Menu
FANZINE.cz

Jarosław Grzędowicz třetího Pána ledové zahrady podcenil. Čtyřka bude lepší

Redakce

Redakce

8. 4. 2011

Rok se s rokem sešel, hvězdy se postavily do správné konstelace a na pulty českých knihkupectví dorazil třetí díl polské science fantasy série Pán Ledové zahrady. Finále se čtenáři ještě nedočkají, kompenzací však může být čtivý příběh, jaký Grzędowicz prostě umí napsat.

Jarosław Grzędowicz: Pán ledové zahrady 3 (priorita)

Ilustrace na obálce knihy Pán ledové zahrady 3 Autor: Grzegorz Kmin

Původně měl být Pán ledové zahrady samostatným románem. Z prvního svazku ale polskému autoru Jarosławu Grzędowiczovi tak nějak vyrostl druhý, a proto se rozhodlo, že dobrodružství z planety Midgaard bude mít tři díly, aby se prodávalo jako trilogie. Avšak ejhle, ani do trojky se všechen děj nevešel, tudíž si musí fanoušci série počkat ještě na díl čtvrtý, který už snad bude poslední. Bohužel, oddálení závěrečné koncovky Pánu ledové zahrady 3 poněkud uškodilo. Grzędowicz si potřeboval před finální rovinkou uspořádat všechny nedořešené vyprávěcí linky, a tak nakonec působí kniha značně nevyváženě.

Zatímco se hlavní hrdina série, pozemšťan Vuko Drakkainen, který na planetu, kde vládne magie, přijel zachránit trosky vědecké expedice, vydává na ledovém korábu za titulním vládcem zimní zahrady, ústřední postava druhé dějové linie má napilno mnohem víc. Pilíř, syn Oštěpaře, nebo také vládce Tygřího trůnu, Plamenná standarta, Pán světa a První jezdec, jehož rodina kdysi spravovala mocnou jižní říši, se na konci druhého dílu dostal do područí otrokářů, již neváhají jeho nyní bezvýznamnou osobu vyměnit za cinkavé mince. Na počátku nové knihy ho proto čeká dlouhá cesta za sebeosvobozením, která Drakkainenovu krátkou výpravu obírá o korunu titulního příběhu.

Jarosław Grzędowicz na Topzine.cz

Mladý císař dospěl, je si plně vědom svých schopností i dovedností a strhává na sebe všechnu pozornost. Dokonce natolik, že jeho dynamická dějová linie se konečně protíná s tou Vukovou. A mezitím povstává z popela šachovnice, na které si pětice pozemšťanů, jež na Midgaardu získala magickou moc Tvůrců, zahraje finále čtyřsvazkového příběhu.

Stále dobrý, zase jiný, ale tentokrát nevyvážený

Pokud byl symbolem první knihy neotřelý a fascinující námět a pozadím druhého dílu nenávratná změna v životech obou hrdinů, pak třetí svazek představuje hlubší sondu do systému Grzędowiczovy planety. Zatímco postavy se tu na rozdíl od minula prakticky nevyvíjejí, neboť dost dobře nemají proč, o podstatě zdejší magie se čtenáři dozví první poslední – a to nejen kvůli tomu, že Vuko začíná naplno probouzet své Tvůrcovské schopnosti, ale také kvůli tomu, že autor se snažil příběh zasadit i do kontextu svého promyšleného světa.

Oba hrdinové navíc procestují zase další kousek svého planety, a tak se pomalu kompletuje i mapa Midgaardu jak ve smyslu fyzicko-geografickém, tak ve smyslu politickém. Všichni čtyři pozůstalí z vědecké expedice odhalí svá stanoviště, schopnosti i plány a autorovi tak zbývá už jen sednout za stůl a pečlivě připravené reálie smíchat do velkého ohňostroje.

Jarosław Grzędowicz: Pán ledové zahrady 3

Ani v Pánu ledové zahrady 3 nezapomněl Jarosław Grzędowicz na svůj vypravěčský styl, a tak příběh, v němž se mísí prvky fantasy i science fiction, provázejí svižné akční scény, pomalejší vysvětlující pasáže, dynamické dialogy i svérázný Vukův humor a barvitý slovník. Navzdory tomu (a také stále hutnější atmosféře) však třetí díl představuje dosud nejslabší knihu série. Zmlsaný čtenář si minule zvykl na rovnocennou dynamičnost obou dějových linií, a proto mu silně vadí, že tady dává Drakkainen vůbec poprvé prostor zajímavějšímu Pilířovi a stahuje se až na okraj zájmu. Pasáže, v nichž vyslanec ze Země sedí na zadku a zabývá se společenskými hrami, působí v porovnání s otroctvím mladého císaře až suše.

Teď už jen ten konec

Třetí kniha série Pán ledové zahrady od Jarosława Grzędowicze stále dokáže v příslušných pasážích uchvátit v pasážích a pro fanoušky mírně alternativní fantastiky je pořád jako dělaná. V porovnání s předchozími svazky – kterému se bohužel čtenář neubrání – představuje jen překlenovací můstek mezi prvními dvěma díly a očekávaným velkolepým finále, jež dosud nevyšlo ani v polském originále. Nic víc, ale rozhodně ani nic míň.

Název originálu: Pan Lodowego Ogrodu, tom 3
Český název: Pán ledové zahrady, kniha třetí
Autor: Jarosław Grzędowicz
Překlad: Robert Pilch
Obálka: Grzegorz Kmin
Počet stran: 384
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 319 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarosław Grzędowicz třetího Pána ledové zahrady podcenil. Čtyřka bude lepší

Hide picture