Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Kde je zvoneček aneb Jak medvídek Pú na kolotoči potkal Zvoněnku

Redakce

Redakce

29. 3. 2010

Medvídek Pú: Dodgems a Petr Pan: Kde je zvonečekDěti zlobí? Nechte je hádat, kde se nachází zvoneček. Nebo roztočte medvídka Pú ve vozítku a sázejte, kam dojede.

Petr Pan: Kde je zvoneček - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Petr Pan: Kde je zvoneček - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ve Stokorcovém lese vládlo jaro. Všechna zvířátka se vydala za zábavou, aby si užila příjemného hřejivého sluníčka. I medvídek Pú s kamarády se honili za motýly a pobíhali po rozkvétající louce.

Všechno veselí však přerušilo jediné kouzelné zazvonění. Zvířátka z radostného povyku zmlkla, protože tento zvuk byl pro ně nový. Ozýval se zpoza nedalekého kopečka. A znovu … cilililink…

Tygr, jelikož byl ze všech nejudatnější a nejzvědavější, se vydal na průzkum. V patách se mu tiše pohybovali i medvídek Pú, oslík Ijáček a prasátko. Když procesí dorazilo na kopec, Tygr opatrně nahlédl za jeho vrcholek a začal se smát. Ostatní tedy sebrali odvahu a nakoukli také a i jim se na tváři rozlil úsměv. Neváhali a rozeběhli se kupředu vstříc zvonění.

Medvídek Pú: Dodgems - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Medvídek Pú: Dodgems - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Pod kopeček se totiž přistěhovala nová rodina a na zahradě měli legrační kolotoč. Zrovna v tuhle chvíli na něm seděla malá víla, oblečená do zeleného a okolo poskakoval malý klokánek Rů, jejich dobrý známý.

Pú trošku popletl představování, ale nakonec zjistil, že víla se jmenuje Zvoněnka a že tu budou letošní rok bydlet. Jejich kolotoč měl místo sedátek fialové zvonečky. Právě tyto krásné obrovské květiny vydávaly to tajemné zvonění. Také nedaleký žlutý kruhový domeček měl střechu vyvedenou z jednoho překrásného fialového kalichu. Všichni se rychle skamarádili a jarní pohoda mohla pokračovat.

Medvídek Pú: Dodgems - Pú v autíčku, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Medvídek Pú: Dodgems - Pú v autíčku, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Rodiče se u menších dětí neustále potýkají s dilematem, jak děti zabavit, aby se z té zábavy zároveň i poučily, případně aby je činnost něco naučila. Firma Trefl se rozhodla tento trh pokrýt a nabídnout hned dvě hry, které názorným způsobem učí prostorovou orientaci a vnímání zvuku. Obě disponují licencí od firmy Disney a děti se mohou tedy učit za pomoci svých oblíbených kamarádů. V hlavních rolích uvidíme Petra Pana, vílu Zvoněnku a medvídka . Obě si nyní srovnáme z dětského pohledu.

V krabici s Púem, Tygrem a klokánkem Rů najdete oranžovou hrací plochu, která je po obvodu lemovaná kruhovými otvory. Uprostřed najdeme tajemnou spirálu. Drobné součástky tvoří žetony různých kamarádů či oblíbených věcí ze seriálu a bodovací červené žetony. Nejvíce ale určitě zaujme krásně zpracovaná postavička medvídka Pú sedící v autíčku na setrvačník.

Petr Pan: Kde je zvoneček - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Petr Pan: Kde je zvoneček - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Zeleně laděná krabice ukrývající svět Země Nezemě je větší, protože ukrývá nejen velký točící se palouček, ale také krásně provedené fialové zvonečky vysoké cca osm centimetrů. Ani dále nebudete při rozbalování krabice vycházet z údivu, protože figurky Petra Pana a Zvoněnky jsou propracované do detailů a děti zaručeně nadchnou.

Zpracování obou her je stejně jako u předchozí Faraonovy kletby nebo Barbie: Svět modelek vyvedeno na jedničku. Jediný problém se pojí s velikostí součástek, protože do krabic je zpět směstnáte s velkým úsilím.

Princip Kolotoče medvídka Pú je na první pohled trochu složitější. Každý hráč dostane jednu barvu, zahrnující třeba Ijáčka, Slonisko a med nebo třeba Králíka. Ty děti rozloží do kruhových otvorů herního plánu tak, aby všechny důlky byly obsazeny. K tomu navíc všichni dostanou do začátku po šesti červených žetonech. Nyní je vše připraveno a kolotočování může začít.

