Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Jak správně obrat fanoušky Harryho Pottera? Dát jim, co chtějí!

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

30. 4. 2015

I tři roky po vydání poslední knihy o Harry Potterovi trh s tematickými výrobky roste. Rowlingová stále tu a tam provokuje fanoušky i kritiky hordou pečlivě promyšlených článků. Mimo to různí prodejci ochuzují fanoušky. Nabízí jim to, po čem touží.

Harry Potter možná stárne, ale zájem o něj nemizí. Zdroj: distributor.

Harry Potter možná stárne, ale zájem o něj nemizí. Zdroj: distributor.

Nová a krásnější vydání knih

Pouze nedávno se nakladatelství Bloomsbury rozhodlo vydat sérii Harryho Pottera znovu a to v novém a krásnějším oblečku. Ilustrace obálek si vzal na starosti Jonny Duddle, který v lákání fanoušků rozhodně uspěl. Navrhl překrásný design, který perfektně vystihuje nálady knížek. I přesto, že ilustrace mohou působit dětinsky, Bloomsbury si v tomto ohledu polepšilo. Nyní mají knihy dokonce mnohem větší zájem v řadách dospělých.

Skvělý způsob, jak vydělat další peníze ještě dřív než nakladatelství přijde o práva. Znovuvydávání úspěšných knih je známou cestou, jak oškubávat fanoušky. Jsou totiž tací, kterým nestačí mít doma sérii pouze v jednom vydání a čekají na to, co jim prodejci mohou nabídnout.  Zároveň se jedná o výbornou možnost nalákat nové čtenáře. Pokud na světě ještě existuje někdo, kdo Harryho Pottera nečetl, jistě změní názor ve chvíli, kdy uvidí tato nová vydání.

obálka J. K. Rowlingová: Harry Potter a kámen mudrců

Dárkové předměty a repliky z filmů

Toužíte po všech šesti viteálech, plyšové Prašivce, nebo by se Vám hodil Pobertův plánek? Zaplaťte! A máte je mít. Od triček, přes autentické kravaty, máslové ležáky a plakáty až po bezovou hůlku, fanoušci Harryho Pottera mohou mít vše, co se jim zlíbí. Peníze jsou samo sebou ten jediný háček. Za normální šálu by člověk v obyčejném obchodě nedal víc než dvě stovky. Zatímco cena červené šály se žlutými proužky, o které se někdo rozhodne tvrdit, že je nebelvírská , automaticky stoupá minimálně na dvojnásobek.

Florida a Londýn se mohou chlubit celými světy simulujícími kouzla a čáry

Fanoušci Harryho Pottera, kteří žijí na Floridě či v Londýně musí být přímo v sedmém nebi. Právě oni mají nejblíž ke světu čar a kouzel. Studia Universal na Floridě a Warner Bros v Londýně totiž vytvořila tematické zábavní parky, kde by se Harry Potter cítil jako doma. Zatímco na Floridě se zájemci mohou projít v Prasinkách či v Příčné ulici, dát si máslový ležák nebo si poslechnout Celestýnu Warbeckovou, v Londýně se návštěvníci dozvědí zajímavosti z natáčení, prohlédnou si rekvizity a kostýmy z filmů.

FOTO: Harry Potter a jeho magie

J. K. Rowlingová dokázala vytvořit svět plný okouzlující magie.
Zdroj: Warner Bros.

V obou případech pak samozřejmě prohlídka končí nutnou zastávkou v dárkovém obchodě, kde by většina fanoušků byla schopná zaprodat svou duši, jen aby mohla mít část těch pokladů. Kromě tučného vstupného tak návštěvníci nutně utratí výplatu za suvenýry. Nezbývá než věřit tvůrcům těchto parků, že jejich jediným zájmem je potěšit zákazníky a poskytnout jim neskutečné zážitky. Je třeba opomenout, že za každým úsměvem, který vykouzlí na tvářích zákazníků, se skrývá příspěvek do jejich peněženky.

Příběhy a články přímo od Rowlingové

Rowlingová z této kauzy bohužel nemůže být vynechána. I přes dobrou duši, nadace a charity, které organizuje, či se jich účastní, je právě ona její příčinou. Všechny organizace už se jen přiživují na jejím brilantním díle.

Rowlingová navíc pravidelně přiživuje fanoušky zajímavými články na Pottermore, aby si udržela jejich pozornost a vytvořila v nich pocit napětí. Stále více se spekuluje o nových knihách, které by mohla autorka vydat. V tomto ohledu ale čtenáři budou zklamaní. Nečeká je kniha, ale film.

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Daniel Ogren.

Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Daniel Ogren.

Nové filmy podle učebnice

Aby toho nebylo málo, Rowlingová se mimo jiné rozhodla, že napíše scénář. Ne jen tak ledajaký scénář, ale takový, který bude mít za výsledek další film ze světa čar a kouzel Harryho Pottera. Příběh je inspirovaný knihou Fantastická zvířata a kde je najít, kterou Rowlingová napsala jako učebnici používanou v Bradavicích. Jejím autorem je Mlok Scamander, který by měl také figurovat ve zmíněném filmu. Podle informací studia Warner Bros se bude jednat o trilogii. Filmy vyjdou v letech 2016, 2018 a 2020.

Ať už budou filmy sebelepší, nedá se přehlédnout touha vyždímat z projektu co nejvíce peněz. Možná právě proto se studio rozhodlo natočit rovnou tři filmy. Nehledě na to, jak velký výdělek se skrývá za všemi vedlejšími projekty, jako jsou nové suvenýry a věcičky, které si budou náruživí fanoušci moci koupit na internetu, nebo ve zmíněných parcích. Dokud však bude poptávka, nabídka jen tak nezmizí.

Magie Harryho Pottera zkrátka neumírá. Dokud zde budou čtenáři a lidé, kteří o něm mluví, svět o chlapce, který přežil, jen tak nepřijde. Existuje mnoho společností, které náruživosti fanoušků využívají a snaží se je obrat o všechny peníze. Je však pravda, že mnoho z nich by vesele prodalo dům, aby si mohli koupit celou nebelvírskou výbavu, kdyby se jim ji Rowlingová pokusila prodat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně obrat fanoušky Harryho Pottera? Dát jim, co chtějí!

Hide picture