Menu
FANZINE.cz

Jedné letní noci vyprávěl Ambrose Bierce hororové povídky. A dokonce dvojjazyčně

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

11. 6. 2011

Ambrose Bierce je považován za jednoho ze zakladatelů moderní povídky hororového žánru v Americe. Během téměř sta let, které uplynuly od jeho záhadného zmizení, se povídky staly velmi populárními, a to i u takových velikánů, jako je Ernest Hemingway nebo Kurt Vonnegut.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Jedné letní noci je sbírka povídek Ambrose Bierce, který se proslavil jako tvůrce krátkých hororových povídek s překvapivým koncem. Povídky jako Psí sádlo, Město zesnulých nebo Nalezená totožnost lákají již svými názvy – autor nám v nich představí obraz hrůzy přelomu devatenáctého a dvacátého století. No, kdo by se nechtěl mazat mastí z novorozenců, nebo nechat léčit obchodníkem se smrtí? Nakladatelství Argo přináší bilingvní vydání této sbírky pro všechny milovníky anglosaských děsivých příběhů.

Dokonalá práce s imaginací

Většina povídek ze sbírky je krátká, někdy se dá hovořit i o mikropovídkách, přesto dokázal Bierce využít tento prostor pro nastínění příběhů dostatečně. Při jejich čtení  je nutné zapojit svou představivost. A co je hrůzostrašnější než naše fantazie, díky níž si dokážeme představit i ty nejděsivější věci?

Biercovy povídky se kromě délky vyznačují i relativně nápaditými tématy – s ohledem na dobu vzniku. Jejich výstavba je pomalá se závěrečným úderem na smeč, nebo naopak rychlá, kde čtenáři autor nenechává prostor k vydechnutí.

Na mnohých Biercových dílech se podepsala doba jejich vzniku – léta průběhu a doznívání americké občanské války. Válečná hrůza se do povídek promítá velice často, stejně jako skepse a pocit zbytečnosti lidského života. I tak v knize najdete humor, ale i ten bude černý a cynický. Ve své současnosti byl Bierce považován za přelomového autora a dodnes patří mezi zakladatele americké moderní povídky.

Nadčasovost? U hororu ne

Jak již bylo řečeno Bierce žil a tvořil na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jeho povídky jsou tedy staré přes sto let a je nutné je tak brát. Dokáží ale ve svých čtenářích stále vyvolat pocit znechucení, děsu a možná i nějaké ty noční můry? Těžko. Dnešní čtenář je zvyklý na mnohem horší věci, než je doktor, který své pacienty zabíjí místo léčení, nebo muž, který zhypnotizuje své rodiče a donutí je zabít se navzájem.

Ambrose Bierce: Jedné letní noci

Vzhledem k tomu jsou i závěry povídek většinou předvídatelné, rozhodně nepřekvapí. Dokonce ani nepůsobí, jak by měly. Autor je strukturoval tak, že očekávaný vrchol hororové povídky prostě vyšumí. Nakonec většina povídek působí jako hromádka nevyužitého potenciálu. Některé povídky jsou podané nezúčastněným tónem, takže pokud v půlce usnete nebo nezachytíte onen děs, není se čemu divit. Jiné příběhy jsou na druhou stranu vyprávěné s dávkou emocí hlavní postavy, a ty pak působí velmi zmateně, například Případ na mostě přes Soví řeku.

Jedné letní noci – sbírka sto let starých hororů, která dnes asi nikoho nevyděsí. Povídky se ale čtou snadno a rychle, a když to zkusíte v angličtině, budete mít aspoň pocit, že jste udělali něco dobrého pro své vzdělání.

Název originálu: Jedné letní noci
Český název: One Summer Night
Autor: Amborse Bierce
Překlad: Jan Zábrana
Obálka: Markéta Lomen-Vogelová
Počet stran: 147
Vazba: vázaná
Rozměry: 115 x 165 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 158 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jedné letní noci vyprávěl Ambrose Bierce hororové povídky. A dokonce dvojjazyčně

Hide picture