Medvídek Pú: Dodgems - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Medvídek Pú: Dodgems - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Nejdříve se každý z hráčů pokusí odhadnout, který otvor v desce bude výherní. Kam se dnes medvídek vydá? Za králíkem? Nebo snad za klokánkem Rů? Nebo za sovou? Možností je celkem dvanáct. K označení svého tipu použije červené žetony. V jednom kole hry může použít až čtyři a může je rozdělit do více, nebo všechny vsadit na jedno místo.

Začínající hráč vezme vozítko s medvídkem Pú, vší silou jej na stole rozjede a postaví do středu spirály. V ideálním případě se jezdítko zatočí a zapadne do jedné z připravených děr. Bohužel se velmi často stává, že se zastaví dříve, než stihne na okraj dojet. Záleží totiž velmi na síle, s jakou autíčko rozjedete, což už hry pro takto malé děti není zrovna ideální požadavek.

Pokud skončí v otvoru, ve kterém je některý z vašich žetonů, získáváte dvojnásobek z banku; pokud skončí v některé díře vaší barvy, můžete si sázku vzít zpět, jinak přicházíte o všechno. Vítězí hráč, který nejdéle vydrží ve hře, nebo se mu podaří získat dvanáct žetonů.

Petr Pan: Kde je zvoneček - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Petr Pan: Kde je zvoneček - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

S trochou cviku autíčko mění směr a je s ním legrace taková, s jakou se u hry pro menší děti počítá. Přesto se často stane, že je neposlušné a nedojede tam kam má, takže nevím, jestli je vhodná pro děti již od tří let. Oproti tomu hra nesoucí název Kde je zvoneček má paradoxně jako hrací plochu kolotoč. Do předpřipravených otvorů zasunete zvonečky a pod náhodný jeden z nich nasadíte Zvoněnku.

Rozdáte každému hráči čtyři kartičky. V každém kole musíte jednu z nich zahrát a dolíznout si novou. Některé vás opravňují k zatočení kolem, s pomocí jiných můžete ukradnout soupeři již získaný žeton. Některá karta způsobí, že musíte jedno kolo stát.

Medvídek Pú: Dodgems - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Medvídek Pú: Dodgems - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Pak už stačí jen kruh s kytičkami roztočit a nastražit uši. Jakmile totiž dosáhne pohyb určitých otáček, začne figurka pod zvonečkem zvonit. Vaším úkolem je pouze pomocí sluchu určit její přesnou lokaci. Za každé uhodnutí dostáváte jeden žeton s magickým pylem. Ten, kdo první získá tři body, vyhrává.

Na počátku hry záleží trochu na náhodě, jaké karty který hráč dostane. Můžete totiž skončit se čtyřmi kartami, které vám neumožňují točit s kolem a prakticky vám nezbývá než nechat soupeře vyhrát.

Petr Pan: Kde je zvoneček - kartičky, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Petr Pan: Kde je zvoneček - kartičky, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Kde je zvoneček je navzdory vyšší ceně přesto zajímavější koupí, protože nabízí opravdu neutuchající a neotřelou zábavu. Kolotoč medvídka Pú mu v originalitě zdárně sekunduje, ale problémy s potřebnou rychlostí autíčka budou děti těžko překonávat. U obou her však kralují překrásné zpracování a nízká cena. Děti si s oběma hračkami užijí spoustu zábavy a ještě se při tom něco naučí.

Název hry: Medvídek Pú – kolotoč
Typ hry: desková, dětská
Výrobce: Trefl
Distributor pro ČR: Trefl
Cena: 190 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 15-20 minut
Doporučený věk: od 3 let

Hodnocení: *** (3,4 / 5)

(v hodnocení je brána v úvahu skutečnost, že se jedná o dětské hry)

Klady:
+ cena
+ autíčko s medvídkem Pú
+ zpracování

Zápory:
– autíčko je třeba pořádně rozjet
– autíčko se málo točí
– občas hodně rychlý průběh hry
– asi není vhodné již od tří let

Název hry: Petr Pan: Kde je zvoneček?
Typ hry: desková, dětská, zvuková
Výrobce: Trefl
Distributor pro ČR: Trefl
Cena: 360 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 15-20 minut
Doporučený věk: od 4 let

Hodnocení: **** (4,2 / 5)

(v hodnocení je brána v úvahu skutečnost, že se jedná o dětské hry)

Klady:
+ hru může klidně hrát i víc dětí
+ zpracování
+ učí správnou lokalizaci zvuku
+ vhodné pro malé děti

Zápory:
– zvoneček občas nezazvoní

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kde je zvoneček aneb Jak medvídek Pú na kolotoči potkal Zvoněnku

Hide picture