Menu
FANZINE.cz
České komiksy

Jak to nakonec dopadne s Muriel?

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

23. 1. 2014

kaja saudek: mureil a anděléPotom, co se na konci loňského roku objevil v prodeji dotisk monografie Káji Saudka, přicházejí další novinky. Muzeum umění v Olomouci chystá jeho retrospektivní výstavu a navíc došlo k objevení originálních stran z komiksu Muriel a andělé. A dočkáme se opětovného vydání.

Muriel můžete mít brzy doma i vy

Muriel můžete mít brzy doma i vy

Saudkovy originály získala aukční síň 1. Art Consulting a 16. února se budou dražit v Topičově salónu v Praze. Cena všech 131 stran bude startovat a šesti milionech korun. Pokud se nenajde zájemce, budou se prodávat strany jednotlivě. Součástí aukce je i výstava, která bude probíhat tamtéž mezi 7. a 16. únorem. Saudkovi fanoušci budou mít šanci vidět originály po několika desetiletích od prvního vydání.

Poprvé vyšel komiks roku 1969 v časopise Mladý svět – šlo o dvacet devět černobílých stran. V roce 1991 jej vydalo nakladatelství Comet, v tu dobu už ale byly originály ztraceny a kniha z nich tak přímo nevycházela.

Dlouhou dobu taky byla Muriel pro pouhé komiksové nadšence téměř nedosažitelná, raritní výtisky nebyly lehce (a levně k sehnání). Teď se však časy mění: Muriel a andělé vyjde hned dvakrát – jednou jako součástí katalogu a jednou jako samostatná kniha.

Obálka z vydání pokračování o Muriel

Obálka z vydání pokračování o Muriel

Barevný katalog bude komiks obsahovat a lze ho v něm celý přečíst. Vyjde ho tisíc kusů a cena bude asi tři sta korun. Najdete ho v Praze a Brně, ale je možné nechat si jej i poslat. Kniha sama o sobě se zase objeví pod taktovkou nakladatelství Albatros.

Albatros vydal v roce 2009 pokračování prvního dílu s názvem Muriel a oranžová smrt. Kniha byla téměř okamžitě vyprodána a o dotisku se zatím neuvažuje. Dotisk Muriel a andělů bude ve čtvercovém formátu a cena činí tisíc korun.

Velká škoda je fakt, že výstava originálů potrvá velmi krátkou dobu a navíc je značně pravděpodobné, že se sešity rozprodají po kusech do soukromých sbírek. Nebylo by špatné, aby se jejich vlastníkem stala instituce, která by knihu zprostředkovala fanouškům trvale nebo kdyby skončila v (vlastně právoplatných) rukou Saudkovy rodiny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak to nakonec dopadne s Muriel?

Hide picture