
Její děsivá souměrnost od Audrey Niffeneggerové odhaluje posmrtná tabu. Včetně nekrofilie
Lenka Zajícová
8. 5. 2011
Americká autorka Audrey Niffeneggerová vydala po úspěšném zfilmování románu Zakletý v čase další knihu. V Její děsivé souměrnosti se známá spisovatelka, která nachází zálibu v roztodivných formách lásky a jejích netradičních pojetích, nevyhýbá ani nekrofilii.
Dvojčata Julie a Valentina žijí poklidně se svými rodiči v Americe. Vše ale změní dopis, který jim přijde od právníka z Anglie, v němž jim teta Elspeth odkáže svůj byt, ale za splnění dvou podmínek. Musí v něm spolu zůstat po celý rok a nesmí tam vkročit jejich rodiče. Julie a Valentina souhlasí a nastěhují se do tetina bytu u hřbitova Highgate. Jejich život probíhá normálně, dvojčata se zabydlují v novém domově, poznávají okolí a seznámí se s Elspethiným truchlícím přítelem Robertem a dalším podnájemníkem Martinem, který trpí úzkostnými stavy, a nemůže proto vycházet ven. Zdánlivě poklidnou atmosféru naruší vpád Elspeth, která se proměnila v ducha a napsala jim do prachu krátký vzkaz „Jsem tady, Elspeth“. Od té doby se vše mění, Valentina se s Julií hádá a snaží se od sestry oddělit za každou cenu. Záměry Elspeth, kamaradící se s oběma děvčaty, se projeví až mnohem později.
Americká spisovatelka Audrey Niffeneggerová se v díle nevyhýbá choulostivým otázkám a tabu, v dnešní společnosti ostatně stále otevíraným. Tulení k mrtvole Elspeth, sebeuspokojování, panenství, sexuální pomůcky, to vše se v příběhu objeví. Snaha zaujmout se však mnohdy míjí účinkem a celkovému dojmu něco chybí. Problémy se tu řeší jen povrchně, nic není dotaženo do konce. Otázka posmrtného života a duchařství mohla vnést do příběhu napětí, ale když teta napíše do prachu svůj vzkaz, nevyděsí to prakticky nikoho, protože čtenář se vše dozvěděl již v předchozí části, v níž byl příběh vyprávěn z pohledu Elspeth.
Milostné avantýry i posmrtná nevěra
Začátek duchařského příběhu připomíná milostný román, každá z dvojčat si vyhlídne objekt své touhy, Valentina Roberta a Julia Martina. Oba již mají své partnerky, přestože jedna z nich je po smrti. Očekávaný milostný trojúhelník se však nakonec nekoná a postavy si v příběhu ponechávají odstup. Stejně tak dobrodružná linka příběhu nenabírá hororový ráz, ale zůstává spíše u tajemna.
Odhalené charaktery postav umožňují nahlédnout i do jiných zákoutí lidské duše. Zajímavou čtenářskou zkušenost představují myšlenky nemocného Martina, který trpí depresemi a obsesivní potřebou čistoty, jež mu ničí život. Jejich líčení působí velmi autenticky a nutí člověka zamyslet se nad podstatou tohoto problému. Příjemným osvěžením je také cestování Julie po Anglii, čtenář se může alespoň ve své fantazii ocitnout třeba v museu Madame Tussaud nebo si poslechnout historii o Highgateském hřbitově.
Myšlenková hnutí jednotlivých postav umožňují nahlédnout jejich záměry, avšak mnohdy je to spíš na škodu: bývá dopředu jasné, co se bude dít. Knize pak chybí napětí, nevzniká hlad po dalších stránkách, nasycený až ve chvíli rozuzlení. Celá zápletka o Elspethiných záměrech by se dala hodnotit jako poněkud slabá, navíc už dávno propraná v hororových filmech či knihách.
Její děsivá souměrnost je vzhledem ke svému mírně kontroverznímu stylu vhodná pro starší čtenáře, jimž nabízí zážitky tajemna a posmrtného života a cestu zkušenostmi hlavních hrdinek: od milostných dobrodružství přes hledání sebe sama až po sebevraždu. Na své si mohou přijít i milovníci historie a pamětihodností Anglie.
Název originálu: Her Fearful Symmetry
Český název: Její děsivá souměrnost
Autor: Audrey Niffeneggerová
Překlad: Bob Hýsek
Obálka: Lukáš Miffek
Počet stran: 388
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 359 KčHodnocení: **** (70 %)