Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Jsme v bezpečí před útokem vetřelců? Vědci se domnívají, že zatím ano

Jan Kouba

Jan Kouba

20. 2. 2013

Asi každého aspoň jednou napadlo, jak by to vypadalo, kdyby se jednoho dne nad našimi městy objevily obří kosmické lodě neznámé civilizace. Byli by mimozemšťané přátelští, nebo by nás vymazali z mapy? To je spíše ve hvězdách, vědci však přišli s novou filozofickou obhajobou, proč by tomu tak nebylo.

Vlečné paprsky měla třeba Enterprise ze Star Treku. Zdroj: reprofoto YouTube.com, mylex68

Přijde první kontakt s cizí civilizací až poté, co sestrojíme naši první Enterprise? Zdroj: reprofoto youtube.com

S logickým vysvětlením, proč je zatím Země v bezpečí, přišel Janne J. Korhonen z finské univerzity Aalto. Korhonen říká, že není sebemenší důvod, proč by na nás měli ostatní civilizace útočit. Nepředstavujeme totiž pro ně žádnou hrozbu. Jednoduše nemáme žádné zbraně, které by dokázaly ohrozit existenci ostatních civilizací.

Korhonen předpokládá, že inteligentní rasy ve vesmíru aktivně konflikty nevyhledávají. Mimozemšťané, kteří jsou na tak vysokém stupni vývoje, že dokáží mezihvězdně cestovat a kolonizovat planety, těžko budou v Zemi spatřovat lákavé sousto, domnívá se dále Korhonen.

Horkokrevné setkání s mimozemšťany: Aliens: Colonial Marines uvádí příběhový trailer. Vetřelci se ukazují!

Podle Korhonena jsme v bezpečí až do doby, kdy začneme vyrábět vlastní vojenské vesmírné koráby. Tehdy na sebe můžeme strhnout pozornost a stát se potenciálními agresory. Předpokládá však, že většina života ve vesmíru žije relativně mírumilovně a nebude raději riskovat.

Stephen Hawking, uznávaný astrofyzik, má zcela odlišný názor a už mnohokrát varoval, že bychom na sebe neměli moc upozorňovat, protože bychom mohli být svědky mimozemské invaze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jsme v bezpečí před útokem vetřelců? Vědci se domnívají, že zatím ano

Hide picture