Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Informace ze světa Harryho Pottera – odtajněno Rowlingovou v roce 2014

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

18. 2. 2015

Máme tu začátek nového roku, ale není na škodu ohlédnout se a říct si, co člověk dokázal. Pokud by se takto po svém minulém roce ohlédla autorka Harryho Pottera, jistě by byla nadšená. Podařilo se jí potěšit každého, kdo má rád její příběhy.

FOTO: Harry Potter

Mnoho fanoušků si příběh Harryho Pottera rádo připomíná. Zdroj: distributor filmu

Chlapec, který přežil a žil a žil a žil

Uplynulo již osm let od okamžiku, kdy Rowlingová ukončila příběh Harryho Pottera poslední knihou. Čtenáři si ale mohou být jisti, že její (Harryho) kouzelnický svět se ke konci neblíží.

Harry Potter. Zdroj: distributor.

Harry Potter. Zdroj: distributor.

Rok 2014 přinesl články od Rity Holoubkové, hádanky a články na sociálních sítích od Rowlingové a informace, že Bradavice jsou opravdu pro každého. Přestože někteří kritikové tvrdí, že by se Rowlingová měla uklidnit, fanatičtí Potter-fanoušci to vidí jinak.

FOTO: Lockhart

Okouzlující profesor Gilderoy Lockhart. Zdroj: distributor filmu

Lockhart má vlastní přípravky na vlasy

Se samolibým Lockhartem se čtenáři setkali v druhém dílu Harryho Pottera, kde vyučoval obranu proti černé magii v Bradavicích. Tento blonďatý kouzelník by udělal cokoliv pro slávu.

Jednoho dne objevil Occamí vejce (Occamy jsou hadovité bytosti s křídly, které bedlivě střeží svá stříbrná vajíčka) a pokusil se na trh prorazit se šampóny vyrobenými právě z nich. Šampóny však byly nemožně drahé. Occamy jsou tak agresivní, že získávání jejich vajec bylo příliš nebezpečné.

Rowlingová jako scénáristka

Autorka na Twittru zveřejnila přesmyčku, ve které naznačovala, že Harry Potter neskončil poslední knihou. Bohužel pro některé fanoušky, neměla na mysli novou knížku o Harrym a jeho přátelích.

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Daniel Ogren.

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Daniel Ogren.

Pracovala totiž zrovna na scénáři tří nových filmů Fantastická zvířata a kde je najít. Scénář je založený na knize se stejným názvem, která sloužila v Bradavicích jako učebnice.

V Bradavicích je místo pro každého

Rowlingová odpověděla na dotaz fanouška, který se ptal na židovské studenty v Bradavicích. Podle ní studoval ve škole čar a kouzel minimálně jeden student židovského původu.

Zdroj distributor filmu.

V Bradavicích je místo pro kouzelníky, mudly s nadáním i všechny ostatní. Zdroj distributor filmu.

Později také prozradila, že jediní lidé, které si autorka nikdy při studiu kouzel nepředstavovala, jsou wiccanové. (Wicca je novodobé náboženství, jehož příslušníci se označují za čaroděje.) Vítáni jsou tedy v Bradavicích lidé jakýchkoli vyznání a také všech sexuálních orientací.

Každý padouch má pro své činy motivaci, Draco Malfoy není výjimkou

Draco Malfoy od svého prvního setkání s Harry Potterem na chlapce, který přežil, žárlil. K jeho protivnému a později přímo zlému chování ho vedla touha prokázat, že je hodný úcty a obdivu. Kromě toho se v pozdějších letech svého studia v Bradavicích snažil chránit rodinu a zajistit dobrou pověst svému jménu.

FOTO: Draco Malfoy

Draco Malfoy ve filmové verzi posledního dílu Harryho Pottera. Zdroj: distributor filmu

Veškerá jeho přesvědčení však byla během kouzelnické války hrubě otřesena a Malfoy se od té doby snažil žít jinak. Se svou ženou odmítali vést syna Scorpia k nenávisti vůči mudlům tak, jako byli vychováváni oni sami.

Snape není upír, jeden se ale v knihách málem objevil

Rowlingová si pohrávala s nápadem začlenit do příběhu o Harry Potterovi i upíra jakožto učitele v Bradavicích. Měl se jmenovat Trocar, ale autorka nápad poměrně brzy zavrhla.

FOTO: Severus Snape

Nejoblíbenější postava z Harryho Pottera bude mít svůj film. Zdroj: Warner Bros.

Napsala, že i když je Snape popisován jako nezvykle bledý a jeho plášť někdy vytváří netopýří dojem, v netopýra se nikdy opravdu neproměňuje. Ani za ním nikde nezůstávají mrtvolky s prokousnutými hrdly.

V knihách se neobjevili zombie, ale Inferi

Mrtvoly, které napadli Harryho a Brumbála, když se snažili získat jeden z viteálů, nebyly zombie. Rowlingová uvedla, že je tak nenazvala schválně kvůli kulturním asociacím, které jsou s nimi spojené. Pro ni totiž bude zombie vždycky znamenat

Inferi nejsou zombie! Zdroj: výřez knižní obálky.

Inferi nejsou zombie! Zdroj: výřez knižní obálky.

zpěváka Michaela Jacksona v červené bomber bundě a jeho písničku Thriller.

Děravý kotel byl několikrát na hraně zničení

Nejstarší hospoda v Londýně přežila, i přestože měla být srovnána se zemí, když mudlové stavěli Charing Cross Road. Nyní však lokál slouží jako hlavní vstup do Příčné ulice a kouzelníci se v ní scházejí, když se chtějí dozvědět novinky ze světa čar a kouzel.

FOTO: Děravý kotel

Harry navštívil hostinec Děravý kotel několikrát. Zdroj: distributor filmu

I přes menší lítost ohledně smrti Floreana Fortescuea, ze které se také minulého roku vyznala, však na sebe Rowlingová může být hrdá. Nejen potěšila fanoušky, upozornila na svou existenci ale možná i navnadila nové zájemce o její příběhy.

Přesto se však čtenáři zatím nedočkají nových literárních příběhů o Harry Potterovi. Mohou jen doufat, že autorka přece s nějakým vyprávěním přijde. Nebo se mohou spokojit alespoň se zmíněnými filmy, na kterých Rowlingová pracuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Informace ze světa Harryho Pottera – odtajněno Rowlingovou v roce 2014

Hide picture