Menu
FANZINE.cz
Literatura

Jack Whyte v románu Nebeský kámen demytizuje artušovskou legendu

Marek Hofman

Marek Hofman

4. 8. 2011

Kanadský spisovatel Jack Whyte, píšící historické romány, se stejně jako mnoho autorů před ním vydal po stopách bájného krále Artuše. Příběh obalený pověstmi však přiblížil realitě.

Ukovali i meč Excalibur z nebeského kamene? Zdroj: sxc.hu

Českým čtenářům se Jack Whyte představil templářskou trilogií. Tentokrát se však vrací o několik století hlouběji do minulosti. Do časů, kdy Římská říše stále vládne světu, avšak má již nakročeno ke svému zániku. Alespoň tedy její západní část. Atmosféra doby jako by přihrávala ke vzniku legend a bájí, které přinášejí vidinu lepších a krásnějších zítřků. Císař situaci nezvládá? Nebojte! Přijde někdo lepší, silnější a mnohem schopnější.

Výprava ke kořenům pověsti

V románu  Nebeský kámen, prvním dílu plánované artušovské ságy Kamelot, se čtenáři Artuše Pendragona, jeho ženy Ginevry, ani čaroděje Merlina nedočkají. Jack Whyte začíná v mnohem dřívějších dobách, kdy stromy později určené jako vhodný materiál pro kulatý stůl ještě ani nestačily vyrůst. Jako vypravěče příběhu a hlavního hrdinu románu si zvolil Artušova pradědečka, Římana Publia Varra.

Ten vzpomíná na léta strávená v legiích, pobyt v Africe, seznámení se svým generálem a nejlepším přítelem Caiem Britanikem i na zranění, které zapříčinilo jeho kulhavost a návrat k práci v kovárně. Mezi tyto útržky Whyte vplétá tenká vlákna jednoho z nejznámějších mýtů. Ukrytá jsou však tak dokonale, že si jejich přítomnost čtenáři neuvědomí dříve než v druhé polovině knihy.

Na místech, kde ústně tradovaná vyprávění používají čarovnou moc, nestvůrné bytosti a magické meče, se autor snaží přijít na prapůvodní námět, jenž stál za zrodem legend a na nějž se předáváním z generace na generaci přichytilo značné množství různých přikrášlení. Čtenářům tak nenápadně předkládá kouzel zbavené pověsti o Excaliburu či panně z jezera.

Jedná se tedy spíše o historický román, zabývající se fantastickým příběhem, který se snaží přijít báji na kloub, než o historickou fantasy. Už jen z toho důvodu, že nadpřirozeno se v knize nevyskytuje a pokud ano, pouze ve vyprávěních. Avšak jak sám autor prostřednictvím svých postav říká – kouzla jsou ostatně jen výsledkem dovedností, jež ostatní neovládají.

Každodenní rutina, která nenudí

Nebeský kámen si tím pádem více užijí zájemci o dějiny než skalní fanoušci fantasy. Prvně jmenovaným by v žádném případě neměl uniknout. Whyte dokazuje, že psát umí a artušovskou legendu nastudoval do nejmenších detailů. A nejen ji. Čtenářům popíše chod římské armády a umožní nahlédnout do běžného dění v domovech Římanů žijících na Britských ostrovech.  Jak těch nejobyčejnějších, tak vysoce postavených hodnostářů.

Autor vše činí poutavě, že  čtenáři ani nemají možnost uvědomit si, že Publiovo vyprávění postrádá ucelenější děj, který by je provázel celou knihu. Navíc to dělá tak dokonale, že zjistí-li to někdo, vůbec mu na tom nesejde, protože se nepřestává bavit. Tempo románu perfektně vystihuje následující citace.

„Život je jako vojenské tažení: dlouhá období klidu a nudy, kdy se zdá, že se nic neděje, a pak najednou krátké a událostmi nabité zvraty, kdy vše podstatné jako by se zhustilo v chaotickou aktivitu.“

Str. 388

K příjemnému čtení přispívá také ústřední hrdina Publius. Nepředstavuje archetyp dokonalého a neporazitelného muže; má své chyby, o nichž ví, a snaží se žít pouze tak, jak mu velí svědomí. Snad jen přespříliš veliké štěstí při navazování přátelství a úspěchy u žen, které mu i přes jeho ostýchavost samy lezou pod přikrývku, by se dalo vytknout. Nejde však o věci, jež by výrazně kazily dojem z celého románu.

Nebeský kámen by neměl chybět v knihovně nikoho, kdo se zajímá o Artuše a historii Velké Británie všeobecně. I ostatním však nabízí pohodové počtení.

Název originálu: The Skystone
Český název: Nebeský kámen
Autor: Jack Whyte
Překlad: Tereza Horáková
Obálka: Radek Urbiš
Počet stran: 464
Vazba: pevná s přebalem
Rozměry: 135 x 210 mm
Vydal: Domino, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jack Whyte v románu Nebeský kámen demytizuje artušovskou legendu

Hide picture