Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Joe Hill podplatil ďábla, aby získal Rohy

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

13. 8. 2010

Zatím nepříliš známý Joe Hill nedávno vydal svou druhou knihu s názvem Rohy. Od syna slavného Stephena Kinga čekáme hodně. A s klidem můžeme konstatovat, že jablko v tomto případě nepadlo daleko od stromu.

Ilustrace na obálce knihy Rohy

Iggy Perrish byl před rokem nespravedlivě obviněn ze znásilnění a vraždy své přítelkyně. Viny byl zproštěn, ale všichni obyvatelé malého městečka na něj pořád koukají skrze prsty. A když se jednoho rána probudí s rohy na hlavě, věci se rozhodně neobrátí k lepšímu. Lidé při pohledu na rudé rohy neutíkají s křikem, ale říkají jejich majiteli svá největší tajemství, provinilé touhy, nenávistné zpovědi. Právě tak Iggy zjistí, kdo doopravdy zabil jeho milovanou Merrin.

Příběh se z toho krátkého popisu může zdát jednoduchý. Možná až příliš, ale „V jednoduchosti je krása.“ se neříká nadarmo. Joe Hill zvolil přímý a velmi střízlivý příběh, jehož podstatou není čtenáře splést, ale pobavit, což je rozhodně velké plus.

Podstatou knihy je záhadná smrt dívky, kterou čtenář odhaluje spolu s hlavní postavou. Procházíme minulostí spolu s Iggem, jeho bratrem Terrym i kamarádem Leem. Joe Hill využívá záblesky minulosti ve formě normálních vzpomínek i ve formě schopnosti vidět cizí minulost, kterou Iggovi propůjčily právě rohy. Díky tomuto prvku je kniha napínavá od začátku do konce, a čtenář si může detektivní příběh složit jednoduše jako dílky puzzle.

Přestože příběh se dá nastínit velmi krátce, je tu něco, co dokresluje jeho pozadí. Nekonečná láska, přátelství až za hrob, nezlomitelné pouto rodiny. S rohy na hlavě je ale všechno jinak. Iggy vidí zradu, lži, intriky a především pravého pachatele. Rozvíjí psychologii postav do hloubky, ale nemate záludnými zvraty. Přesto se postavy nedají označit jako průhledné.

obálka Joe Hill: Rohy

Styl Joea Hilla je velmi čtivý a dokáže vás upoutat, ale občas to sám autor trošku pokazí. Některé pasáže, kdy postavy přemítají nad velkými tématy, se mohou zdát zbytečné, jiné zase velmi matoucí. Není jich ale tolik, aby to knihu nenávratně zkazilo.

Na některé popisované situace by seděla značka „Do 18 let nevhodné“. Postavy Hillova románu jsou zvrhlé – každá svým určitým způsobem, ale každá vám svůj příběh popíše do nejmenšího detailu. Když pomineme praskající kosti a tvrdé ptáky, je autorův smysl pro detail téměř perfektní – nenudí a to je hlavní!

Joe Hill se v Rozích tak trošku naváží i do náboženských témat – otázka odkud pochází zlo, se knihou šíří jak mor, ale autor se v odpovědích plácá jak ryba na suchu, což je tak trošku škoda.

Rohy jsou těžko uchopitelná kniha. Někoho potěší, někoho ne. Mnozí ji označují za dílo, které by Stephen King napsal před dvaceti lety. Psychologický detektivní thriller by mezi jeho knihy zapadal poměrně slušně. Obsahově a stylem má ale Joe Hill co dohánět.

Název originálu: Horns
Český název: Rohy
Autoři: Joe Hill
Překlad: Adéla Bartlová
Obálka: Michal Kuba
Vazba: brožovaná
Rozměry: 150 x 210 mm
Počet stran: 300
Vydal: Pavel Dobrovský – BETA, Praha 2010
Doporučená cena: 256 Kč

Hodnocení: *** (70%)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Joe Hill podplatil ďábla, aby získal Rohy

Hide picture