Menu
FANZINE.cz

Inkoustová krev Cornelie Funkeové ulpí na rukou vzdorné předčítačky

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

2. 5. 2011

Cornelia Funkeová Inkoustová krev (část obálky knihy)První díl série Inkoustové srdce od známé německé autorky Cornelie Funkeové se dočkal pokračování. Druhá část cyklu, Inkoustová krev, zavede mladou dívku Meggie a její přátele do nejedné ošemetné situace.

Ilustrace na obálce knihy Inkoustová krev, autor: Miro Hadinec

Mladá dívka žila dlouho šťastně se svým otcem. Jednoho večera se u jejich domu zjevil neznámý návštěvník Prašprst – a od té chvíle se všechno změnilo. Meggie zjistila, že umí číst v knihách tak jako její otec a že dokáže vyvolat pohádkové bytosti, či dokonce lidi ven z příběhu. Kvůli jejímu nadání je oba dva i s její tetou a spisovatelem zajme obávaný a krutý Kozoroh, kterého Meggiin otec omylem vyčetl z knihy Inkoustový svět. Děsivě vyhlížející pevnost však není všechno, čeho se musí bát. Kozoroh po Meggie chce, aby mu vyčetla obávaný Stín, jenž zabije každého, na koho krutovládce ukáže. Mladá dívka však svou odvahou a odhodláním dokáže vzdorovat osudu a svým čtenářským uměním spolu se svým otcem zneškodní Kozoroha a jeho partu.

Poté se Meggie s rodinou vydává do sídla své tety. Vše se mění v okamžiku, kdy Meggie získá možnost podívat se do knihy Inkoustový svět, která ji vždycky lákala. Netuší, že ji tam nečeká jen lákavé dobrodružství a kouzelné bytosti, ale i spousta nebezpečí, hrozícího jí i jejím blízkým kvůli nástrahám nepřátel, o nichž si myslela, že už jsou dávno mrtví. Jestli budou písmenka na papíře i tentokrát stačit, to se teprve ukáže.

Kniha Inkoustová krev by se dala přirovnat k Alence v říši divů, protože se obě díla vyznačují velkou představivostí a nápaditostí. Meggie se stejně jako Alenka ocitne v pohádkovém světě, kde žijí různé kouzelné bytosti, ať už jsou to víly, ohniví elfové nebo duchové. Každá z knih má ovšem svou specifičnost a Inkoustová krev zaujme originální zápletkou nejednoho mladého čtenáře.

Zábavnější verze současného světa

Inkoustový svět se odehrává v dobách hradů, knížecích pánů, zloduchů i hrdinů, kteří touží po spravedlnosti a odplatě. Příběh sice začíná v běžném světě, ještě než dojde ke zmizení Meggie, ale následovně vše získává historický ráz, mění se jednak prostředí, jednak chování postav. Je to jako pohled zpátky do minulosti, do dob kejklířů, hradních slavností, nuzoty chudých a okázalosti bohatých, skýtající mravní ponaučení.

I když se vše odvíjí v jiném světě, německá autorka používá spisovný jazyk, bez nových slovních spojení. Neexistují zde žádné novodobé technologie. Informace se šíří pomocí poslů nebo zpíváním, jako tomu bývalo za starých časů. Čím se ale prostředí značně liší od běžných historických knih, je přítomnost nadpřirozených bytostí. Víly, duchové a různá roztodivná stvoření prostupují celé Meggiino dobrodružství.

Cornelia Funkeová Inkoustová krev (obálka knihy)

V prvním díle trilogie, Inkoustovém srdci, se mohli čtenáři seznámit s ústředními hrdiny, kteří se objevují i v druhém díle. Meggie se svými rodiči, Prašprst a jeho učeň a neposedný spisovatel udávají tempo i v tomto příběhu o odvaze a důvěře v lepší budoucnost, než kterou jim nachystala osudná kniha. Přesto se tu objevují i nové postavy, které Inkoustovou krev příjemně osvěžují a dodávají celému dobrodružství větší spád. Propracovanost postav dodává celé knize nádech okázalosti.

Mladou dívku nečekají jenom krásné chvilky, ačkoli rozkvétající láska mezi Meggie a Faridem zpestří nejeden okamžik. Většina středověkého dobrodružství uhání v napínavém tempu skrze nejedno nebezpečí. Dívčin vpád do Inkoustového světa se neobejde bez děsivých událostí, kdy nebývá jasné, kdo vlastně nakonec přežije a kdo se stane obětí vlastního svědomí. Nepředvídatelnost dalšího vývoje nutí čtenáře zůstat u příběhu.

Kniha Inkoustová krev je vhodná pro čtenáře, kteří se touží ponořit se do napínavého dobrodružství s nádechem historie a magie, ve kterém neexistuje nic ze současných uspěchaných technologií.

Název originálu: Titenblut
Český název: Inkoustová krev
Autor: Cornelia Funkeová
Překlad: Marta Urbanová
Obálka: Miro Hadinec
Počet stran: 648
Vazba: vázaná
Rozměry: 152 x 234 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2010
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inkoustová krev Cornelie Funkeové ulpí na rukou vzdorné předčítačky

Hide picture