Menu
FANZINE.cz
Literatura

JFK 26: Pár kapek krve prolitých Vladimírem Šlechtou

Olga Buriánková

Olga Buriánková

19. 8. 2011

Agent John F. Kovář byl opět vyslán do akce. Být tak fanouškem Pána prstenů, jistě by ho nadchla. Takhle jej však čeká jen nebezpečí ve světě magie, orků, elfů a ptakolidí, zpestřené putováním bažinami, lesy i skalními chodbami. A nebyl by to Kovář, kdyby se nezapletl dokonce i do boje o císařský trůn. 

Vladimír Šlechta (2009)

Vladimír Šlechta. Zdroj: archiv Vladimíra Šlechty

Vladimír Šlechta se touto knihou stal dalším autorem podílejícím se na stále známějším a oblíbenějším cyklu Miroslava Žambocha a Jiřího W. Procházky. První a jedinečné české sci-fi/fantasy série o českém agentovi 007 a nadnárodní agentuře Kovářů rovnováhy, která se stará o to, aby v našem i všech ostatních paralelních světech byl co největší klid.

V tomto příběhu se oblíbený hrdina dostává do reality značně vzdálené té naší. Do světa, v němž bojují elfové po boku lidí s orky a jejich spojenci. Je to zajímavá alternativa k ostatním, které se velmi často odehrávají ve světech technických, podobných tomu našemu, či ještě techničtějších.

Samá bažina, samá bažina, orkové!

John je bez servítků vržen mezi skupinku orků, s nimiž se zpočátku snaží rozumně domluvit. Když jej ze zálohy napadnou, konečně si ujasní, na které straně stát. Tedy na kterékoli jiné. Přestože se mu tlupu podaří dílem zdecimovat a dílem rozprášit, je stále pronásledován. O svém úkolu ví jen to, že potřebuje několik kapek elfí krve.

Agent JFK na Topzine.cz

Možná i proto je chycen i vyslýchán a nakonec odsouzen k popravě. Než však může k osudnému vyvrcholení dojít, podaří se mu vyrazit na útěk. Při něm je však smrtelně raněn a . . . ne, nezemře. Hlavně díky svému příznačnému štěstí. Ujmou se ho elfové, kteří spolu s jedním člověkem předtím zaútočili na celé ležení půlorků a lidí stíhajících Uprchlíka. Tři, jež bez jediného škrábnutí pobili několik desítek nepřátel. Tedy, jen dva bojovníci. Elf jménem Skahh a dlouhověký člověk Frank Ormond. Třetím zachráncem byla Dorína, mladá elfka, která zanedlouho Kováře velmi živelnou sexuální magií vrátí k životu. Shodou tradičních náhod se Kovář setkává i s mladým Alexem, pravým Uprchlíkem.

Více než malé množství fantasy

I v tomto svazku čtenáře potěší několik známých prvků, které si oblíbili již dříve. To, co by možná mohlo někomu maličko vadit, je absence všech ostatních hlavních postav série. Protože však její zakladatelé vytvořili geniální koncept stojící právě na absolutní rozmanitosti témat i autorů, nejeví se jako problém. Koneckonců svět, který oblíbení autoři stvořili je předurčen k tomu, aby mohl pojmout snad všechny možné i nemožné reality vytvořené jejich četnými pokračovateli. Ať již se jedná o supertechnické světy s cestováním vesmírem či paralelní historii.
Proč by tedy nebylo možné plnit úkol ve světě, který se řídí zákonitostmi čistokrevné fantasy? Je to možné a dokonce i vítané. Také Vladimír Šlechta je známým tvůrcem několika knižních cyklů, které mají mnoho svých obdivovatelů. Patrně nejznámějším je série Krvavé pohraničí, které zasahuje i do nového Johnova příběhu. Toto spojení by se tedy tedy jevilo jako více, než šťastné. Pokud by ovšem nebylo několika drobných detailů.

obálka Vladimír Šlechta: JFK 26: Pár kapek krve

Jako první se může jevit to, že autor vyniká v poněkud jiném rozměru svého vyprávění. Jeho silnou stránkou jsou fantasy světy, které mají místo na vykreslení propracovaného prostředí, což na několika desítkách stran nutně musel být trochu problém. Další jeho velkou devizou je příběh, ve kterém má své čelné místo Putování.

Bohužel putování nebohého Kováře se s odstupem může jevit jako poněkud bezúčelné. Pro něho samozřejmě zůstal prvořadým úkol, kvůli němuž se ocitl na své nezáviděníhodné mise bez návratu. Ne tak nastíněný budoucí konflikt Alexe a jeho bratrovražedného strýce, který se zmocnil císařského trůnu. Každému musí být jasné, že na zbývajících stránkách není možné pokračovat ve vyprávění o nadcházejícím boji. Mnohému to však může být trochu líto.

Možná je toto jen první díl většího eposu ze sympatického světa čistokrevné fantasy. K tomuto dojmu také může přispět nejednoznačný závěr. A to přesto, že se zde mluví o naprosté nemožnosti Kovářova návratu do příliš se vzdalujícího časově posunutého domova. O jeho zpáteční cestě ze zmiňované mise také bylo řečeno dost a většina se ukázala jako, mírně řečeno, nepravda.

Cesta může být cíl, ale ne vždy

Příběh sám o sobě vůbec není špatný. Postavy elfů, velmi připomínající reálné původní obyvatele Severní Ameriky, stejně jako všechny ostatní, působí velmi realisticky. Ani cíle ústředních postav nejsou neuvěřitelné, včetně toho nejpodstatnějšího, Kováře. Jeho rozhodnutí zůstat s milovanou elfskou dívkou a nebojovat v boji, jenž není jeho, nepůsobí vůbec nepochopitelně.

To všechno zkrátka ale trochu zanechává pocit, že John tentokrát jen putuje dál a dál bažinou i lesy, aby občas některému z ptakolidí počechral peříčka. A to je možná trochu škoda. Příběh sám i s jeho postavami a reáliemi měl potenciál, který mohl být využit ještě více. Není to rozhodně ztráta času a fanoušci JFK, Vladimíra Šlechty, či příběhů s elfy nebo indiány si přijdou na své. Ten, kdo by však očekával nějaké velké bitvy a explozivní finále by byl, mírně řečeno, zklamán.

Název originálu: Agent JFK 26: Pár kapek krve
Autor: Vladimír Šlechta
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 185 mm
Vydal: Triton / E. F., Praha 2011
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

JFK 26: Pár kapek krve prolitých Vladimírem Šlechtou

Hide picture