Menu
FANZINE.cz
Komiks

James O’Barr. Život tvůrce kultovní Vrány doprovází tragédie

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

8. 11. 2012

Hvězda letošního KomiksFEST!u James O’Barr se proslavil hlavně kultovním komiksem Vrána. Zajímavostí je, že toto dílo nemělo být nikdy vydáno a sloužilo autorovi pouze k překonání osobní tragédie.

Americký umělec James O´Barr, který nedávno zazářil v Praze na KomiksFEST!u, se narodil 1. ledna 1960 a vyrostl v pěstounské rodině. Kromě umění nějakou dobu koketoval i s hudebním světem. V 90. letech založil metalovou kapelu s názvem Trust Obey, ale ta se po pár letech rozpadla.

Hudba ovšem není tím, čím se James O’Barr proslavil. Jeho popularita vzrostla díky komiksu Vrána a později i díky stejnojmenné adaptaci režiséra Alexe Proyase. Historie komiksu je poznamenána osobní tragédií autora. O’Barrovu snoubenku zabil opilý řidič a on se s její smrtí nedokázal vyrovnat.

Dokonce se nechal naverbovat do armády a poté, co byl umístěn do Německa, začal pracovat na Vráně. Vrána mu ovšem sloužila pouze jako součást artterapie a neměla být původně vydaná. Komiks ležel v O’Barrově šuplíku celých sedm let než ho konečně v roce 1989 vydalo nakladatelství Caliber Press.

Vrána v podstatě kopíruje autorův osud. Hlavní hrdina Eric je se svou snoubenkou Shelly přepaden místním gangem. Shelly znásilní a ubijí k smrti, zatímco se Eric musí bezmocně dívat. Nakonec jsou násilníky ponecháni svému osudu. Eric je ovšem vzkříšen vránou a on tak slibuje pomstu snoubenčiným vrahům.

Komiks získal ještě více na popularitě po natočení filmové adaptace. Snímek proslul hlavně díky neustálým nehodám, které vyústily smrtí herce Brandona Leea a o Vráně se začalo mluvit jako o prokletém díle. V současné době autor i Vrána neztrácejí na popularitě a neustále si hledají nové čtenáře.

James O´Barr nyní pracuje na rozsáhlé grafické novele s názvem Sundown. Antihrdinou tohoto gotického westernu je maskovaný muž Krait, který putuje s pomalovaným koněm Zuzu. Příběh by se měl točit okolo stavby železnice čínskými imigranty v 19. století, kde Krait osvobodí jednu otrokyni jménem Lucy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

James O’Barr. Život tvůrce kultovní Vrány doprovází tragédie

Hide picture