, zda jste Cole klaďák nebo Cole záporák. Třešničkou na dortu pak je možnost importovat do hry savy z jedničky. Ty vám hned do začátku trochu upraví karmu vaší postavy a převedou následky některých vašich voleb. Většinou se sice jedná o drobnosti, ale i ty dokáží potěšit.

Jednou z opravdu výrazných novinek je přítomnost editoru misí. Každý hráč si tak může vytvořit svůj unikátní level a sdílet ho s ostatnímí uživateli. Ty nejlepší výtvory jsou pak navíc automaticky umístěny do mapy všem hráčům, kteří jsou online a těm tak stačí ve hře na označené místo zajít a misi spustit stejně jako kteroukoli z těch příběhových.

Grafika rozhodně od prvního dílu doznala značného vylepšení. Hra sice trochu klame tělem, protože je daleko pestřejší a i díky tomu vypadá o něco lépe. Ale i přesto jí nelze upřít technickou vyspělost. Rozhodně se jedná o jednu z nejhezčích open-world her vůbec a třeba takové modely postav jsou hodně detailní. Celý audiovizuální dojem ještě podtrhuje daleko filmovější zpracování cut-scén.

InFamous 2 je zkrátka a prostě více podobnější prvnímu dílu s povedenější prezentací a v zajímavějších kulisách města New Marais. To je rozhodně samo o sobě skvělé doporučení, protože původní InFamous patří ke špičce žánru. Zároveň je ale trochu škoda, že se autoři neodvážili trochu víc zaexperimentovat s herními mechanismy a až příliš sází na jistotu. Pokud jste ale velkými fanoušky původní hry, nemohli jste si přát víc.

Žánr: Akční
Vývojář: Sucker Punch
Distributor: Sony
Multiplayer: Ne
Platforma: Playstation 3
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 1 699 Kč

Hodnocení: **** 85 %
Klady

  • prověřená hratelnost z minula
  • možnosti volby
  • příběh
  • propracovanější město
  • audiovizuální zpracování

Zápory

  • až příliš podobné prvnímu dílu
  • časem může působit jednotvárně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

InFamous 2. Cole McGrath se vrací, aby zelektrizoval vaše obýváky

Hide picture