Menu
FANZINE.cz
Technologie

Kde všude hrozí počítačové viry? Mohou být ukryté v titulcích k filmům i v oblíbených hrách

Komerční sdělení

Komerční sdělení

12. 12. 2022

Kybernetické hrozby neustávají, a naopak brzy dosáhnou svého vrcholu. Právě blížící se konec roku je totiž pro útočníky tou správnou dobou, kdy mohou na své oběti zaútočit. Jak? S pomocí chytrých triků a výhodných nabídek, které budou tak neuvěřitelně lákavé, že na ně spousta uživatelů klikne.

Ovšem to, co se tváří jako naprosto neopakovatelná nabídka nebo pouze jako otravná reklama, může být ve skutečnosti škodlivý program. Jak se pohybovat na internetu bezpečně a neriskovat kybernetické útoky? Před tím, než něco uděláte a na něco klikněte, své rozhodnutí dvakrát přehodnoťte.

Účinná ochrana? Spolehlivý antivirový program

Účinnou obranou před viry a dalšími hrozbami, je spolehlivý antivirus. Ten totiž funguje jako ochranný štít pro vaše zařízení a jakékoliv podezřelé soubory okamžitě blokuje a upozorní vás i v případě, že navštívíte podezřelou webovou stránku. Antivirový program nijak nezpomalí vaše zařízení ani nenaruší vaši práci. O jeho přítomnosti ve svém počítači a chytrém telefonu nebudete vůbec vědět, až do doby, kdy narazí na případná rizika a včas vás na ně upozorní.

Pozor na stahování mobilních her z neoficiálních zdrojů

Díky antiviru budete sice chráněni, ale to neznamená, že byste měli snížit svoji ostražitost. Škodlivý software – neboli malware, na vás totiž může číhat opravdu kdekoliv. V poslední době bylo zaznamenáno větší množství škodlivých kódů, které cílí na uživatele chytrých telefonů s platformou Android. Stačí jedno kliknutí na reklamu, která vás vyzývá ke stažení mobilní hry mimo oficiální obchod Google Play, a škodlivý kód se může nepozorovaně dostat do vašeho zařízení. Poučení je tedy jasné, jakékoliv hry a další aplikace vždy stahujte pouze z oficiálních zdrojů.

Stahujete si titulky k filmům? Buďte ostražití

Ale nejsou to pouze reklamy na hry, které vás mohou nalákat ke stažení škodlivých softwarů. Jestliže trávíte čas na nelegálních stránkách nebo si do svého zařízení stahujete titulky k filmům, buďte ostražití. Dalším trikem kybernetických útočníků je totiž vydávání škodlivého kódu za titulky. V praxi to probíhá tak, že si do svého počítače nebo telefonu stáhnete soubor, o kterém se myslíte, že obsahuje textový soubor s titulky, ale ve skutečnosti se jedná o malware, který se usídlí ve vašem přístroji a bude špehovat vaši aktivitu a získávat informace o vašem chování a vy o jeho přítomnosti nemusíte mít ani tušení.

Pozor na výhodné cheaty do her

Vášniví hráči počítačových her by měli být s blížícím se koncem roku také opatrní. Za herními cheaty se totiž taktéž mohou schovávat nebezpečné kódy a softwary. Jak se jejich stažení vyhnout? Veškeré doplňky a výhodné nabídky ke hrám stahujte vždy pouze z oficiálních zdrojů. Pokud byste je totiž stáhli z podezřelých webových stránek, v balíčku se softwarem by se mohlo skrývat nehezké překvapení v podobě adwaru a jiných malwarů.

Nikdy neklikejte na vyskakovací reklamy

Posledním tipem, jak se úspěšně bránit před kybernetickými útoky, je neklikání na vyskakovací reklamy. Ať už vám nabízejí sebevíc výhodné akční nabídky, vždy se včas zastavte, uvědomte si, že se jedná o trik podvodníků, a na reklamy neklikejte. Nikdy. Toužíte-li po výhodných akcích a aplikacích zdarma, navštivte vždy oficiální aplikace k jejich stažení.

Nenechte se napálit a nenaleťte na triky kybernetických útočníků. Při pohybu v online prostředí si vždy pečlivě rozmyslete, na co klikáte a co si do svého počítače a chytrého telefonu stahujete. Ne vše, co se tváří bezpečně, totiž opravdu bezpečné je. Chraňte svá zařízení spolehlivým antivirovým programem a veškeré aplikace a další programy vždy stahujte pouze z oficiálních zdrojů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kde všude hrozí počítačové viry? Mohou být ukryté v titulcích k filmům i v oblíbených hrách

Hide picture