Menu
FANZINE.cz
Technologie

Jak na výběr robotického vysavače?

Robotický vysavač může být velmi užitečným pomocníkem v domácnosti. Podle čeho vybrat ten nejlepší?

V čem tkví výhody robotického vysavače

Robotický vysavač má výhodu v tom, že uklízí prakticky sám. Postačí ho správně naprogramovat. Dostane se navíc i tam, kde byste s přístupem vy sami při běžném úklidu měli problém.

Jakým způsobem se vysavač pohybuje po místnosti závisí především na použité technologii. Starší modely využívaly hlavně infračervené paprsky. Novější zařízení už mají k dispozici kamery, laserové paprsky nebo GPS senzory.

Robotické vysavače se jednoznačně hodí na všechny povrchy, problém pro ně není plovoucí podlaha, lino nebo dlažba. Některé modely si navíc bez problémů poradí dokonce i s úklidem koberce. Jejich použití však bývá, pozor, prakticky limitováno na provedení s nízkým vlasem, tedy do cca 1 cm.

Vysavače s mopem zvládnou samy kromě vysávání i vytírání. Podlahu nejen vytřou, ale dokonce i vysuší.

Podle čeho vybrat robotický vysavač

Obecně je nutné si uvědomit, že robotické modely vždy nabídnou nižší výkon než ty klasické. Běžně je to v rozmezí 10 až 40 W. V čem se od svých větších „souputníků“ neliší je to, že u nich rovněž závisí na konstrukci a těsnění.

Na příkon a spotřebu brát příliš ohled nemusíte. Běžně se pohybuje v rozmezí 25 až 58 W nebo více. V praxi však vyšší příkon příliš výraznější rozdíl ve spotřebě vysavače nevytvoří. Podobné je to s hlučností, která činí kolem 50 až 60 dB, což je vždy výrazně méně než u vysavačů běžných.

TIP: Při nákupu robotického vysavače můžete využít slevový kód My-Concept.cz

Zcela zásadním prvkem každého vysavače je filtr. U robotických zařízení můžeme povětšinou očekávat HEPA filtr. Ty mohou být v různém provedení, výrobci však nic konkrétního zpravidla neuvádějí. Lze ale říci, že to není nezbytné, HEPA filtr je prakticky vždy optimálně funkční.

Zaměřte se také na typ a kapacitu baterie. Co se týče typu, spolehněte se spíše na moderní Li-ion akumulátor. Kapacita následně rozhoduje o tom, jak dlouho vysavač může zůstat při úklidu v provozu. Robotické vysavače se také samy dokážou dojet nabít. Poté mohou eventuálně v úklidu pokračovat. Některé levné přístroje nicméně, pozor, trpí tím, že odjet na nabíječku jednoduše nestihnou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na výběr robotického vysavače?

Hide picture