Menu
FANZINE.cz

Její děsivá souměrnost od Audrey Niffeneggerové odhaluje posmrtná tabu. Včetně nekrofilie

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

8. 5. 2011

Její děsivá souměrnost Audrey Niffeneggerová (obálka knihy) perexAmerická autorka Audrey Niffeneggerová vydala po úspěšném zfilmování románu Zakletý v čase další knihu. V Její děsivé souměrnosti se známá spisovatelka, která nachází zálibu v roztodivných formách lásky a jejích netradičních pojetích, nevyhýbá ani nekrofilii.

Ilustrace na obálce knihy Její děsivá souměrnost, autor: Lukáš Miffek

Dvojčata Julie a Valentina žijí poklidně se svými rodiči v Americe. Vše ale změní dopis, který jim přijde od právníka z Anglie, v němž jim teta Elspeth odkáže svůj byt, ale za splnění dvou podmínek. Musí v něm spolu zůstat po celý rok a nesmí tam vkročit jejich rodiče. Julie a Valentina souhlasí a nastěhují se do tetina bytu u hřbitova Highgate. Jejich život probíhá normálně, dvojčata se zabydlují v novém domově, poznávají okolí a seznámí se s Elspethiným truchlícím přítelem Robertem a dalším podnájemníkem Martinem, který trpí úzkostnými stavy, a nemůže proto vycházet ven. Zdánlivě poklidnou atmosféru naruší vpád Elspeth, která se proměnila v ducha a napsala jim do prachu krátký vzkaz „Jsem tady, Elspeth“. Od té doby se vše mění, Valentina se s Julií hádá a snaží se od sestry oddělit za každou cenu. Záměry Elspeth, kamaradící se s oběma děvčaty, se projeví až mnohem později.

Americká spisovatelka Audrey Niffeneggerová se v díle nevyhýbá choulostivým otázkám a tabu, v dnešní společnosti ostatně stále otevíraným. Tulení k mrtvole Elspeth, sebeuspokojování, panenství, sexuální pomůcky, to vše se v příběhu objeví. Snaha zaujmout se však mnohdy míjí účinkem a celkovému dojmu něco chybí. Problémy se tu řeší jen povrchně, nic není dotaženo do konce. Otázka posmrtného života a duchařství mohla vnést do příběhu napětí, ale když teta napíše do prachu svůj vzkaz, nevyděsí to prakticky nikoho, protože čtenář se vše dozvěděl již v předchozí části, v níž byl příběh vyprávěn z pohledu Elspeth.

Milostné avantýry i posmrtná nevěra

Začátek duchařského příběhu připomíná milostný román, každá z dvojčat si vyhlídne objekt své touhy, Valentina Roberta a Julia Martina. Oba již mají své partnerky, přestože jedna z nich je po smrti. Očekávaný milostný trojúhelník se však nakonec nekoná a postavy si v příběhu ponechávají odstup. Stejně tak dobrodružná linka příběhu nenabírá hororový ráz, ale zůstává spíše u tajemna.
Odhalené charaktery postav umožňují nahlédnout i do jiných zákoutí lidské duše. Zajímavou čtenářskou zkušenost představují myšlenky nemocného Martina, který trpí depresemi a obsesivní potřebou čistoty, jež mu ničí život. Jejich líčení působí velmi autenticky a nutí člověka zamyslet se nad podstatou tohoto problému. Příjemným osvěžením je také cestování Julie po Anglii, čtenář se může alespoň ve své fantazii ocitnout třeba v museu Madame Tussaud nebo si poslechnout historii o Highgateském hřbitově.

Její děsivá souměrnost Audrey Niffeneggerová (obálka knihy)

Myšlenková hnutí jednotlivých postav umožňují nahlédnout jejich záměry, avšak mnohdy je to spíš na škodu: bývá dopředu jasné, co se bude dít. Knize pak chybí napětí, nevzniká hlad po dalších stránkách, nasycený až ve chvíli rozuzlení. Celá zápletka o Elspethiných záměrech by se dala hodnotit jako poněkud slabá, navíc už dávno propraná v hororových filmech či knihách.

Její děsivá souměrnost je vzhledem ke svému mírně kontroverznímu stylu vhodná pro starší čtenáře, jimž nabízí zážitky tajemna a posmrtného života a cestu zkušenostmi hlavních hrdinek: od milostných dobrodružství přes hledání sebe sama až po sebevraždu. Na své si mohou přijít i milovníci historie a pamětihodností Anglie.

Název originálu: Her Fearful Symmetry
Český název: Její děsivá souměrnost
Autor: Audrey Niffeneggerová
Překlad: Bob Hýsek
Obálka: Lukáš Miffek
Počet stran: 388
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 359 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Její děsivá souměrnost od Audrey Niffeneggerové odhaluje posmrtná tabu. Včetně nekrofilie

Hide picture