Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Jak si i laik může vybrat ty správné boty na běhání

Komerční sdělení

Komerční sdělení

19. 11. 2021

Vybrat správnou obuv na běh nemusí být zase tak těžké, jako tomu bylo v minulosti. Jde především o to, že není běh jako běh. Pokud člověk běhá 3x v týdnu kolem 5 kilometrů, pak sice potřebuje také kvalitní běžeckou obuv, ale rozhodně nemusí svůj výběr zužovat tak přísně, jako ten, kdo běhá denně nebo dlouhé tratě 15 a více kilometrů.

Dnes lze obuv na běhání vybrat úplně snadno. Každá obuv totiž většinou obsahuje nějaký popisek od výrobce. Tudíž i laik si může přečíst, zda jde o obuv na běh nebo je obuv určená pro jiný typ sportovní aktivity. Tím to bezpochyby nekončí. Protože ne každá obuv určená na běhání vám musí nutně sedět a vyhovovat.

Klíčová kritéria pro výběr

Dalším kritériem při výběru takové obuvi je, zda se jedná o běh na běžícím páse nebo běh venku. Dále pak rozlišujeme obuv určenou pro běhání po asfaltu či nezpevněném povrchu (polní a lesní cesty). Například Adidas boty NMD vás mohou zaujmout svým vzhledem i kvalitou, nicméně nemusí vyhovovat vaším požadavkům. Koupit kvalitní obuv neznamená, že se nutně musí hodit pro veškeré pohybové aktivity. Také je rozdíl, zda chcete sprintovat nebo běhat pomalu různě dlouhé trasy. Než přistoupíte k nákupu takové obuvi, která nebývá zpravidla nejlevnější, přemýšlejte, na jaké úrovni se běhu hodláte věnovat.

Obuv o jedno až dvě čísla větší

Mimo jiné kupovat běžeckou obuv online je pro ty, kteří jdou na jistotu. Mají svou ověřenou značku a vědí, který typ obuvi a velikost jim vyhovuje. Ono i stejná velikost obuvi může dělat u různých značek velké rozdíly. Obuv na běhání by měla být o jedno číslo větší. Někdy dokonce o dvě čísla. Noha při běhu oteče a v těsné obuvi by vás nohy začaly bolet, tuhnout, brnět, mravenčit a hrozí také nepříjemné puchýře. Větší obuv oceníte i při běhu z kopce, kdy se noha tlačí do přední části.

Jaké číslo zvolit zjistíte jedině tím, že si obuv vyzkoušíte. Svou roli zde hrají i vámi používané ponožky. Ty by rovněž měly být určeny k běhání. Udržují chodila v teple a suchu, zamezují puchýřům, bývají anatomicky tvarované, aby noha při pohybu neklouzala. Pokud chcete běhat občas, pak vám stačí nějaká levnější (ne ovšem nekvalitní) verze těchto ponožek. Výběr obuvi však nepodceňujte.

Jestliže jste začátečník a chodíte, pouze občas přejdete do klusu, klidně sáhněte po botách Adidas ZX 8000, které jsou vhodné jak pro chůzi, tak běh. Případně jiný podobný typ obuvi. Tato obuv se hodí i pro koloběžkaře. Koloběžka je v podstatě kolo-běh, kdy se odrazíte a jedete, tudíž je obuv namáhána kratší dobu, než když jen běžíte.

Jednoduché řešení pro vás

Pokud si to chcete zjednodušit úplně, pomoci vám může katalog Flexdog, kde najdete přímo kategorii běžecké boty a můžete z pohodlí domova vybírat, které se vám zdají právě pro vás ty nejlepší. Pak už jen vyrazit na nákup s jasnou vidinou. Pamatujte, že kvalitní obuv a oděv dokáží zpříjemnit sportování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si i laik může vybrat ty správné boty na běhání

Hide picture