Menu
FANZINE.cz
Literatura

Jak překonat spisovatelský blok? Dáme vám 5 super tipů

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

11. 12. 2013

FOTO: Pero píšící na papírTakový blok může začínající spisovatele kompletně odradit od další tvorby, jiné může zase donutit zahodit rozpracované dílo nebo zastavit práci na knize či povídce i navždy. Seznam deseti takových bloků sestavila Charlie Jane Anders

FOTO: Pero píšící na papír

Psaní je snad tou nejjednodušší a zároveň nejsložitější formou umění. Je potřeba jen papír a něco na psaní.. Zdroj: sxc.hu

1. Prostě nemáte nápad

Sedíte před monitorem počítače nebo nad prázdným papírem, můžete se na něj dívat celé hodiny a přece se vám ze sebe nepodaří vypotit ani písmeno. Prostě nevíte, co vlastně chcete vyprávět. Pokud chybí námět, není nic snazšího, než nějaký najít. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a chytit se prvního nápadu, který se zdá aspoň trochu zpracovatelný a postoupit do druhé fáze boje s tímto typem bloku. Psaní.

Ano, tohle je vaše jediná možnost, jak se posunout dál. Musíte psát. Pište třeba fan-fikci, kde si nemusíte příliš lámat hlavu s postavami a reáliemi, jež pro vás už vymyslel někdo jiný. Je potřeba psát, rozvyprávět se a nějakého námětu se časem chytnout. Probudit v sobě toho podřimujícího spisovatele, jenž překypuje nápady. Abych citoval Neila Gaimana: „Je to tak jednoduché a tak těžké.“

2. Nápadů je dost, ale nedaří se zpracování

Může se stát, že právě ty nejhloupější a nejvíce zásekové nápady váš mozek zaměstnávají natolik, že není schopen myslet na nic jiného. To pak snadno minete i právě to vytoužené téma, které tak nasedne na rychlík, odjede a ani nezamává.

Je dobré si témata sepsat a dát stranou. Všichni se s časem měníme, získáváme nové zkušenosti a nápady každý den a proto by vůbec nebylo zvláštní, kdyby vás po tom čase některé z uleželých témat zaujalo a vlastně i fungovalo.

FOTO: Psaní3. Máte rámec příběhu, ale nedokážete ho vyplnit

Víte, jak příběh začne, jak skončí, máme v mysli (nebo na papíře) několik hlavních bodů, ale co se nám nedaří, je všechny je pospojovat. Pro některé tohle může být dokonce i pomůcka a tvůrčí postup, pro jiné tudy cesta nevede.

První důvod vašeho záseku může být velmi prostý. Náčrtek příběhu, který máte připravený, je prostě špatně, a buď jste na to ještě nepřišli, nebo si to nechcete přiznat. Máte dva body a ať chcete jakkoli, nedaří se vám je propojit. Rada zní: Přepracovat koncept.

Druhou možností může být, že máte dvě události v ději, které je potřeba nějak narativně propojit, jen prostě nevíte jak. Možným řešením je odbočit od původního záměru a pokračovat s příběhem jiným směrem. Časem třeba uvidíte možnost jak ty dva důležité okamžiky v ději propojit.

4. Zasekli jste se uprostřed vyprávění

Takovéto zamrznutí často nastává, když se jeden den rozepíšete, napíšete toho hodně, ale když na své dílo znovu usednete, nemáte nejmenší ponětí, co psát dál ani co jste už napsali. Vaše původní dojmy o tom, že jste napsali něco úžasného a příště budete pokračovat, najednou narazí do tvrdé zdi.

Pokud se to stane, je lepší si na pár dnů odpočinout. Třeba se vám podaří najít něco, co vás nakopne k další k tvorbě. A pokud ne, vždy je možné protagonisty příběhu potrápit a postavit jim do cesty novou překážku, odklonit je od jejich původního směru a získat tak čas a prostor.

5. Máte neodbytný pocit, že příběh se už nějakou dobu odvíjí špatně

Když si tohle uvědomíte po několika stranách, není zas až tak těžké se vrátit, ale pokud vás tato myšlenka přepadne po několika desítkách stran, může to být velmi nepříjemné.

Tím nejdrastičtějším řešením je, vrátit se k poslednímu bodu v příběhu, o kterém jste si jistí, že funguje. U nějž jste s onou krnící a pokulhávající linkou začali. Všechno, co jste dosud napsali, prostě zahodit. I když to tak může vypadat, není to až tak tragická ztráta. Trocha tréninku nikdy neuškodí.

Další možností je pokračovat dál tak, jak chcete, aby se příběh odvíjel nebo jak by se podle vašeho úsudku odvíjet měl. Zůstane vám však mezera mezi dvěma body, kterou budete potřebovat zaplnit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak překonat spisovatelský blok? Dáme vám 5 super tipů

Hide picture