Menu
FANZINE.cz

Jan Č. Galeta a Lvi Lucemburští: Král je mrtev, ať žije král. Jenže který?

Redakce

Redakce

6. 8. 2010

Jan „Čenis“ Galeta dosud spolupracoval jen na herních modulech pro svět Dračího doupěte Asterion. Co se beletrie týče, vyšlo mu několik povídek, časopisecky i ve sbornících. Nyní přichází se svým prvním větším pokusem, historickým románem Lvi Lucemburští, do kterého přimíchal i prvky fantasy.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Kniha by neměla být souzena podle obálky. Tak radí jedno moudré české přísloví. A radí velice dobře, protože obálka knihy Lvi Lucemburští k tomu přímo svádí. Ilustrace páru zápasících dvouocasých lvů  je zkrátka dokonalá. Autorem je Roman Kýbus, který nakreslil i všechny ostatní ilustrace v knize, včetně mapky okolí, v níž se děj románu odehrává (pro extra zvídavého čtenáře je na webových stránkách www.knihyfantazie.cz připravena i malá galerie ilustrující dobové reálie). Po dostatečném pokochání se obálkou a následném začtení se do knihy, nám úsměv na rtech nejspíše ochabne. Text samotný už totiž takové nadšení nevyvolává.

První ze dvou částí knihy nás seznámí s dobou a místem konání všech následujících událostí. Ocitneme se na Moravě na přelomu 14. a 15. století, tedy v době, kdy císař Karel IV. je již po smrti a České země si rozdělili jeho dva synové, Václav IV., který vládne v Čechách, a Zikmund kralující Uhrám. O území Moravy neustále soupeří jejich bratranci, markrabata Jošt a Prokop. A protože Morava není v žádném případě kraj chudý, do sváru se zapojují i Zikmund s Václavem. Nejdříve každý na straně jednoho z bratranců, avšak kvůli neustálým intrikám a podrazům se spojenectví různě mění.

Doby, kdy král coby vůdce armády, stál v čele útočících vojsk, jsou již nenávratně pryč, a tak je román vyprávěn z pohledu dvou zcela jiných mužů – obyčejného vojáka Ondřeje a rytíře Jakuba s přídomkem Štěně. A aby vše bylo zajímavé, oba stojí na opačných stranách barikády. Jejich osudy, jak už tomu bývá, se však postupem času propojí.

První část není zrovna nejzáživnější, a přestože se dočkáme několika dobytých tvrzí a ztečených hradeb, je zábavná asi jako hodina historie na gymnáziu. Naopak druhou část rozehrává autor královským gambitem. Obětuje jednu figuru ve prospěch druhé – desátník Ondřej ustoupí do pozadí, a tak se vladykovi Jakubovi nabízí větší prostor, kterého, naštěstí, využije. Děj dostane nový spád a nabude počet akčních situací, a tak srdce bojechtivého čtenáře může zaplesat. Naskytuje se však otázka, zda nebyla cena za to všechno příliš vysoká.

Jan „Čenis“ Galeta si napoprvé ukousl větší sousto, než by mohl pokousat a spolknout. Možná je to tím, že se na rozdíl od Juraje Červenáka, který si pouze „vypůjčuje“ dobu a reálie, ale skutečné dějiny ponechává stranou, snaží o dodržení  historických událostí, tak je se doopravdy staly. A to mu neumožňuje více popustit uzdu vlastní fantazii, a vytvořit tak lepší a napínavější hru.

Příběh se skládá z pasáží akčnějších a nudnějších, ve kterých se prakticky nic neděje. Části, které mají posunout děj dopředu, často i o několik měsíců či let, se dokonce podobají spíše zápisům z kroniky. Román samotný se tak jeví spíše jako o něco málo čtivější a zajímavější učebnice dějepisu.

Ani hlavní hrdinové nejsou nijak zvlášť propracované osobnosti a dozvídáme se jen málo informací o jejich pocitech nebo touhách a co je nejdůležitější, důvodech činů. Vedlejší postavy jsou pak ploché a dalo by se říci beztvářné a až na Lišku ryšavou, krále Zikmunda, se jim moc situací, aby to mohli změnit, nenaskytuje.

Galetu však nelze obviňovat, že by se nesnažil. Text prosytil dobovými výrazy (pokud by některým z nich nešlo rozumět, na konci knihy se nachází samozřejmé vysvětlivky) a nenašel jsem jediný pojem, který by atmosféru středověku narušoval. V románu se vyskytuje i několik okamžiků, které na chvíli uchvátí a téměř nedovolí přestat číst, je jich však žalostně málo. Snad příště.

Název: Lvi Lucemburští
Autor: Jan Č. Galeta
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 176
Vazba: pevná
Rozměry: 147 x 210 mm
Vydal: Zoner Press, Brno 2010
Doporučená cena: 198 Kč

Hodnocení: ** (40%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Č. Galeta a Lvi Lucemburští: Král je mrtev, ať žije král. Jenže který?

Hide picture