Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Kazatel na DVD: Mnich ze Šifry mistra Leonarda kosí upíry

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

8. 9. 2011

Poctivý béčkový akční výplach tu už dlouho nebyl. Naštěstí přichází Scott Charles Stewart se svým Kazatelem, který úspěšně čeří stojaté vody nábožensky zaměřených DVD pecek.

Zatáhni mě za prst, Zdroj: distributor filmu

Film

S mnohaletou zkušeností v oboru počítačových triků v zádech se jednoho dne rozhodl mladý a talentovaný Scott Charles Stewart přesedlat na režii. K tomuto řemeslu naneštěstí přičichl pouze z dálky, a tak se rozhodl nedostatek režijních zářezů dohnat upřímným fanouškovským nadšením, jehož produktem byla mnohými opovrhovaná Legie.

Brit Paul Bettany již několik let balancuje na hraně mezi komerčními a artově zaměřenými snímky. Jeho tvář jsme mohli vidět v obou dílech komiksového Iron Mana nebo knižní adaptaci Šifra mistra Leonarda. Umělečtější hereckou polohu si vyzkoušel u Larse von Triera v dramatu Dogville nebo oscarové Čisté duši.

Kazatel, který je druhým dítkem páně Stewarta, se nese přesně na vlně roztomilé retardovanosti Legie. Svět zpustošený válkou s krvelačnými upíry se podobá vizi totalitní společnosti, jakou dobře známe už od Geroge Orwella. Jen s tím rozdílem, že u moci je zfanatizovaná banda náboženských magorů, kteří řeší upírskou otázku pomocí speciálně vycvičených kněží. Ti místo Bible útočí nabroušenými kříži a břitce drsnými hláškami.

Z počátku slibně budovaná mytologie se s uplynulým časem přerodí v regulérní pouť málomluvného kněžského hrdiny za záchranou lepé děvy, jako vystřižené z katalogu pro praktikující pedofily. Cesta lemovaná sprškami krve, potu a všech možných tekutin dává vzpomenout na nejeden videofilm s Michaelem Dudikoffem. A pozor, to je myšleno jako chvála.

Míra retardovanosti a upřímné dementnosti je zde totiž natolik konzistentní, že si vás Kazatel během několika minut omotá kolem prstu a až do závěrečného souboje na jedoucím vlaku, který vykrádá snad úplně všechny filmy historie, vám nedovolí polevit z přívalu salv smíchu a slz.

Mistr Stewart má očividně v malíku postupy, jak vyčarovat stylovou cool akční scénu. Bohužel několikrát přiloží pod kotlem takovým způsobem, že i v rámci béčkové logiky je dění na plátně mimo realitu jakéhokoli vesmíru. A o to víc se budete bavit. Stupeň zábavy záleží na naladění se na inteligenční rovinu autora, a i když je zjevně velmi nízká, trocha vaší snahy za porci řádné zábavy přeci jen stojí.

Když Urban, tak záporák

Nástavbou na hutný béčkový myšlenkový základ je relativně slušný rozpočet, který dovolil tvůrcům experimentovat v rovině vizuální líbivosti a založení slušného mytologického podhoubí pro případná další pokračování. Už jen kvůli skvělému představiteli hlavní role, kterým je Paul Bettany (Iron Man, Wimbledon), by mělo šanci na úspěch.

Ke Kazateli byla většina recenzí, možná trochu neprávem, nepříliš vstřícná. Zajímavě vystavěný fikční svět, nový pohled na upírskou tematiku a hlavně vnitřní soudržnost filmu z něj dělá více než slušného zástupce dnes již vymírajícího žánru. Pokud jste ho nestihli v kině ve 3D, dejte mu šanci alespoň naplacato v televizi.

DVD

Tolik trailerů před načtením samotného menu na DVD trhu jen tak nenajdete. Rovnou 5 kousků na žánrově rozdílné filmy můžete naštěstí s klidem přeskočit. V menu vás pak přivítá obligátní nabídka nastavení, spuštění vlastního filmu a také slušná bonusová výbava.

Chopper na míru

Obrazová i zvuková kvalita je dnes již standardem, překvapením je tedy zejména bonusová sekce disku. Ta skrývá rovnou 4 hutné kousky, ve kterých se podrobně podíváte na klasický film o filmu, slušný počet vystřižených a prodloužených scén a desetiminutovku o návrhu zbraní a dopravních prostředků. Všechny bonusy jsou informačně velmi zajímavé a ve vynechaných scénách se například podíváte i na surový filmový materiál, kterému chybí kompletní postprodukce. Třešničkou na dortu je pak výživný audiokomentář členů štábu.

Smutní ale budou angličtinou nevládnoucí filmoví fanoušci. Bonusy totiž postrádají české titulky, a divák si tak musí vystačit s jejich anglickým ekvivalentem. Pokud tedy nejste přátelé anglického jazyka, od hodnocení DVD disku si odečtěte jednu hvězdičku.

Kazatel (Priest)

Akční / Horor / Thriller / Sci-Fi
USA, 2011, 87 min

Režie: Scott Charles Stewart
Hrají: Paul Bettany, Cam Gigandet, Maggie Q, Karl Urban, Stephen Moyer, Lily Collins, Christopher Plummer, Mädchen Amick, Brad Dourif

Zvuk: 5.1. (česky, anglicky rusky, maďarsky), 2.0 (turecky), 2.0 VO (polsky)
Titulky: české, slovenské, anglické, ruské, maďarské, arabské, bulharské, chorvatské, estonské, hebrejské, islandské, litevské, polské, portugalské, rumunské, srbské, slovinské, turecké
Bonusy: Vynechané a prodloužené scény, Krvavá hranice: Vznik světa Kazatele, Pracovní nástroje: Zbraně a dopravní prostředky, Komentář autorů a štábu

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kazatel na DVD: Mnich ze Šifry mistra Leonarda kosí upíry

Hide picture