Menu
FANZINE.cz
Literatura

Jak zařídit knihovnu?

Knihy či komiksy mají v každé domácnosti důležité místo. Sice se jim už nevyhrazuje tolik prostoru jako v dřívějších dobách, kdy jim patřily celé místnosti, a spoustu knih čteme jen prostřednictvím čtečky, stejně se bez nich ale v domácnosti neobejdeme. Myslet by na to měli i lidé, kteří nejsou nijak náruživými čtenáři. Pěkná knihovna plná knih totiž může působit i jako báječná dekorace.

Knihovna Lyle, Zdroj: Kupono.cz

Knihovna Lyle, Zdroj: Kupono.cz

Nejdůležitější je, aby knihovna byla v souladu s celkovým zařízením místnosti. Neměla by zbytečně vyčnívat, ani být upozaděna. Především však musí být ve stejném stylu jako ostatní vybavení. Díky současné bohaté nabídce není problém si takovou knihovnu vybrat. Výrobci totiž nabízejí designové i tradiční prosklené vitríny, které do vašeho interiéru snadno zapadnou.

Pozor na ostré sluneční paprsky

Nejdůležitější je umístění knihovny – v žádném případě ji nestavte proti oknu. Sluneční paprsky by obalům knih rozhodně neudělaly dobře. Obaly by mohly rychle vyblednout a u těch méně kvalitních byste za pár měsíců ani nemuseli poznat, o které knihy vlastně jde. Vhodné místo je tam, kde je sucho, chladněji a stín. Nemělo by se tam ani příliš prášit.

Čím těžší kniha, tím nižší polička

Velmi oblíbené jsou i prostorné police a poličky na zeď – to je zkrátka klasika. Jejich vhodné umístění může z jednoduchého prvku snadno udělat dominantní dekor. U takových knihoven platí jedno zásadní pravidlo – čím těžší kniha, tím níže ji dávejte. Aby se vám pak nestalo, že se vám v případě přetížení všechny knihy sesypou na hlavu jako domeček z karet.

Využijte zarážky a udělejte z nich designový doplněk

Není příliš vhodné pokládat knížky na ležato. Vsaďte se, že kniha, kterou zrovna budete nutně potřebovat, se bude nacházet ve spodu pod deseti dalšími. Pokud knihy dáte na stojato, může se stát, že vám budou padat. To ale hravě vyřeší zarážky. V nabídce je jich obrovské množství a ze šikovného pomocníka se může stát i krásný designový doplněk.

Pokud toužíte po něčem výjimečném, vyberte si elegantní a originální policové regály. U nich si ale dejte zvlášť velký pozor, aby se „nepřebíjely“ s ostatním zařízením. Jsou vhodné především do místností se světlým a klasickým nábytkem. Pokud ale máte cit pro design, nebude pro vás problém je sladit i s dalšími trendy prvky.

Materiál musí být kvalitní, pevný a odolný

Také výběr materiálů je v dnešní době obrovský – klasikou je dřevotříska či dřevo, využívají se ale i odřezky dřevěných podlah či klasická polínka. Vybrat si můžete podle svého vkusu, ale jedno je důležité – materiál musí být opravdu kvalitní. Pokud jednotlivé police zaplníte knihami, nesmí se stát, že by povolily, nebo dokonce spadly. Je tedy potřeba, aby měly velkou nosnost, byly pevné a odolné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zařídit knihovnu?

Hide picture