Většina lidí hledá v lese útočiště. Stromy jim nabízejí klid a nerušenou pohodu, ticho ruší pouze švitoření drobného ptactva a sem tam nějaký ten sudokopytník. Dá se v něm nalézt odpočinek i místo k přemýšlení nebo zde člověk opětovně získá vyplýtvanou energii. Pro bratry Strugacké je však Les názvem pro téměř ideální svět.
Ilustrace na obálce, autor: Marek Hlavatý
Arkadij a Boris Strugačtí patří mezi vrchní představitele ruské vědeckofantastické literatury. Společně se rozhodli začít psát v roce 1957, kdy dokončili román nazvaný Planeta nachových mračen. Než mladší z bratrů Boris v roce 1991 zemřel, stačili společně vydat pětadvacet románů a novel. Zprvu ve svých knihách propagovali myšlenku komunismu. Socialistická ideologie je patrná i v románu Les.
Kdo by nechtěl žít v Lese? Vždyť vše, co člověk během své existence potřebuje, se nachází na dosah ruky. Věci denní potřeby, ošacení i nábytek tam rostou podobně jako stromy nebo byliny. Hlad místní neznají, stačí totiž kleknout na zem a kousek půdy si ukousnout – na jazyku se rozplývá, chutná po sýru a obsahuje veškeré výživné hodnoty, jež lidské tělo potřebuje. Avšak ani lidé se nechovají zcela rozumně a logicky. Vytvořili si systém zákonů, řádů, nařízení a zákazů, které je však nutí chovat se stejně absurdně a nesmyslně, jako se nepochopitelným jeví svět kolem nich.