Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Interstellar: Nejde jen o vesmírné živly, říká Christopher Nolan

Redakce

Redakce

29. 10. 2014

Premiéra nového filmu režiséra Christophera Nolana se blíží a ke snímku se objevují nové a nové informace. Od fotografií z filmu ke zpovědím herců. Něco málo prozradil i sám režisér.

FOTO: Interstellar

Christopher Nolan a Matthew McConaughey při natáčení Interstellar. Zdroj: Paramount

Aby natočil Interstellar, snímek plný putování po vesmíru a hledání záchrany, odjel režisér se svým štábem na Island. Tamní podmínky totiž byly ideální pro natočení scenérií, které by vypadaly jako z jiných planet. „Měl jsem pocit, že čím extrémnější bude místo vybrané pro exteriéry filmu, tím reálněji bude ve filmu působit,“ vyjádřil se k výběru lokace Nolan.

video
play-sharp-fill

S Islandem má režisér své zkušenosti, natáčel zde i exteriéry pro film Batman začíná. Christopher Nolan má vlastní styl natáčení – rozhodně se nespoléhá na greenscreen a raději si vše natočí v reálném prostředí. Proto herci zakusili drsné podmínky měnící se přírody na Islandu, a také proto si režisér nechal postavit skutečnou vesmírnou loď, na jejímž návrhu se dokonce sám podílel.

„Nikdy jsem neměl v úmyslu použít pro vytvoření lodí počítačovou grafiku. Když už se rozhodnete natáčet v exteriérech, musíte si všechno postavit a dovézt to tam,“ dodává režisér.

Pro Nolana je důležité, aby vše vypadalo prakticky a realisticky. „V žádném případě jsem nechtěl, aby se ve scénách používaly jakékoli neopodstatněné futuristické prvky,“ vysvětluje Nolan. „V podstatě jsme používali současné technologie zkombinované a sestavené tak, aby nebyly v rozporu s teorií o fungování vesmírných lodí, jak by létaly a tak dále.“

FOTO: Interstellar

Interstellar. Zdroj: Paramount

Tento přístup praktičnosti a realističnosti je důležitý i pro herce, kteří posléze podají mnohem věrohodnější výkon, než kdyby užívali něco, co by dotvořil počítač. „Mohli přepínat páčky na ovládacích panelech, používat řídící páku, a mít při tom pocit, že to k něčemu je,“ dodává Christopher Nolan.

„Já jsem vyrůstal v sedmdesátých letech a představu o tom, jak se má přistupovat k vědecko-fantastickému filmu jsem si odnesl z filmů, jako byl první Vetřelec nebo Star Wars. Člověk musí mít pocit, že se jsou věci kolem něj použitelné – že jsou opotřebované a skutečné stejně jako svět, ve kterém žijeme.“

Snímek byl natočený překvapivě rychle a dokonce se čtrnáctidenním předstihem. Nolan to vysvětluje tím, že je to především díky zkušenostem. „Když jsme ve filmu Počátek natáčeli stav beztíže, byla to pro nás obrovská neznámá. Hodně jsme pátrali a zjišťovali a stálo nás to velké úsilí. V dalším filmu jsem už ale s jistotou mohl všem říct: ‚Potřebuji postavit tyto dvě scény, tohle lanoví, tenhle kardanový závěs, a nic dalšího nepotřebuji.‘ Takže čím víc takových filmů člověk natočí, s tím větší jistotou se může pustit do experimentů s tím, co má k dispozici.“

FOTO: Interstellar

Interstellar. Zdroj: Paramount, Empire Magazine

Ačkoli jsou technika a exteriéry pro film takového charakteru velmi důležité, velkou váhu má i příběh. Nepůjde jen o putování vesmírem a obdivování nových krajin. Za každým dobrodružstvím totiž stojí nějaký zdroj lidskosti. Hlavními postavami ve filmu je celá rodina – sourozenci Murphyovi, jejich otec a dědeček.

„Je to o spoustě věcí – jak sami sebe definujeme a kým ve vesmíru jsme – ale pro mě je to o roli otce,“ vysvětluje Nolan, otec čtyř dětí. „To, že jsou tyto myšlenky postaveny do popředí, dělá z filmu skutečný příběh a ne jen samoúčelný film o vesmírných živlech. Během přípravy námětu a realizace filmu jsme se vždy vrátili k základní myšlence, že čím dále se vydáme do vesmíru, tím více si uvědomujeme, kým jsme a co znamená být člověkem.“

Snímek Interstellar plný velkolepých krajin a silného příběhu přijde do kin 7. listopadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Interstellar: Nejde jen o vesmírné živly, říká Christopher Nolan

Hide picture