Menu
FANZINE.cz
Komiks

Je Aquaman největší břídil všech superhrdinů? Změníte názor

Jan Šuška

Jan Šuška

14. 3. 2014

Aquaman je jeden ze skoro zapomenutých superhrdinů stříbrné éry komiksu. Fanoušci si jej dobírají, protože proti jiným hrdinům má menší schopnosti. Je to ale skutečně tak?[nggallery id=2021]

Aquaman neboli Arthur Curry je superhrdina DC Comics, kterého vytvořili Paul Norris a Mort Weisinger. Původně charakter debutoval v Comics # 73 v listopadu 1941. Dříve sloužil jako béčkový hrdina, který se ale po nějaké době propracoval k zakladatelům Justice League of America.

V devadesátých letech se stal mnohem vážnějším jako vládce všech moří a vešel v podvědomí jako král Atlantidy. Scénáristi z něj později udělali padlého krále, který se musí smířit se svou porážkou.

Pár důvodů k respektu Aquamana. Kam se hrabe Batman.

Na rozdíl od výmluvných a slovy mrhajících superhrdinů má Aquaman navrch. Je to muž slova, a to, co řekne a co si myslí, to se stane. Používá totiž i telepatii, kterou se dorozumí s každým mořským tvorem.

Také dokáže plavat rychlosti 1000 uzlů a vrhat se 60 stop nad mořskou hladinu. A pozor, pod vodou má neustále otevřené oči. Jeho smysly jsou vylepšené, dokáže vidět ve tmě i za roh. V průběhu let měl totiž pár prorockých vizí.

Aquaman po boku své ženy Mery zobrazen v nemilosrdné bitvě.

Aquaman po boku své ženy Mery zobrazen v nemilosrdné bitvě.

Pokud jste čekali, že má Aquaman románek s velrybou, byli jste vedle. Jeho žena Mera je krásná zrzka, která dokáže manipulovat s vodou a zpevnit tak všechny kapaliny.  V souboji se oba shodli, že nemá důvod měřit své síly, oba mají podobné schopnosti.

Jeho žena je zrzka a ne velryba

I když se Aquaman neschovává pod maskou, dokáže skrýt svůj osobní život. Koneckonců, viděli jste už nějakého paparazziho jak stojí před Atlantidou?

Arthur cestoval časem a prostorem. Dokonce cestoval do starého Řecka, kde byl uctíván jako bůh. Také si občas vyjede na planetu Neptun, kde se účastní meziplanetární olympiády. Od těch dob pravidelně hlídá dimenzionální dveře od starověkých příšer, které se snaží napadnout Zemi.

Každoročně bojuje s Cthulhu. Každý rok ve stejnou dobu. A vyhrává.

Nikdy se nevzdává. Jako příklad poslouží příběh, ve kterém Aquaman přišel o ruku. Darebák jménem Charybdis strčil Aquamanovi ruku do řeky plné piraní.  I když může Arthur komunikovat s rybami, nemůže změnit jejich vůli. Na ruku si později nasadil mechanickou harpunu s mnoha funkcemi, jako je oheň, kopí, elektřina a otvírák na konzervy.

A jak dopadl Charybdis? Byl zastřelen superhrdinkou Dolphin. Pak jeho tělo Aquaman poslal (hlavou napřed) do téže řeky plné piraní.

Krásná šipka, co? Zajímá vás zda-li bude plavak znak či kraula?

Krásná šipka, co? Zajímá vás, zda-li bude plavat znak či kraula?

Jeho armáda je snad neporazitelná. Víte, kolik žraloků a rejnoků v mořích číhá? Nemluvě o mořských dracích, hadech a příšerách, o kterých nemáme ani potuchy. Jedním slovem dokáže tak přinést Zemi k naprosté záhubě.

Už jako mladý capart si hrával v akváriích s mečouny a žraloky. Proháněl se na jejich hřbetech a skotačil s nimi ve vlnách Atlantiku. Díky tomuto výcviku, který mu pomáhal prohloubit jeho otec, nemá Aquaman strach z žádného tvora na této planetě.

Vyrůstal s elektrickými úhoři a chobotnicemi

Aquaman je považován za krále sedmi moří a s tím se Triton (nespokojený syn Poseidona) nikdy nesmířil. Dokonce v jednom příběhu za jeden den Aquaman stihl svrhnout Tritona, zmlátit Charóna (převozník přes řeku Styx), sundal tříhlavého démona Cerberuse, poklábosil si s Hádesem a od Poseidona dostal jeho slavný trojzubec na památku.

I v boji proti pytlákům se jako ochránce zvířat doslova vyznamenal. Hodil totiž po pytlákovi ledního medvěda. Příběh byl publikován v roce 1942 a na obrázku je vidět, jak ztrestal partu rozdováděných lovců tuleňů.

Tak co, změnili jsme váš názor, nebo si myslíte, že je Aquaman fosilní hrdina z minulého století?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je Aquaman největší břídil všech superhrdinů? Změníte názor

Hide picture