Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Jaký Dárešek k narozeninám? Přeci deskovou hru! Víc už netřeba řešit

Petra Vlková

Petra Vlková

25. 1. 2012

Co pořídit k narozeninám někomu, kdo všechno má, co potřebuje, si sám koupí, na blbůstky k vystavení ho neužije a na výlet jej z časových nebo dalších důvodů nelze dostat? Podobný problém? Řešení je snadné, stačí si zahrát deskovou hru Dárešek k narozeninám.

Krabice ukrývající Dárešek k narozeninám, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Objevuje se to zas a znova, pořád to samé. Jedno velké dilema. Co dát blízkému člověku, ideálně originálního, pěkného, využitelného a hlavně, aby to dotyčnému udělalo opravdu radost? V těchto případech se často obracíme na všechny příbuzné a známé s frází: poraď mi, a stejně tak často se nám dostane odpovědi, kterou jsme přesně chtěli slyšet: já nevím, nic mě nenapadá.

Ovšem na to, co pomůže lehce a hlavně s úsměvem problém vyřešit, přišel známý kreslíř a humorista Richard Pilgr. Jen ať oslavenci určí dárešek, náhoda v rámci pravidel hry.

Dárešek k narozeninám po rozbalení

Přesněji řečeno, deskovka Dárešek k narozeninám do značné míry usnadňuje váhání. Obsahuje tři speciální karty s černým pozadím, které průběh hry neovlivňují, ale na jejím konci rozhodují o konečné podobě dárku. Na dvou z nich naleznou hráči různé přednastavené tipy, třetí kartička ponechává volný prostor nápadům gratulantů.

Pravidla hovoří jasně. Vyhraje-li oslavenec, může si sám z nabídky vybrat. Pokud prohraje, dárek mu zvolí soupeři. Ještě tu existuje možnost, že nastane remíza a v tomto případě určuje odměnu kostka. Ne nadarmo jsou dary na kartičkách označeny čísly. Pokud by však hráčům jejich počet nestačil, mohou si klidně další připsat na papír.

O finálním dárešku rozhodnou karty

Teď trochu blíže k systému a principu hry. Pokud by si někdo myslel, že hrací deska i její trasa tematicky ladí k narozeninové nebo aspoň slavící atmosféře, spletl by se. Dort, flašku, masáže, kytku, šperk: ty lze nalézt na obalu deskovky. Uvnitř se však skrývá pavučina, mouchy, zámotky a samozřejmě pavouci. Nějaký vtip? Nikoli. Oslavenec hraje se dvěma pavouky a chytá mouchy, gratulanty. Ti se mu naopak snaží uprchnout a dostat se ven z pavučiny. Podle toho, kolik much pavouk pochytá a kolik mu jich uteče, se na konci hry určuje vítěz.

Speciální narozeninová pavučina

Těžko říci, co vedlo výrobce k tomu, aby spojil narozeninovou tematiku právě s touto žouželí, jejíž přítomnost v reálu často nevyvolává u jedinců příjemné pocity. Lze v tom však hledat alegorii. Například když se sejde na oslavě hromada lidí, taky to je pak pěkný bzukot a obletování.

V tomto případě je pavouk na hrací desce samozřejmostí

Konečně i na skutečné muší bzučení může při hře dojít. Patří totiž mezi úkoly dalších kartiček, tentokrát s bílým pozadím. Na hráče čekají jejich tři různé druhy, oproti předchozím deskovkám opět s originálním obsahem. Jednou zadávají úkol přímo oslavenci či jeho gratulantům, podruhé ovlivňují postup figurek a potřetí jen vtipným způsobem tak trochu zdržují. Tak či tak tvrdě útočí na bránice hráčů.

Kudy z pavučiny? Tudy z pavučiny

Trasa na první pohled vypadá povědomě a jednoduše, ale ve skutečnosti jde zase o něco úplně nového. Na hráče – oslavence se vztahují trochu jiná pravidla, nežli na hráče – gratulanty. Pavouk má oproti mouchám v určitých chvílích zvýhodněné postavení, mouchám se ovšem nabízí hned čtyři cíle, tedy únikové cesty. Na zkratkách, avšak pouze v jejich rámci, se dokonce mohou všichni vydat i zpátky, tudíž je pole jako stvořené pro taktické tahy. Jedinci například mají nejen možnost zkrátit si cestu, ale i včas uhýbat nebo vyčkávat.

Bez úkolových kartiček by byla hra jak bez desky

Dárešek k narozeninámasi nejvíce charakterizuje neobvyklý a zajímavý způsob hry, kdy stojí jeden proti všem. Jedinec proti kolektivu. Hráčů může být celkem až osm, tedy sedm plus jeden, ale taky nemusí. Když není zbytí, mohou si dát partičku i dva lidé s tím, že soupeř má možnost využít všech čtrnácti figurek. Minimálně si však každý zabere dvě, pavouk vždy černé. Jak již z textu vyplývá, pravidla jsou zde poněkud obsáhlejší, ovšem ne složitá.

I mouchy patří na hrací desku

Co ještě nebylo řečeno a nelze to vynechat? Mimo jiné nezapomenout pochválit zpracování hrací desky i dalších komponent. Ačkoli jde o často používaný materiál, tedy karton a plast, proti konečné podobě může mít výhrady pouze kverulant. Všeobecně se toho dá mezi minusy nahledat málo. Snad jen zmíněnou lehkou kontroverznost týkající se kombinace narozenin a hmyzu, a pak zařazení hry do kategorie pro dospělé. Natolik choulostivě nebo nevhodně deskovka nepůsobí, aby si ji nemohli bez mravní úhony zahrát i o trochu mladší jedinci.

Takhle to vypadá, když se hraje Dárešek k narozeninám

Zápory, nevýhody či ať už se to nazve jakkoli, jsou každopádně válcovány plusy. Dokonce ani případ, kdy do narozenin zbývá ještě dost času, nebrání možnosti dát si s někým partičku. Svižná, zábavná, napínavá a veskrze originální hra je tentokrát šikovně nastavená na skoro každou příležitost, přičemž její nevšední systém zaujme širokou škálu lidí. Rozhodně o něco širší, než jak tomu obvykle bývá u jiných her. Dle osobní zkušenosti tak lze soudit z nadšení soupeřů, jež jen tak něco neoslní. Co k tomu více dodat.

Název hry: Dárešek k narozeninám
Typ hry: Desková, společenská, party
Výrobce: Richard Pilgr
Doporučená cena: 260 Kč
Počet hráčů: 2 – 8
Hrací doba: 15 – 90 min
Doporučený věk: 18 +

Hodnocení: **** (90 %)

Klady:
Humorný vzhled i podání od známého českého kreslíře
Jednoduchost pravidel
Napínavost, spád
Nevšední tematika
Originální systém hry

Zápory:
Lehká kontroverznost
Vysoká věková hranice

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký Dárešek k narozeninám? Přeci deskovou hru! Víc už netřeba řešit

Hide picture