Menu
FANZINE.cz
Technologie

Izrael si od Apple vydupal stáhnutí aplikace podporující palestinskou revoltu

Peter Kačina

Peter Kačina

29. 6. 2011

Izrael požádal Apple, aby odstranil z jejich AppStore aplikaci Third Intifada (třetí povstání), která sloužila jako pojítko při organizování protestů a úložiště kritických protiizraelských písní.

Demonstrace

Sociální sítě mohou sloužit i organizaci nepokojů Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Společnost Apple byla kontaktovaná Izraelským ministrem informací Yuli-Yoel Edelsteinem kvůli odstranění aplikace podporující hnutí za svobodu Palestiny. V dopisu, který byl adresován samotnému guru vizionáři společnosti nakousnutého jablka, Stevu Jobsovi, stálo: „Věřím, že Apple jako průkopnická a pokroková společnost respektuje hodnoty svobody projevu a kreativity jako vedoucí světlo pokroku. A (vy) jako lídr v této oblasti jsem přesvědčen, že jste si vědomi nebezpečí možnosti této aplikace, a to zejména spojit hodně lidí za účelem, který může mít katastrofální následky.“

Přečtěte si také o aplikaci, která skrze telefon dokáže upozornit na oslabenou imunitu svého majitele!

Apple nakonec po deseti dnech od přijetí žádosti aplikaci skutečně odstranil. Taky to není poprvé (a ani naposled), kdy Apple odstranil kontroverzní aplikaci ze svého AppStore. Nedávno totiž vymazal aplikace Gay cure (Léčba homosexuality).

Tohle ovšem není první oficiální žádost Izraele o podobnou službu. Již dříve tenhle rok Edelstein požádal zakladatele sociální sítě Facebook, Marka Zuckerberga, o odstranění oficiální stránky Third Intifada. Stránka ve své podstatě sloužila stejnému účelu jako aplikace. Zuckerberg se nakonec rozhodl stránku zrušit, ovšem až po několika stížnostech. Nakonec i přes shovívavý postoj Facebooku se rozhořel soudní spor, kde Larry Klayman žaluje společnost o víc jak jednu miliardu dolarů, protože stránka nebyla odstraněná dostatečně rychle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Izrael si od Apple vydupal stáhnutí aplikace podporující palestinskou revoltu

Hide picture