×
FANZINE.cz

Je tomu ví­ce než 40 let, co slaví­me Den Země. K oslavě se připojilo 184 zemí­

FOTO: Země
Je Země v paralérním vesmíru také modrá? Zdroj: nasa.gov

Mezinárodně uznávaný Den Země je stanoven na 22. dubna. Jedná se o svátek naší­ planety a v současné době se k jeho oslavám připojují­ desí­tky států po celém světě.

FOTO: ZemÄ›
Všichni bychom si měli uvědomit hodnotu naší živé planety. Zdroj: nasa.gov

První náznak Dne Země můžeme hledat v roce 1969. Jední­m z jeho hlavní­ch propagátorů  byl John McConell. Ten měl zájem o ustanovení dne, kdy si všichni lidé vzpomenou na mí­sto, kde žijí­ a uvědomí si hodnotu jediné planety, na které je možný život. V jeho snaze bylo vytvořit i oficiální vlajku Dne Země, což se mu nakonec podařilo. Jedná se o Zemi na tmavě modrém až fialovém podkladu.

První­ oslavy proběhly v USA, v San Franciscu. Původní záměr byl z jedné strany ekologický, ale pří­ležitostně měl sloužit také jako možnost vyjádření­ nesouhlasu s válkou ve Vietnamu. Velkého úspěchu se akce dočkala u studentů, kteří­ novopečený svátek slavili velmi aktivně. Mezi hlavní­ cí­le patřilo zvážení energetické činnosti, recyklování odpadků a hledání­ obnovitelných zdrojů energie. S postupem času se informace o Dni Země dostávaly do širší­ho povědomí lidí­ v různých koutech světa. V roce 2000 se oslav zúčastnilo celkem 184 zemí.

Svátek byl dří­ve součástí­ oslav jarní­ rovnodennosti (21. března) a osamostatnil se až později. Nyní je orientovaný předevší­m na ekologii a dopady ničení životního prostředí­.

Tímto bychom rádi poděkovali Wikipedii za poskytnutí informací z historie oslav Dne Země.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..