Menu
FANZINE.cz
Literatura

Jenom další fantasy – Gail Z. Martinová a její Mystik

Redakce

Redakce

6. 11. 2009

gail-z-martin-mystikKniha Mystik originálně nazvaná The Summoner se (konečně) dočkala českého překladu, který umožnil českým fantasy nadšencům znovu hltat další stránky svého oblíbeného žánru. O čem je?

Tři sta třicet šest stran, to už ve výsledku znamená nějaký ten čas věnovaný četbě, jako třeba právě při četbě Mystika Gail Z. Martinové.  Věnoval jsem se jí několik večerů, kdy mě věrně doprovázel konejšivý šum otáčejících se stránek.

Příběh lásky, fantazie a průměrnosti. I takto by se dala celá kniha nazvat. Při prodírání se stránkami totiž nelze narazit na nějaké místo, které by dokázalo nadchnout náročného čtenáře krásné literatury. Příběh je jednoduchý. Mladý princ Matris (též nazývaný Tris) je synem krále. Jelikož ti bývají velmi nenasytní, každému musí být jasné, že mladý kralevic není osamoceným elementem nové generace rodu, má sestru Kait, kterou z plného srdce bratrsky miluje. Ale nebyl by to ten správný příběh, kdyby se tu neobjevil starý dobrý záporný hrdina. Přivítejte prince Jareda, Trisova bratra.

mystiknekromantovy

Příběh začíná mít správný spád, když dojde k vraždě krále, kterou nemá na triku nikdo jiný, než Jared. Matis je donucený v rámci lásky ke svému životu opustit zemi a porozhlédnout se po azylu, jenž mu umožní získat dostatečné zkušenosti pro nastolení pořádku ve své rodné zemi. Při hledání azylu se k němu připojí několik osob, a tak se stane z Matrisovy cesty spíše výprava, z jejíž útrob se vyklube láska jak se sluší a patří. Princezna Kiara ze vzdálených krajů. Tris najde útočiště v jiné zemi, která shodou náhod patří jeho strýci, tudíž mu skutečně nic nebrání ve zdokonalování se v umění, které mu bylo souzeno již od narození. Nekromancie. Způsob, jak mrtvou hmotou měnit osudy živé hmoty.

O příběhu tedy již známe tři důležité údaje: má hlavu, má patu a nic víc. Děj však nemůže být jediná věc zajišťující celkový požitek z knihy. Celý Mystik je knihou vlastně již od začátku psanou spíše jako úvod k nadcházejícím dílům od stejné autorky. Četl jsem ho v češtině, což byl možná celý problém.

Pokud se zaměříme na jazykovou formu, s tíhou na srdci musím poznamenat, že není příliš dobrá. Pasáže jsou dlouhé a přeci tak málo vypovídající. Pokud se do knihy skutečně začtete, zjistíte, že i při velkém počtu přečtených stránek se děj posunul o velmi malý kousek. Však posuďte, jak může být popsaný děj táhlý, když je rozepsán do již zmiňovaných 336 stránek.  Co by však byl nějaký děj rozložený do x stránek, kdyby neměl jistou jazykovou úroveň? V knize Mystik se vyskytuje řada slohových neohrabaností, které by neměl překladu odpustit ani ten největší odpůrce našeho rodného jazyka.  Slovosled některých vět působí přinejmenším komicky, a tak je na místě si uvědomit, že český jazyk je nástroj, který nám umožňuje zpracovávat obsah myšlenek na mnohem větší úrovni oproti například anglickému jazyku.  Tady zřejmě vzešel problém nastíněný v předchozí větě.  V knize jsou často používány vedlejší věty, kde by bylo mnohem elegantnější použít nějaký hezký popis. Tím pádem dochází k opakujícím se slovům jako například oblíbené ‚který‘, ‚kteří‘ atd.

Ale čtivost Mystika nesnižují jen tyto drobné slohové nedokonalosti. Kniha je zkrátka dalším fantasy dílem, jenž krásně zapadne do knihovny šedé (pod)průměrnosti. Když kniha disponuje opravdu zajímavým příběhem, vždy jsme  ochotni zapomenout na některé jazykové nedokonalosti. Nikdo není perfektní a to z nás dělá lidi. Mystik však ve svých deskách neobsahuje poutavý příběh, což čtenáře nevědomky upozorňuje na vedlejší nedokonalosti. Knihu doporučuji k přečtení, ale zároveň upozorňuji, že vaše myšlenky ničím zásadním neobohatí. Mystik potírá důležitost poutavého děje.

Název originálu: The Summoner
Český název: Mystik
Autor: Gail Z. Martin
Překlad: Jakub Bohoněk
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 336
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2009
Cena: 249 Kč
Hodnocení: ** (30%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jenom další fantasy – Gail Z. Martinová a její Mystik

Hide picture