Menu
FANZINE.cz
Literatura

John Crowley: Malý, velký magický svět pro náročné před Vánocemi?

Jan Nohovec

Jan Nohovec

7. 11. 2011

John Crowley: Malý, velký (perex)V prestižní edici Fantastika vychází nová obsáhlá kniha s přitažlivou obálkou, která slibuje kvalitní čtení v duchu magického realismu.

John Crowley: Malý, velký (obálka)

„Představte si náš svět jako kruh, na jehož obvodu se vyskytuje mnoho cest – říkejme jim dveře –, jimiž můžeme vstoupit do dalšího menšího, uvnitř však většího kruhu jiného světa. Jeho obyvatelé jsou velcí asi jako malý pták nebo plamen svíčky. Tak je nejčastěji spatřujeme, protože většina lidí překročí pouze první obvod, pokud vůbec,“ představuje česká anotace pětisetstránkový román Malý, velký.

Jedna z nejvýznamnějších knih amerického spisovatele Johna Crowleyho, který si libuje v netradičních, složitých příbězích, by měla vyprávět o rodině z venkovského sídla. Hlavní hrdinové udržují jakési spojení s kouzelnou říší Férií, tom úplně nejmenším ze všech kruhů, která se ale pomalu, pod tlakem nemilosrdné reality, vytrácí.

Přečtěte si: Kniha Modré květy neklade snění žádné meze

Krátký nástin příběhu vypadá zdánlivě jako něco, co už jsme někde viděli. Možná trochu Holdstockova Lesa mytág nebo Zelaznyho Amberu. Zahraniční ohlasy ovšem tvrdí, že Malý, velký je kniha originální a v něčem dosud dokonce nepřekonaná. Že magický realismus, kterým Crowleyho dílo lidé často nazývají, je jen nálepka pro cosi nezařaditelného.

Faktem je, že i přes reprezentativní vzhled svazku, tandem nakladatelství Argo a Triton, která román vydávají v druhé polovině listopadu, cílí především na hloubavějšího a pozornějšího čtenáře. Tedy ne někoho, kdo hledá jen jednohubku pro odreagování. Pro správnou skupinu lidí je ale Malý, velký, který byl oceněn Světovou cenou fantasy, silným motivem pro časný vánoční dárek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Crowley: Malý, velký magický svět pro náročné před Vánocemi?

Hide picture