Menu
FANZINE.cz

Jim Butcher se musí za svitu Bláznivého úplňku porvat s vlkodlaky

Redakce

Redakce

13. 3. 2011

Bláznivý úplněk, druhý díl série Harry Dresden od amerického autora Jima Butchera, už podle obálky a názvu slibuje, že tentokrát se čaroděj Harry pustí v Chicagu do křížku s vlkodlaky. Ale bude na takový souboj stačit?

Koláž městské fantasy Autor: Jakub Ehrenberger, Topzine.cz

Harry Dresden. Jediný čaroděj v chicagském telefonním seznamu. Za úplatu najde ztracený snubní prsten, nevěrného manžela, případně poskytne i konzultace a poradenské paranormální služby. Nedělá – nápoje lásky, prokletí na věky, večírky ani jiné zábavné akce. Harry Dresden, hlavní hrdina knihy Bláznivý úplněk, totiž není estrádní kouzelník, jako byl jeho otec, ale skutečný čaroděj.

Aby se uživil, pomáhá Harry jako konzultant Zvláštnímu oddělení chicagské policie, které má za úkol vyšetřovat nevysvětlitelné zločiny. A právě šéfka Zvláštního oddělení Murphyová ho zatáhne do případu vražd, které byly spáchány vždy kolem úplňku. Jejich oběti vypadají na běžné zabití až moc… sežraně. Harry se snaží pomoct, ale kromě oddělení vnitřních záležitostí, které dýchá Murphyové za krk kvůli jejím nestandardním metodám, se do případu míchá i samotná velká a nepřemožitelná FBI.

Komerčně laděná fantasy se všemi komerčními faktory úspěchu

Jim Butcher ve svých knihách sází na komerčně prověřené schéma – urban fantasy s detektivní zápletkou a pohlavně heterogenní dvojici hrdinů, z nichž jeden má nadpřirozené schopnosti a druhý zase rozvahu a revolver. Úspěch zaručuje nejen pořádná dávka akce, napětí a tajemna, ale i sexuální jiskření mezi Marsem a Venuší a jejich diametrálně odlišnými pohledy na svět.

Harry Dresden představuje typ muže, který, ačkoli se za to nenávidí, dodržuje rytířský kodex. Minimálně tedy ve vztahu k ženám (s pravdomluvností a ctí už to není tak horké). Kdykoli ho žena požádá o pomoc (samozřejmě musí být alespoň trochu k světu), v hlavě mu spustí alarm a neonově se rozbliká nápis dáma v nesnázích. Murphyová naproti tomu u mužů nemůže vystát, když se ji snaží chránit jako porcelánovou panenku, což pro ni z Harryho dělá velmi na nervy jdoucího kolegu.

Nejkomičtější prvek však zajišťuje Harryho rádce, duch Bob, který sídlí v lidské lebce. Poskytuje Harrymu všechny potřebné informace výměnou za ochranu a milostné romány pro ženy a zprostředkovává krásnou paralelu na hamletovské filozofické rozmluvy s lebkou. Harry, současně hlavní postava i vypravěč, je nepřekonatelný cynik a jeho dovětky a nadhled vnášejí do celé série prvek jízlivého antihrdiny, kterého není možné nemilovat.

Veni, vidi… lego

Systém magie ve světě Jima Butchera není nijak novátorský. Latinská zaklínadla, kouzelná hůl, bílé svíčky (protože jsou podle Harryho nejlevnější), ochranné kruhy a zaklínání, to už čtenář všechno viděl, četl a možná i zažil. Ústřední dvojice Harry-Murphyová už se pod jinými jmény mihla jak v literatuře, tak na obrazovce (Henry Fitzroy-Vicki Nelsonová z Krevních pout, mimo nadpřirozený svět Patrick Jane-Teresa Lisbonová z Mentalisty a další). Co ale celou sérii oživuje, táhne kupředu a drží na nohou, jsou vedlejší postavy.

„To je černá magie a je snadné ji použít. Snadné a zábavné. Jako Lego.“ (str.110)

Jediná vada na kráse Harryho Dresdena je ne příliš kvalitní korektorská práce, nebo naopak příliš kvalitní tiskařský šotek. Chybějící a přebývající uvozovky se dají bez problémů odpustit, ale pokud se půlku knihy autor baví o hexenwolfech a druhou půlku téměř výhradně o hevenwolfech, začne čtenář cítit nějakou nepravost. Pak samozřejmě následují i chyby, které jednoho rozesmějí ještě více než Bobovo rozplývání se nad milostnými romány. Například když je postava, kterou interně Harry nazval Opuchlý nos, náhle přejmenována na Opuchlý noc nebo když Harry něco neudělá, nýbrž zdělá.

Série Jima Butchera se mimořádně hodí pro fanoušky Vicki Nelsonové, bratrů Leandrosových nebo klasických detektivek s drsnými a vtipnými detektivy, pokud ovšem čtenáři přehlédnou fakt, že tentokrát hlavní hrdina umí udělat pořádný vítr nejen na policejním oddělení, ale i ve skutečnosti.

Název originálu: Fool Moon
Český název: Bláznivý úplněk
Autor: Jim Butcher
Překlad: Pavel Toman
Obálka: Chris McGrath
Počet stran: 424
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jim Butcher se musí za svitu Bláznivého úplňku porvat s vlkodlaky

Hide picture