Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

K deskovkám a RPG přibude hlavně komiks, slibují pořadatelé PragoFFestu

Martin Peška

Martin Peška

2. 1. 2013

Ve čtvrtek 31. ledna začne v Modré škole na pražských Hájích čtyřdenní akce s názvem PragoFFest, která je známá především svou orientací na deskové hry a PRG. Přehlídka se věnuje také žánrům sci-fi a fantasy ve filmu i literatuře. Co nového na návštěvníky letos čeká, jsme se zeptali ředitele festivalu Václava Pravdy.

FOTO: Václav Pravda

PragoFFest pořádá od roku 2010 Václav Pravda, který stojí i za akcemi FanCity a Festival fantazie. Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

PragoFFest, dřív existující pod názvem Pragocon, je nejnavštěvovanější festival fantastiky v Praze. Ne vždy tomu asi tak bylo. V čem se akce nejvíce rozrostla, čím se liší od prvních ročníků?

Pragocon byl vždycky největším pražským conem fantastiky a her. Právě Pragocon začal ve větším s deskovkami, na Pragoconu byly vždy důležitou částí programu Role Playing Games. Je jen o rok mladší než Festival fantazie.

I kvůli tradici a termínu jsme jej převzali, když jeho organizátor Vašek Fořtík neměl na další ročníky už dostatek času. Bylo to v době snížené návštěvnosti i zhoršené pověsti. Nám se podařilo jej opět rozjet, a to díky návratu některých deskovkových partnerů a původních linií Pragoconu, přidáním videoher a zásadním vylepšením organizace a služeb. PragoFFest se vlastně rovná součtu Pragoconu a GameFFestu.

Jakým filmům a seriálům bude letos věnována největší část programu?

Aktivní zájem o seriály a filmy na conech už není tak velký jako dříve, takže v tomto ohledu nenabídneme rozsáhlejší program, přesto máme dvě novinky: komiksu včetně filmového a seriálového se věnuje ComicsCon a fanoušci My Little Pony přesvědčí účastníky, že tento seriál není zdaleka jen pro děti.

Tradiční skvělý SeriesCon představí opět seriálové novinky, ve StarLine se budeme věnovat Star Treku, Stargate a Star Wars. Samostatný program bude mít Harry Potter, Pán prstenů s Hobitem se potkají s dalšími tématy ve Fantasy&History.

Oproti říjnovému FanCity, kam jsou zváni i zahraniční hosté, je PragoFFest čistě fanouškovská záležitost v duchu fanoušci pro fanoušky. Šikovní lidé se mohou i aktivně podílet na programu, pořádat na různá témata besedy, workshopy či přednášky. Přesto na tuto akci přijíždějí vždy spisovatelé a jiní tuzemští hosté. Kdo už potvrdil účast?

FOTO: Josef Pecinovský

Spisovatel Pecinovský, který bude porotcem i naší literární soutěže Fantastická povídka, nebude na PragoFFestu chybět. Foto: Marián Juskanin, FANZINE.cz

Na PragoFFestu se sejde asi dosud největší plejáda spisovatelů. Například Otomar Dvořák, Vlastislav Toman, Karolína Francová, Vlado Ríša, Františka Vrbenská, Julie Nováková, Jan Kotouč, Míla Linc, Pavel Renčín, Tomáš Němec, Štěpán Kopřiva, Josef Pecinovský, František Novotný, Jiří W. Procházka, Petra Neomillnerová, Vilma Kadlečková, Martin D. Antonín. Zvažují i Dušan Fabián a Juraj Červenák. A mnozí další.

Kromě nich pak účast potvrdilo i několik výtvarníků, překladatelů, redaktorů a dalších osobností naší fantastiky.

Na letošním PragoFFestu má být více videoher než loni. Připomeň nám loňská čísla a řekni, co čeká návštěvníky letos?

Loni se videohrám věnovala jedna programová linie. Letos hned tři. Kromě LegendConu, o kterém se zmíním později, to bude KyberWeb s pestrým obsahem a specializované PlayStation & BioWare Days. Rovněž herny se zvětší. Nově zahajujeme spolupráci s Playzone a návštěvníky tak čeká jejich herna a turnaje, z nichž některé se budou započítávat do seriálu Mistrovství ČR.

FOTO: Kytarová hra Rocksmith

Po úspěšné premiéře na FanCity se kytarová hra Rocksmith předvede i na PragoFFestu. Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

Herny Sony PlayStation, Conquest Entertainment (Wii) a Electronic Arts jsou již potvrzené, čekáme na zprávy od dalších oslovených partnerů. Na PragoFFestu bude novinkou i hra RockSmith, prvně představená na FanCity.

Ale přidáváme i cca 15 vlastních konzolí a zvětšujeme muzeum videoher. Celkem tedy půjde asi o 60 konzolí a minimálně 50 počítačů.

Na PragoFFestu proběhne i kostýmová soutěž, můžeš prozradit víc? Kolik kostýmů se očekává? 

Kostýmovou soutěž organizujeme jako volbu účastníků a volbu poroty. Soutěžící budou dostávat od účastníků nálepky a zvítězí jednoduše ten kostým, kdo nasbírá nejvíce. Porota pak vybere své vítěze na sobotním Večeru fantazie. Počet kostýmů se dost dobře nedá odhadnout, dejme tomu do dvaceti. Jistě i díky účasti Star Wars kostýmové organizace Rebel Legion.

Ještě máme před sebou dlouhou cestu, než na našich conech najdeme tolik kostýmů jako na anime conech nebo západních conech.

Novinkou v programu jsou linie pojmenovaná LegendCon, ComicsCon a My Little Pony Con. Oč má jít?

ComicsCon a My Little Pony Con už svým názvem prozrazují. ComicsCon bude hodně spojený s X-meny a chceme na něj přilákat i komiksové vydavatele a postupně z něj udělat hlavní zimně-jarní komiksovou událost.

My Little Pony je fenomén, kterému fandí tisíce dospělých, je to totiž především kvalitní seriál a není až tak úplně pro děti. Ve světě tzv. bronies pořádají velké cony a my se k nim letos přidáváme na PragoFFestu i na Festivalu fantazie.

Velkou novinkou bude LegendCon. Původní tělocvičnu na spaní přeměníme na obrovskou posluchárnu pro fanoušky Minecraftu a League of Legends. Očekáváme opět návštěvu stovek hráčů a chystáme pro ně řadu zajímavostí, včetně streamování turnajů do další místnosti, takové klubovny, a možnosti se profesionálně vyfotit se svými oblíbenci a rovnou si nechat podepsat profesionálně vytištěnou fotografii. A samozřejmě včetně hraní Minecraftu i LoL.

Na FanCity naposledy ubylo programu a prostoru, který byl věnovaný deskovým hrám. Jak to bude na PragoFFestu?

FOTO: Deskové hry - ilustrační foto

Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

Deskovkové firmy jsou na podzim na roztrhání, veletrhů hraček a dalších akcí je hodně. My jsme věnovali důraz na videohry v souvislosti s velkou účastí příznivců Minecraftu.

Na PragoFFestu se deskoherna zřejmě také o pár stolů zmenší ze stejných důvodů, ale přesto představí novinky a umožní si zahrát u 4 desítek stolů. Počítáme opět s partnery Albi a Mindok, postupně oslovujeme s nabídkou další, věříme, že je zaujmou očekávané dvě a půl tisícovky účastníků. A bude-li zájem partnerů, hernu lze rozšířit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

K deskovkám a RPG přibude hlavně komiks, slibují pořadatelé PragoFFestu

Hide picture